Grobowce Atuanu

Tom 2 cyklu Ziemiomorze

Kontynuacja Czarnoksiężnika z Archipelagu z cyklu Ziemiomorze, za który autorka otrzymała nagrody Hugo i Nebula.

Na wyspie Atuan wciąż rządzą Bezimienni, bogowie sprzed początków świata Ziemiomorza. Ich moc koncentruje się w grobowcach i podziemnym labiryncie. Gdzieś tam ukryta jest połówka pierścienia równowagi, której odnalezienie przywróci pokój i dobrobyt w Archipelagu. W poszukiwaniu pierścienia przybywa na wyspę największy z magów Ziemiomorza, zwany Krogulcem. Czeka go walka z wrogą i potężną mocą o przeżycie i o duszę dziewczynki, która służy Bezimiennym jako ich kapłanka.

Informacje dodatkowe o Grobowce Atuanu:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011-03-06
ISBN: 978-83-245-79-358
Tytuł oryginału: The Tombs of Atuan
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Kup książkę Grobowce Atuanu

Czy mam odczuwać lęk, szacunek i tak dalej dla Boga-Króla? W końcu to tylko człowiek, nawet jeśli mieszka w Awabath, w pałacu na dziesięć mil dookoła i ze złotymi dachami. Ma jakieś pięćdziesiąt lat i jest łysy. Widać to na wszystkich jego posągach. Założę się, że tak jak wszyscy musi sobie obcinać paznokcie. Wiem dobrze, że jest też bogiem. Ale moim zdaniem po śmierci nabierze dużo więcej boskości.

Grobowce Atuanu - opinie o książce

Mała Tenar została odebrana rodzicom. Otrzymuje nowe imię i zostaje kapłanką Grobowców- sanktuarium na wyspie Atuan, gdzie wstpęp mają tylko kobiety i eunuchowie. Spotyka tu intruza, czarnoksieżnika Geda i wspólnie uciekają z wyspy.
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2016-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Druga część opowieści z Ziemiomorza przenosi nas w krainę bez mężczyzn, gdzie królują Bezimienni. Nad wszystkim pieczę mają kapłanki, które wybierane są po śmierci poprzedniczek. Najmłodsza nowa kapłanka Grobowców, jednak nie jest oddana swoim zadaniom i gdy w Grobowcach pojawia się mężczyzna zaczyna zmieniać swoje postępowanie, co doprowadzi do wielkich konsekwencji. Magia, przeznaczenie i wspaniałe opisy to wszystko można znaleźć w tej książce.
Druga część cyklu Ziemiomorza odkrywa przed nami kolejne miejsca w przedstawianym świecie, budując jego obraz bardzo powoli, ale również dokładnie i niezwykle obrazowo. Pomimo że język jest spokojny, czuje się zmiany zachodzące w bohaterach. Uczymy się że przedstawiony świat jest nie tylko niezwykle zróżnicowany, ale również dość brutalny. Muszę przyznać że zazwyczaj spotykam się w literaturze z brutalnością wywołującą we mnie gigantyczny protest, często do tego stopnia ze przeszkadza i to w odbiorze książki, jednak nie tutaj. Ursula Le Guin pisze niezwykle subtelnie, co jest niezaprzeczalnym geniuszem
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Na Atuanie, w podziemnych grobowcach, tkwią Bezimienni. Usługują im kapłanki, z tą główną, odradzającą się wciąż na nowo, poświęcającą się całkowicie pradawnym bogom, związaną z nimi na zawsze, pilnującą skarbów, których nikomu nie wolnooglądać. Kolejną arcykapłanką zostaje Tenar, dziewczynka inna niż wszystkie, niepokorna i chadzająca własnymi drogami. Przygotowywana do pełnienia odpowiedzialnej roli nie do końca zgadza się na swój los i wystarczy mała iskra, by wywołać lawinę zdarzeń, których nikt się nie spodziewał. Taką iskrą staje się wizyta Geda w tajemnym labiryncie, w skarbcu Bezimiennych, przybyłego w poszukiwaniu połówki magicznego pierścienia. Powieść o wielu znaczeniach; o poszukiwaniu siebie, o wolności do samostanowienia, wyzwoleniu się spod narzuconych wierzeń i dogmatów, o odrzuceniu tego, co nas uwiera i niezgodzie na podporządkowanie się cudzym poglądom. To również powieść o dojrzewaniu do podejmowania dorosłych decyzji, o wyborze drogi, która nie zawsze jest prosta i gładka, za to niesie wiele wyzwań i może sprawić znacznie większą satysfakcję. Kolejna świetna rzecz Ursuli Le Guin do wielokrotnego zaczytywania się.
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
pięknie, tylko trochę mi za mało : )
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Dalsze losy Greda i opowieści czasów Ziemiomorza bardzo mi się podobają . Wciągnęła mnie ta trylogia.
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-04-28, Przeczytałam, Mam,

Dobra opowieść. W moim odczuciu sporo ciekawsza niż pierwsza część.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ogólnie to mi się dość podobała. Fajna przygoda, ciekawe opisy tych wierzeń. Niby krótka, ale wszytko trzyma się kupy. Jedno, co mi nie pasuje, to zakończenie. Byłoby OK, gdybym poznała Tenar w momencie przyjęcia do świątyni. Ale tam na początku była jeszcze jej rodzina. Mogliby im chociaż wiadomość przesłać, że córka już nie jest żywym trupem. ehhh

Doskonała kontynuacja. Na początku byłam bardzo zdziwiona, iż książka nie jest o Krogulcu, lecz o Tenar. Ona jednak okazuje się potrafi być równie interesującym protagonistą.

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam, e-booki, liceum, 2017, do kupienia,

Podejrzanie lekko się czytało, bardziej jak opowiadanko niż osobną powieść. Brakowało mi w tej części większej ingerencji Geda i, co za tym idzie, niekończących się ciągów przygód połączonych z podróżami po całym Ziemiomorzu. Tutaj wydarzyło się niewiele, potraktuję to więc jak wstęp do "Najdalszego brzegu". Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Avatar użytkownika - amrr
amrr
Przeczytane:2023-10-22, Przeczytałam,
Dziewczyny Buffalo oraz inne zwierzęce obecności
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Dziewczyny Buffalo oraz inne zwierzęce obecności

Ursula K. Le Guin słyszy głosy zwierząt, a są to głosy czarodziejskie, fascynujące i przerażające. Oto dziewczynka, która cudem przeżyła rozbicie samolotu...

Rybak znad Morza Wewnętrznego
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Rybak znad Morza Wewnętrznego

Po raz pierwszy w jednym tomie! Zbiór „Rybak znad Morza Wewnętrznego” jest doskonałym uzupełnieniem dwóch poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin...