Emmanuelle; Bianca

Emmanuelle Arsan i Bianca - jedna z najsłynniejszych oryginalnych kreacji Guido Crepaxa. Kompletnie różne bohaterki, ich historie opowiedziane w całkowicie innym rytmie, w których jednak bezbłędnie rozpoznajemy niepowtarzalny styl Crepaxa, mistrza komiksu erotycznego. Niemające swoich wzorów w historii gatunku mistrzostwo kreski, finezyjna technika narracji obrazami, manierystyczne zamiłowanie do detalu i często surrealistyczne wrażenie, jakie wywołują te sekwencje obrazów, gdzie wizje mieszają się z rzeczywistością, a przeszłość z teraźniejszością, nie znalazły także swoich naśladowców. Dowodzące subtelnego kunsztu kompozycji historie te, ubarwione cytatami zaczerpniętymi z historii sztuki i kultury, są z pewnością ucztą dla oczu, lecz nie tylko, gdyż przyjemność, jaką daje ich śledzenie, jest także natury intelektualnej. Guido Crepax (1933-2003) pracował jako rysownik w agencji reklamowej, by następnie od połowy lat sześćdziesiątych poświęcić się gatunkowi, którym fascynował się od dzieciństwa: komiksowi. Jego komiksy dla dorosłych wyznaczają epokę w historii gatunku i przynoszą mu sławę. Zilustrował wiele klasycznych utworów literatury erotycznej, jak również inne arcydzieła literackie: „Dr Jekyll & Mr Hyde” czy opowiadania E.A. Poego. Pracował też dla agencji reklamowych i licznych magazynów.

Informacje dodatkowe o Emmanuelle; Bianca:

Emmanuelle; Bianca - opinie o książce

Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
W książce znajdziemy dwa oddzielne komiksy opowiadające o dziejach Emmanuelle i Bianki. W przypadkach takich komiksów fabuła schodzi na drugi plan, ale szczerze powiem, że w przypadku Bianki całkowicie zaskoczyło mnie zakończenie komiksu. Przez jego większą część myślałam, że to po prostu ciąg niezwiązanych ze sobą, abstrakcyjnych obrazów i wydarzeń, jednak po przeczytaniu końcówki wszystko nabiera sensu. Piękny komiks. Ilustracje Crepax'a są erotyczne, ale absolutnie nie pornograficzne. Autor pomimo pewnego wyuzdania zachował granice dobrego smaku. Polecam.