Dziedzictwo. Tom 1

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2012-01-10
ISBN: 978-83-7480-228-4
Dodał/a książkę: czytam

Najgłośniejszy światowy megabestseller od 2003 roku. Od sierpnia 2003 roku nieprzerwanie na szczycie list bestsellerów. Eragon – bohater Paoliniego, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę, by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.

Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę, lecz jest trochę...nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy: wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona. Czy Eragon pokona złego króla i zostanie Jeźdźcem Smoków, czy ulegnie ciemnej mocy? Odpowiedź poznamy w "Dziedzictwie".

Kup książkę Dziedzictwo. Tom 1

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Ocena: 5, Przeczytałem,
Możesz się nauczyć widzieć to, na co patrzyszKsiążka zaczyna się od krótkiej historii Eragona, Najstarszego i Brisingera. Przypomnienia tego, co wydarzyło się dotąd w trzech wcześniej tomach serii. Od spojrzenia na odwieczny cykl przeplatających się splotów szczęścia i nieszczęścia, wyraziście odzwierciedlony w kolejnych powieściach Paoliniego. Na dobro, w którym często pojawia się element zła, na zło, któremu lubi towarzyszyć przynajmniej odrobina dobra. Na niekończący się ciąg walk, ucieczek, zabójstw, uzdrowień, cierpienia, miłości, nienawiści, przyjaźni i zdrad. Po wstępie wkraczamy we właściwy opis nowych wydarzeń. Nawet się nie spostrzeżemy, gdy fabuła zupełnie nas porwie i wciągnie w wizję wykreowaną przez młodego pisarza. Jak będziemy śledzić dramatyczne losy Eragona i Saphiry, Rorana i Aryi. Paolini pozytywnie zaskakuje, przynajmniej w tej książce, powoli klarującą się pisarską dojrzałością. Dojrzałe są postaci, niejednoznaczne, ukazujące różne twarze, budzące ciekawość, często zaskakujące swoimi decyzjami. Dalekie od banału są sytuacje w których spotykamy bohaterów Dziedzictwa, opisane barwnie, wielostronnie. Mówiąc szczerze, nie spodziewałem się, że książka tak mnie wciągnie, mimo, że nie jestem wielkim wielbicielem sag, w których główny nacisk położony jest na aspekt militarny. Siła książki nie leży jednak w samej fabule, która ...

Opinie o książce - Dziedzictwo. Tom 1

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2017-08-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Dobra kontynuacja Eragona. Chłopiec i jegi smok stają się coraz sielniejsi ale nie dość by spotkać się i pokonać władcę Imperium. Oboje  i serce serc wyruszają do zapomnianego miasta jeźdźców by znależć pomoc. NIe wiedzą jednak jaka i skąd ona nadejdzie. Zyskają jednak poteżnych pomocników i nadzieję na przyszłość.

Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Oto pierwszy tom zakończenia światowego bestsellera, cyklu ,,Dziedzictwo".Długie miesiące nauki i walki przyniosły zwycięstwa i nadzieję, ale też rozpacz i niepowetowane straty. Czy zdołają obalić złego króla i przywrócić Alagaësii pokój i sprawiedliwość? A jeśli tak, to za jaką cenę?
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Zbliża się ostateczne rozwiązanie. Siły Vardenów, wspomaganych przez armię kotołaków dowodzonych przez króla Półłapego i królową Łowczynię Cieni zmierzą się z Imperium. Po zdobyciu Belatony, przyszedł czas na Dras-Leonę i świątynię oddającą częśc Ra' zacom u podnóża Helgrindu. Przedsięwzięcie to będzie wymagało mnóstwa czasu, ludzi i pomysłowości. Z karzdą chwilą sprzymierzone rasy są coraz słabsze i im dłużej trwa oblężenie, tym wszystko zawisnie na ostrzu noża, gdy ruszą na Uru' baen. Roran popisze się pomysłowością i kunsztem prowadzenia ataku, podczas oblężenia miasta Aroughs, które mogłoby zagrozic siłom Vardenów. Jak potoczą się losy naszych bohaterów, kto wygra tę bitwę i zadecyduje o przyszłych losach Alagaesii?
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
czyta się bardzo szybko i przyjemnie jak zawsze dużo akcji, humoru i przygód
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Vardeni są coraz bliżej Ur?'baen'u. Pokonując i podbijając kolejne miasta, są coraz bardziej zdziesiątkowani i wycieńczeni. Nawet Eragon z Saphirą zaczynają zdawać sobie sprawę z faktu, że nie są przygotowani na spotkanie z Galbatorixem. Czy Glaedr w końcu otrząśnie się po stracie swojego Jeźdźca i bohaterowie zaczną mieć wsparcie w smoku krytym w Eldunari? Co przyniesie chęć podboju Dras-Leony? I z czym w końcu wiąże się wyprawa Eragona wraz z Saphirą do Vroengardu? Kolejna część (chociaż krótsza niż wcześniejsze) wzbudziła we mnie te same odczucia co poprzednie. Przeżywałam z bohaterami wielkie zwycięstwa i gorycz porażki. W stosownych momentach wstrzymywałam oddech, a chwila jaką trwało przewrócenie kartki była dla mnie wiecznością. I tylko mam żal, bo zdaję sobie sprawę, że przede mną ostatnia przygoda z Eragonem i Saphirą.
Avatar użytkownika - byska1
byska1
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytałam,
Eragon z Saphirą wraz z Nasuadą zawierają sojusz z królem kotołaków Grrimrem Półłapym. Od tej chwili magiczne stworzenie stają się członkami Vardenów. Ciężarna przybyszka z Carvahall, Elain zaczyna rodzić. Elfka Arya pomaga przy porodzie. Niestety dziewczynka, Nadzieja rodzi się z kocią wargą, Eragon czarami naprawia twarz dziewczynki. Vardeni docierają do Dras-Leony, którą strzegą Murtagh i Cierń. Eragon ćwiczy walkę na mieczę z elfami i strasznie go denerwuje że często z nimi przegrywa, że nie jest dość szybki i zwinny. Eragon zaczyna ćwiczyć walki a Arayą ale tym razem pod okiem Eldunari Gleadra. Jeod znajduje tunel znajdujący się pod Dras-Leoną. Eragon, Arya, Wyrden, Angela i Solembum podejmują się misji zbadania tunelu. Niestety zostają schwytani przez kapłanów Helgrindu. Wyrden ginie przebity szpikulcami wypełnionymi energią. Okazuje się, że nie czczą oni Helgrindu, lecz Dawne Istoty , którymi są Ra'zacowie. Po walce Vardeni odpoczywają w obozie. Nagle atakują ich Murtagh i Cierń i porywają Nasuadę. Odbywa się konklawe królów, w której zostaje uzgodnione że to Eragon zostaje przywódcą Vardenów.
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Opinia dostępna na: http://esperazna.blogspot.com/2014/07/dziedzictwo-tom-1.html
Avatar użytkownika - pajeja88
pajeja88
Mogę polecić tą książkę nie tylko dla wytrwałych fanów gatunku jak też dla tych którzy przygodę dopiero zaczynają. Język porywa, a wizja pięknego tajemniczego świata zagości w naszej głowie na długo. Poleją się łzy smutku i śmiechu, obojętnie ile lat mamy. Spotkałam się kiedyś z opinią, że książka ta jest przeznaczona raczej dla młodszych czytelników. Zupełnie się z nią nie zgadzam, każdy znajdzie w niej inne wartości.
Avatar użytkownika - Azucena
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Fantastyka,
Eragon
Christopher Paolini0
Okładka ksiązki - Eragon

Christopher Paolini, 19-letni chłopak z Montany jest żywą reklamą tezy, iż szkoła nie jest wcale potrzebna by odnieść sukces. W wieku 15 lat rozpoczął...

Brisingr
Christopher Paolini0
Okładka ksiązki - Brisingr

„Brisingr” Christophera Paoliniego, czyli 3. tom przygód Eragona trafia do Empików 14 listopada. Od 21 listopada będzie dostępny...