Bella Poldark

Tom 12 cyklu Poldark

Ostatnia część magicznej sagi Winstona Grahama o rodzinie Poldarków. Wielowątkowa opowieść o Rossie i Demelzie, ekscentrycznym Valentinie Warlegganie oraz dzielącym te dwa rody odwiecznym konflikcie.

Bella, najmłodsza córka Poldarków, rozwija talent wokalny, zachęcana przez długoletniego narzeczonego, Christophera Havergala, oraz wybitnego francuskiego dyrygenta, którego interesuje jednak nie tylko muzyka.

Clowance, starsza córce Rossa i Demelzy, młoda wdowa, rozważa ponowny związek małżeński z jednym z dwóch rywalizujących adoratorów.

Tymczasem we wsiach zachodniej Kornwalii grasuje tajemniczy morderca, który na swoje ofiary wybiera kobiety.

,,Niezrównany Winston Graham [...] wszystko, co najlepsze, i jeszcze więcej."

Guardian

Saga rodu Poldarków stała się kanwą popularnego serialu BBC. W Polsce do obejrzenia pt. Poldark - Wichry losu.

WINSTON GRAHAM to autor czterdziestu powieści, przełożonych na wiele języków. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego, a w 1983 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Zmarł w lipcu 2003 roku.

Informacje dodatkowe o Bella Poldark:

Bella Poldark - opinie o książce

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2019-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

"Kiedy przed trzema laty sięgałam po pierwszy tom Sagi Rodu Poldarków autorstwa Winstona Grahama, nie podejrzewałam, iż będzie to początek tak wspaniałej historii, która na długo pozostanie w mym sercu i pamięci. Gdy do tego wszystkiego doszedł jeszcze emitowany w telewizji serial oparty na książkach… gdy zobaczyłam Aidana Turnera oraz Eleanor Tomlinson wcielających się w główne role… przepadłam doszczętnie. Nie było już dla mnie żadnego ratunku. Z niecierpliwością wyczekiwałam premiery kolejnych części Sagi, a gdy ta w końcu trafiała w me ręce, uszczęśliwiała mnie niczym dziecko, które otrzymało wymarzony prezent.

Teraz jednak nadszedł czas pożegnań…"

Czytaj dalej: https://magicznyswiatksiazki.pl/bella-poldark-winston-graham/

Ostatni tom sagi rodu Poldarków. 12 tomów. 37 lat. Po przeczytaniu ostatniego słowa zaczęłam płakać. Nie ze względu na zakończenie (które swoją drogą bardzo mi przypadło do gustu), ale dlatego, że to było moje pożegnanie z Kornwalią. Kiedyś już wspomniałam, że nie przepadam za zbyt długimi sagami i powieściami obyczajowymi, ale bohaterowie i piękna Kornwalia oczarowały mnie od pierwszych słów „Rossa Poldarka”.

Od rodzinnej tragedii rodziny Poldarków minęły już 3 lata. Bella jest prawie dorosłą kobietą, która wyjeżdża do Londynu, by szkolić swój głos u uznanego nauczyciela śpiewu. Nadal jest zaręczona z Christopherem Havergalem, ale w konkury staje również francuski dyrygent, Maurice Valery.

Clowance musi zadecydować, czy powtórnie wyjść za mąż. O jej rękę starają się Edward Fitzmaurice i nowo poznany Philip Prideaux. Czy Clowance wybierze któregoś z nich? Czy pozostanie niezamężna.

W Kornwalii grasuje seryjny morderca. Jego ofiarami zostają przede wszystkim młode kobiety, ale również Demelza znajduje się w niebezpieczeństwie. Muszę przyznać, że personalia mordercy wywołały u mnie ogromne zdziwienie.

Valentine zostaje ojcem małego Georgie’go, ale jego małżeństwo z Seliną wisi na włosku. Czy młodemu mężczyźnie uda się uratować rodzinę? Muszę przyznać, że jedna z ostatnich scen z Valentinem wywołał u mnie ogromne wzruszenie. Można powiedzieć, że tajemnica skrywana przez kilka ostatnich tomów znalazła swoje rozwiązanie.

Pewna jestem jednego – na pewno nie jeden raz wrócę do tej sagi. Na razie mam w planach obejrzenie serialu, a zapewne po 5 sezonie (który będzie ostatnim) przeczytam całą serię od początku. W chwili obecnej zostawiam jednak malowniczą Kornwalię, ale prawdopodobnie nie potrwa to zbyt długo.

Avatar użytkownika - Morella
Morella
Przeczytane:2019-08-15, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, Domowa biblioteczka,
Przybysz z morza
Winston Graham0
Okładka ksiązki - Przybysz z morza

To ósma powieść osadzonej w malowniczej Kornwalii sagi rodu Poldarków. Kornwalia, rok 1810. Rodzina Poldarków oczekuje powrotu Rossa...

Cztery łabędzie
Winston Graham0
Okładka ksiązki - Cztery łabędzie

Szósta część sagi rodu Poldarków Kornwalia, 1795-1797. Z pozoru wydaje się, że Ross Poldark - obecnie uważany za kogoś w rodzaju bohatera...