Florencja, córka Diabła

Tom 13 cyklu Przygody Joanny

Kim jest tajemnicza Florencja? Czy rzeczywiście więzy krwi łączą ją z demonem? Co wspólnego z tym ma żądna zysków ruska mafia? Tego dowiemy się z powieści Joanny Chmielewskiej – niekwestionowanej mistrzyni kryminalnej intrygi i ciętego dowcipu.

Informacje dodatkowe o Florencja, córka Diabła:

Florencja, córka Diabła - opinie o książce

Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książka dla wielbicieli wyścigów konnych, koni itp czyli nie dla mnie. Za dużo tam słów których nie rozumiem i niekoniecznie chcę poznać a które wiążą się właśnie z wyścigami. Jest tam wątek kryminalny, jest tam trochę humoru ale to nie książka w moim guście
Świetna książka jak wszystko od Chmielewskiej. Nie mam pojęcia jakim cudem do tej pory jej nie przeczytałam. Tytułowa Florencja jest klaczą startującą na służewieckim torze. Pomimo przeciętnego pochodzenia okazuje niezwykłe talenty sportowe. Tylko kilka osób wie, że jej pochodzenie jest zafałszowane. W rzeczywistości jest córką Diabła, genialnego konia wyścigowego. Do krycia doszło na dziko na łące a świadkowie nie przyznali się, że nie dopilnowali koni, bo krycie Diabłem kosztuje masę forsy. Florencja wspina się po szczeblach kariery wyścigowej, aż zwraca na siebie uwagę mafii, która dokonuje oszustw w zakładach. Szczególnie podobała mi się scena gdzie mafijny łobuz poszedł na pastwisko z batem, żeby skatować klacz, uniemożliwiając jej udział w następnych biegach. Nie dość, że Florencja się nie dała, to sama prawie zabiła bandziora to jeszcze uśmiałam się potwornie, gdy wielbiciele klaczy, chcąc uchronić ją przed odpowiedzialnością karną, postanowili wywalić połamanego bandytę za płot i udawać, że absolutnie o niczym nie wiedzą. Cała historia podzielona jest równo pomiędzy próby ukrócenia działalności brutalnej mafii, a ochronę ukochanej przez tłumy klaczy przed atakami. Przez to, że większość akcji książki dzieje się na wyścigach, hazardowy żargon pojawia się obficie, a nie dla każdego jest łatwy do przyswojenia. Na dodatek mnóstwo tu, typowych dla autorki dialogów, gdzie spotyka się kilka roztrzepanych osób i każdy mówi o czymś innym lub o kilku sprawach równocześnie. Mimo to zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam, humor, obyczaj,
Kolejna świetna książka tej autorki. Imiona w tytule dotyczą zaś koni. Wszystko zaczęło się przez przypadkowe pokrycie klaczy przez ogiera Diabła. Stąd się wzięła Florencja. Oczywiście nikt o tym nie mówi, by nie doszła prośba o zapłatę. Jako konik Florencja boi się skakać, ale jak już się nauczy to skacze wszędzie. Później akcja dzieje się głównie na torach wyścigowych. Gdzie mafia próbuje pozbyć się tytułowej klaczy. I mimo, że nie znam żargonu wyścigowego to lekko przeczytałam tę książkę.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1993-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki na długi wieczór, Mam,
Książka dla wielbicieli książek kryminalnych, koni i wyścigów. Intrygujące zwroty akcji.
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Genialna! Pełna humoru, absurdu, jak zawsze u Chmielewskiej.

Powieść utrzymana w klimacie "Wyścigów", ale z dużo lepiej skonstruowaną fabułą i lepiej wyjaśnioną intrygą. Co tu dużo mówić, pokochałam "Florencję" całym sercem i jestem skłonna stwierdzić, że ta książka jest jedną z lepszych w dorobku Chmielewskiej. Szczerze polecam.

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-03-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Poziomka
Poziomka
Przeczytane:2016-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Przeciwko babom!
Joanna Chmielewska0
Okładka ksiązki - Przeciwko babom!

Zważywszy, iż zaistniało i pogłębia się zjawisko nie tylko szkodliwe, ale zgoła przerażające, zważywszy, iż przyczyną zjawiska jest absolutna paranoja...

Życie (nie)całkiem spokojne
Joanna Chmielewska0
Okładka ksiązki - Życie (nie)całkiem spokojne

Skrócona wersja siedmiotomowej "Autobiografii" Joanny Chmielewskiej, która ukazywała się w latach 1994-2008. Tytuły rozdziałów odpowiadają...