Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów - zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący.

Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.

Łukasz Wierzbicki, autor powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, w tym takich bestsellerów, jak Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, czy Machiną przez Chiny, sięgnął w swej najnowszej książce po te właśnie najdawniejsze z opowieści, daleko starsze niż legendy o Smoku Wawelskim czy Piaście Kołodzieju. Odtworzył je i przybliżył młodemu Czytelnikowi.

Świat narodził się z jaja. Człowiek powstał z wiechcia słomy. Zakuty w łańcuch Weles miota się w podziemnej krainie. Bociany przynoszą ludzkie dusze wprost z niebiańskiego Wyraju.

Poetycki opis stworzenia świata to pierwszą część książki. W drugiej znajdziemy trzy opowieści z pogranicza mitów i baśni: o porwaniu Jutrzenki (strażniczki niebiańskich bram), o Marzannie (bogini śmierci, bohaterce wiosennej tradycji żegnania zimy) oraz o bohaterskiej wyprawie na spotkanie własnego przeznaczenia.

W specjalnym dodatku dociekliwy Czytelnik przeczyta, z jakich dokumentów historycznych, źródeł naukowych, podań i tradycji ludowych korzystał autor podczas pracy nad książką.

Całość ilustruje kilkadziesiąt klimatycznych fotografii połączonych z realistycznymi grafikami Wojciecha Nawrota.

,,A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku?" - zastanawia się Łukasz Wierzbicki. - ,,To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację."

Informacje dodatkowe o Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści :

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2016-10-23, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie 2016-52 książki,
Z jednej strony to wierzenia naszych prapraprzodków. Z drugiej są przerażające i bardzo dziwne. No i te obrazki i fotografie niczym z koszmaru.
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wokół świata na wariata
Łukasz Wierzbicki0
Okładka ksiązki - Wokół świata na wariata

"Wokół świata na wariata" to kolejna książka przygodowa Łukasza Wierzbickiego oparta na autentycznej historii. Był wrzesień 1926 roku. Leon i Tadeusz...

Dziadek i niedźwiadek
Łukasz Wierzbicki0
Okładka ksiązki - Dziadek i niedźwiadek

Książka Łukasza Wierzbickiego - "DZIADEK I NIEDŹWIADEK" jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6 - 12 lat. Opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia...