Ekspansja Kremla. Historia podbijania świata

Data wydania: 2014-10-08
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-195-6
Dodał/a książkę: czytam

Dziś Ukraina, a jutro? Możliwy scenariusz podpowiada historia, gdyż współcześni ludzie Kremla kierują się tymi samymi intencjami co Iwan Groźny, Katarzyna Wielka czy Józef Stalin.

Ekspansja Kremla. Historia podbijania świata to odważna i mocna opowieść o mocarstwowych dążeniach Rosji. Autor prześwietla kilkusetletnią drogę znaczoną wieloma zażartymi wojnami i podbojami, dzięki którym niewielkie księstwo moskiewskie rozrosło się do imperium obejmującego znaczną część Europy i Azji. Często oddaje głos uczestnikom wydarzeń, które ukształtowały współczesnych Rosjan. Ekspansyjna polityka Rosji była widoczna gołym okiem w XX wieku, choć często realizowana przez inne kraje podczas zimnej wojny. Dziś, korzystając z potężnych rezerw energetycznych i zasobów surowców naturalnych, Rosja Putina ponownie pręży muskuły.

Specjalnie dla polskiego wydania dopisany został wstęp i dwa nowe rozdziały poświęcone sytuacji na Ukrainie.

Kup książkę Ekspansja Kremla. Historia podbijania świata

Opinie o książce - Ekspansja Kremla. Historia podbijania świata

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-11-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Mimo, że zimna wojna niby zakończyła się upadkiem muru berlińskiego w 1989 roku, nadal tli się zaniepokojenie wśród państw w kwestii stosunków z "nową" Rosją. Mam nadzieję, że ich obawy są bezpodstawne. Jednak niektórzy twierdzą, że zimna wojna była prawdopodobnie tylko jednym z przejawów konfliktu geopolitycznego pomiędzy Rosją i innymi mocarstwami trwającego od wieków. A ów konflikt wcale się nie zakończył... Rosyjskojęzyczny obserwator Kremla - Douglas Boyd - prześledził rozwój Rosji pełen lat podbojów nowych terytoriów. Rozszerzania się tego maleńkiego księstwa w euroazjatyckie imperium międzystrefowe. Jego ekspansja była bardzo zauważalna jeszcze w ubiegłym stuleciu. Obecnie posiadając ogromne rezerwy energii i zasobów naturalnych (których brak lub występują w bardzo ograniczonych ilościach na terenach pozostałych państw) Rosja pod rządami Putina ponownie trzyma wszystkich w szachu. Ta dość obszerna publikacja rozpoczyna się od opisu uwięzienia autora w ośrodku przesłuchań STASI w NRD. Trafił tam z powodu swej "głupoty". Przyłapano go po złej stronie granicy i doświadczył osobiście realiów więzienia politycznego. Przyznacie, że to dość ciekawy początek. Ponadto książka ustawia wszystko w perspektywie. Ukazuje rozpoczętą już wojna o energię jako tylko kolejny z etapów w 1000-letniej ekspansji Rosji naznaczonej niejednokrotnie krwią ...

Opinie o książce - Ekspansja Kremla. Historia podbijania świata