Duch gór - Rubezahl. Geneza i upowszechnienie legendy

Ocena: 5 (1 głosów)
Karkonoski Duch Gór jest postacią wyrosłą na gruncie zderzenia starożytnych wierzeń i mitów z religią chrześcijańską. Przetrwał setki lat w niezwykłych opowiadaniach, mitach i legendach przenoszonych ustnie z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców Karkonoszy.

Informacje dodatkowe o Duch gór - Rubezahl. Geneza i upowszechnienie legendy:

Wydawnictwo: Ad Rem
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-89863-54-6
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Duch gór - Rubezahl. Geneza i upowszechnienie legendy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Duch gór - Rubezahl. Geneza i upowszechnienie legendy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Pani_Wu
Pani_Wu
Przeczytane:2017-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Duch Gór, symbol Karkonoszy, doczekał się wreszcie swojego popularnonaukowego opracowania w języku polskim. Od lat '90 XX wieku przeżywa renesans, a właściwie trzeba powiedzieć, że zaczyna w polskiej literaturze i sztuce w ogóle istnieć. Zupełnie inaczej jest w w Czechach i w Niemczech. Tam, jako Krakonoš czy Rübezahl zadomowiony jest niemal od zawsze.   Właściwie książka jest dziełem stricte naukowym, z imponującą bibliografią, kolorowymi fotografiami obrazów olejnych, rycin, kart tytułowych starodruków oraz rękopisów partytur oper poświęconych władcy Karkonoszy. Pani Lucyna Biały, pod opieką profesora Jacka Kolbuszewskiego, opracowała kompleksowo genezę, wizerunek i upowszechnienie legendy Karkonoskiego Ducha Gór. W tym celu przeczytała kilkadziesiąt pozycji w języku łacińskim i niemieckim, rękopisów i starodruków od wieku XV do lat '80 XVII wieku, które zawierały teksty różnych baśni i legend. Motyw Ducha Gór obecny był także w malarstwie i rzeźbie, a także w muzyce - są to pieśni oraz opery. Poza tak zwaną kulturą wysoką, Duch Gór stał się również bohaterem wielu utworów popularnych, ludowych.  W poświęconej Rübezahlowi monografii, autorka analizuje  powstanie legendy w XV wieku, gdy przybyli na te tereny Walończycy, poprzez różne, historyczne dzieje. Pani Lucyna Biały prezentuje legendy, które zebrał w XVII wieku Johannes Paul Praetorius, następnie przytacza kilka legend zebranych przez Karla Augusta Musäusa w XVIII wieku, wszystkie z historyczną analizą. Następnie prezentuje postać Ducha Gór w muzyce, teatrze, filmografii i sztukach pięknych. Kolejne rozdziały opisują rolę Rübezahla jako germańskiego herosa, by wreszcie ukazać go jako symbol więzi ze Śląskiem i Karkonoszami, jako Europejczyka.   Okładkę książki stanowi fragment obrazu H. Hendricha (z roku 1903) pt. Śpiący olbrzym.    Duch Gór włada Karkonoszami, niezależnie od tego, jak zmieniały się frakcje polityczne i rządy ludzkie. Dla mnie, osoby urodzonej na Dolnym Śląsku, stanowi istotną część dziedzictwa kulturowego, z którym się identyfikuję. Postać Rübezahla wpisana jest w karkonoski krajobraz, architekturę, w moją duszę.

Zapraszam do poznania tej legendarnej postaci tak, jak znamy wiele innych, tworzących świat naszego dzieciństwa i naszej wyobraźni. 

    Duch Gór - Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy.

Lucyna Biały

wydawnictwo: Wydawnictwo AD REM data wydania: 2007 (data przybliżona) ISBN: 9788389863546 liczba stron: 192
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy