Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-11-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308060476
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Wybitny prozaik i nowelista pokolenia '56, scenarzysta i publicysta. Jeden z pierwszych pisarzy, którzy, pozostając w kraju, nie godzili się na ograniczenia cenzury politycznej, współpracownik Instytutu Literackiego i ,,Kultury" paryskiej Jerzego Giedroycia.

Bogato ilustrowana saga rodzinna, zawierająca wspomnienia matki pisarza, Seweryny Orłosiowej z Mackiewiczów i ojca, Henryka Orłosia, który dzieciństwo i część studiów spędził na Ukrainie. Pojawiają się tu nie tylko członkowie rodziny, ale też  znane postacie historyczne i publiczne (Iwaszkiewiczowie, E. Małaczewski, Rydel, Wyspiański, Mehoffer, Józef i Stanisław Cat Mackiewiczowie, J. Korczak), historie obyczajowe, wypadki historyczne i przygody pisarskie. Przeplatane opowieści rodziców są oszczędnie  komentowane i uzupełniane przez K. Orłosia również wplata on w tok dawnych wspomnień rezultaty z podróży sentymentalnej po miejscach rodzinnych na Ukrainie z 2010 roku.

Mój dom rodzinny - jak teraz o nim myślę - był domem wyjątkowym: ani z okresu dzieciństwa, ani z późniejszych lat, nie pamiętam podniesionych głosów Rodziców, kłótni, ostrzejszych słów. Pamiętam oboje uśmiechniętych, w dobrych nastrojach, optymistycznie nastawionych do życia. A przecież należeli do pokolenia, które przeżyło dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, 39 rok, okupację niemiecką. Powstanie warszawskie w 44. A potem jeszcze wszystkie absurdy czasów PRL.

Kup książkę Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy

Opinie o książce - Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy

Inne książki autora
Bez Ciebie Nie Mogę Żyć
Kazimierz Orłoś0
Okładka ksiązki - Bez Ciebie Nie Mogę Żyć

Zbiór mistrzowskich nowel Kazimierza Orłosia. Historie świetne opowiedziane, dramatyczne, przejmujące - małe arcydzieła pisarskiego realizmu. Portretują...

Historia leśnych kochanków i inne opowiadania
Kazimierz Orłoś0
Okładka ksiązki - Historia leśnych kochanków i inne opowiadania

Przegląd najlepszych krótkich form prozatorskich w autorskim wyborze K. Orłosia. Opowiadania liryczne, dramatyczne, humorystyczne (,,Wielbłąd"...

Reklamy