Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-06-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2529-9
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5 (1 głosów)

Mówiono o nim, że ocalił Związek Radziecki przed Hitlerem.„Marszałek zwycięstwa”, gwiazda rosyjskiej generalicji. Kim był Georgij Żukow? Genialnym strategiem czy kolejnym „bohaterem” wykreowanym przez sowiecką propagandę?

Jaką rolę odegrał w trakcie radzieckiej ofensywy w 1944, którą wstrzymano, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie?

Życiorys generała Żukowa wydaje się być spełnieniem soviet dream. Wywodzący się z chłopskiej rodziny mężczyzna zrobił oszałamiającą karierę w wojsku. Dzięki nieustępliwości i twardemu charakterowi sięgnął po najwyższe odznaczenia, a po II wojnie światowej zyskał status żywej legendy. Jego nazwisko wymieniano jednym tchem obok Gagarina, Berii, Stachanowa.

Żukow z perspektywy dowódcy obserwował piekło zaciekłej bitwy na Łuku Kurskim. Od tamtego zwycięstwa zależała cała jego przyszłość. Okupione masą ofiar zwycięstwo przyniosło mu sławę. Po wojnie, choć przyjmowany z honorami, ze zmiennym szczęściem walczył o względy Stalina i pozycję w radzieckich strukturach władzy.

W swojej książce Geoffrey Roberts podejmuje wiele innych wątków, które pozwalają zrozumieć ciągle żywy fenomen Żukowa w Rosji.

Kup książkę Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

Opinie o książce - Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2014-07-04, Ocena: 5, Przeczytałem,
„Generał Stalina” to biografia jednego z najwybitniejszych dowódców XX wieku – Gieorgija Żukowa. Jego biograf, Geoffrey Roberts, nie ogranicza się tylko do lat wielkiej wojny ojczyźnianej, lecz poświęca także niemało miejsca jego wcześniejszym (dzieciństwo w chłopskiej rodzinie, udział w rewolucji bolszewickiej, czystki) i późniejszym (naprzemienne odchodzenie od łask i powracanie do nich aż do 1974, roku śmierci) losom, które w innych miejscach są marginalizowane.
Link do opinii
Reklamy