Góry, ludzie, kontynenty. W obiektywie ekstremalnej kamery cz.1

Wydawnictwo: Annapurna
Data wydania: 2015-12-07
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-61968-29-0
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 6 (1 głosów)

Początki polskiej telewizji, pionierskie ekspedycje w egzotyczne strony świata, himalajskie wyprawy oraz filmowe fascynacje kinem górskim – to wszystko można znaleźć w książce Jerzego Surdela. Autor już od lat siedemdziesiątych zaliczany jest do światowej czołówki reżyserów parających się kinem ekstremalnym.

Lektura napisanej z niezwykłą szczerością książki pozwala lepiej zrozumieć, jak rodził się i dojrzewał talent autora w siermiężnej rzeczywistości PRL-u. Dowiemy się, jak to się stało, że realizator licznych spektakli Teatru Telewizji został wybrany do ekipy BBC filmującej głośną wyprawę na Everest w 1971 roku. Poznamy też jego opinię na temat śmierci Staszka Latałły na Lhotse, która rzuca nowe światło na ocenę ówczesnych wydarzeń.

Krótko mówiąc – burzliwe i pasjonujące życie jednej z ważniejszych postaci środowiska górskiego ukazane w rozmowie z dziennikarzem „Gór” Andrzejem Mirkiem. Jest to pierwsza część wspomnień, kończąca się na 1974 roku.

Kup książkę Góry, ludzie, kontynenty. W obiektywie ekstremalnej kamery cz.1

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2016-04-24, Przeczytałem,
Okiem operatora i reżyseraZ czego wynika potrzeba spisywania wspomnień? Jednym z powodów jest chęć pozostawienia po sobie, po swoim życiu trwalszego niż słowa czy ulotna ludzka pamięć śladu. Kiedy wspomnienia przybierają postać książki, już na zawsze pozostaje się obecnym w pewnym obszarze przestrzeni społecznej, kulturowej.Wspomnienia są opowieścią o przeszłości. Nie są jej zapisem - takim, jak chociażby dzienniki. Czas, doświadczenia, zmiany w wartościowaniu i poglądach, krucha pamięć wpływają na ocenę tego, co miało kiedyś miejsce. Są zatem wspomnienia sięganiem w przeszłość, ale w dużym stopniu obarczonym teraźniejszością. Swoistym malowaniem przeszłości aktualnie dostępnymi farbami. W równej mierze mówią one coś o tym, co minęło, jak i o osobie, która wspomina. Nie inaczej jest w przypadku książki Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery - zapisie rozmów Andrzeja Mirka z Jerzym Surdelem, alpinistą, operatorem, reżyserem. Tytuł książki odzwierciedla jej zawartość, a przynajmniej zakres podstawowych tematów w niej poruszanych. Jest to bowiem rozmowa o życiu, ale bez drobiazgowego wchodzenia w detale, w prywatność. Bez obnażania się i poruszania wielu tematów pobocznych. To przede wszystkim rozmowa o pasjach, o górach, spotykanych tam ludziach i odkrywanym świecie. To książka o sprawach widzianych nie tyle przez obiektyw kamery, co oczami operatora ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Góry, ludzie, kontynenty. W obiektywie ekstremalnej kamery cz.1

Recenzje miesiąca
Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka
Okładka książki - Wyspa z mgły i kamienia
Czasami kłamię
Alice Feeney
Okładka książki - Czasami kłamię
Kobieta w klatce
Jussi Adler - Olsen
Okładka książki - Kobieta w klatce
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Wyspa Obłąkanych
Martin Widmark
Okładka książki - Wyspa Obłąkanych
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy