Deyna, czyli obcy

Historia polskiej piłki nożnej przez dziesiątki lat była zakłamana. Jedyną z legendarnych postaci futbolu nad Wisłą jest Kazimierz Deyna, który znalazł tragiczną śmierć na autostradzie w San Diego.

Czy oficer Ludowego Wojska Polskiego może grać w Realu Madryt, hołubionym przez generała Franco? Jednocześnie Deyna jest pełen serwilizmu w stosunku do władzy komunistycznej, co najbardziej uwidacznia wywiad dla Stefana Szczepłka z 1977 roku. Komu potrzebne były takie słowa Deyny - na pytanie o najważniejsze wyróżnienie? - zapisane przez jego biografa:

,,Jestem kapitanem reprezentacji Polski. Jako jeden z nielicznych sportowców otrzymałem od I sekretarza KC PZPR, towarzysza Edwarda Gierka, list gratulacyjny. Taki sam list dostałem po meczu w Kopenhadze dla drużyny, jako kapitan. To coś więcej niż tylko sport".

Dopiero po trzydziestce Deyna może wyjechać na wymarzony Zachód. Wcześniej popada w konflikt z Kazimierzem Górskim, a wyzwanie rzuca mu młody Zbigniew Boniek... Deyna trafia do Anglii, a później USA, ale nie znajduje tam ani piłkarskiego, ani życiowego szczęścia.

Roman Kołtoń kreśli - pod hasłem ,,Mundial życia" - portret Deyny na tle jego wielkich rywali w X finałach mistrzostw świata w 1974 roku, Franza Beckenbauera i Johanna Crauyffa.. Co zrobiła ta trójka ze swoim życiem? Czy Polak skazany był na tragiczny los tylko dlatego, że przyszedł na świat po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny? Sięgnij po Deynę. Autostradą do nieba, aby poczuć klimat tamtych dni, gdy Biało-czerwoni byli czołową reprezentacją globu.

Informacje dodatkowe o Deyna, czyli obcy:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-06-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Deyna, czyli obcy

Deyna, czyli obcy - opinie o książce

Biało-czerwone mundiale
Roman Kołtoń 0
Okładka ksiązki - Biało-czerwone mundiale

Najwybitniejsi polscy dziennikarze sportowi opisują udział polskiej reprezentacji w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.Unikatowe, niepublikowane...

Zibi. Biografia Zbigniewa Bońka
Roman Kołtoń0
Okładka ksiązki - Zibi. Biografia Zbigniewa Bońka

Nie pękał przed nikim. Bezczelny, prowokator, nie do zatrzymania. Biegająca kontrowersja. Uwielbiał szokować. Po meczu ze Związkiem Radzieckim w 1982 w...