Okładka książki - Głowa do góry,  Matyldo!

Głowa do góry, Matyldo!

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2016-06-29
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7971-517-6
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5.33 (3 głosów)

"Nazywam się Matylda Wróbel. Z dwojga złego dobrze, że nie Szpak czy Wrona. W końcu wróbel to niepozorny szarobrązowy ptaszek – taki jak ja. Ani ładna, ani brzydka, ani gruba, ani chuda, ani mądra, ani głupia – po prostu nijaka. Tylko że ja nie lubię swojej nijakości, a jedyne co mnie wyróżnia z tłumu to lewa noga krótsza od prawej o niemal pięć centymetrów…"

Tak zaczyna się historia zwykłej i zarazem niezwykłej nastolatki, której życie zdaje się przynosić więcej smutnych niż radosnych chwil. To optymistyczna opowieść o tym, że „inny” może znaczyć wyjątkowy, a także o tym, że zawsze trzeba mieć nadzieję i wierzyć w siebie.

Po stracie ukochanego taty Matylda zamyka się na muzykę, która wcześniej była jej pasją, i jeszcze bardziej traci wiarę w siebie. Wkrótce jednak jej życie odmieniają przeprowadzka do domu odziedziczonego po tajemniczej ciotce Wandzie, mieszkający w nim sympatyczny szczurek o imieniu Eustachy, pierwsza w życiu prawdziwa przyjaźń i dotąd nieznane uczucie, powodujące „bardzo przyjemne łaskotanie w brzuchu”…

Wyróżnienie w II edycji konkursu organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Anna Stryjewska urodziła się w 1969 roku w Pabianicach, ale dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w małej miejscowości Grodzisko pod Łodzią, gdzie jej głównym zajęciem była praca. To właśnie wieś – zwłaszcza jej bogactwo barw, prostota i bezpretensjonalność – rozbudziły w niej zamiłowanie do tworzenia. Pierwszymi pracami były rysunki, które zdobyły uznanie w kilku konkursach plastycznych. Jednak przeciwności losu nie pozwoliły Autorce na kształcenie się w tym kierunku. Pisać zaczęła, będąc jeszcze nastolatką, ale przez ponad dwadzieścia lat jej utwory trafiały do szuflady. Pierwszymi czytelnikami i cenzorami okazały się dopiero dzieci Autorki, które stale wspierały ją w dążeniu do realizacji marzeń. Zadebiutowała w 2009 roku powieścią obyczajową „Mistrzowie życia”. Następnie opublikowała zbiór baśni „Księżycowy Ogród”. I choć nie zajmuje się pisaniem zawodowo, to prawdziwe szczęście i sens życia czuje wtedy, gdy może zatopić się w pracy twórczej.

Kup książkę Głowa do góry, Matyldo!

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Matylda Wróbel to nastoletnia dziewczynka. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że niczym nie różni się od swoich rówieśników. Niestety, jest inaczej.  Jedna noga Matyldy jest krótsza od drugiej. Niewiele - to kwestia tylko kilku centymetrów. A jednak. Przez tę drobną różnicę długości nóg nasza bohaterka kuleje, co w pewnym stopniu wyklucza ją poza grono rówieśników. A może przyczyna wykluczenia jest zupełnie inna niż mogłoby się wydawać? Na nieco ponad dwustu stronach powieści Anny Stryjewskiej będziemy towarzyszyć Matyldzie w chwilach radości i smutku. Poznamy jej codzienność, jej największe problemy i nadzieje. I po raz kolejny przekonamy się, że „inny” wcale nie musi oznaczać „gorszy”.  Głowa do góry, Matyldo! to powieść kierowana przede wszystkim do rówieśników głównej bohaterki, a więc do młodszych nastolatków. Jej język dostosowany jest do odbiorcy - okazuje się więc prosty, choć nie przesadnie potoczny. Miejscami rzeczywistość opisywana przez Annę Stryjewską może wydawać się nieco odległa od tej, jaką znamy. Nie ma tu bowiem przemocy rówieśniczej, nie ma powszechnych przecież w szkole przekleństw czy agresji. Nie da się jednak ukryć, że Stryjewska nie idealizuje nad miarę świata przedstawionego, poruszając tematy ważne i niełatwe.  Anna Stryjewska dotyka w swej ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Głowa do góry, Matyldo!

Skusily mnie podobienstwa, zaintrygowal styl, wciagnely przygody. Wspolczesna, a zarazem idylliczna. Prawdziwa do bolu i urocza do przesady. Na pewno warto!
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy