Hardboiled. Antologia nowel Neo-Noir

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-11-13
Dodał/a książkę: Uleczkaa38

W czyśćcowym, postapokaliptycznym Ghost City bezwzględny mściciel Tex Harley toruje sobie drogę do prawdy – drogę usianą trupami wrogów, opornych informatorów i nieszczęśników, na których dostał płatne zlecenie. Żądny zemsty, pozbawiony pamięci łowca nagród przeczesuje mroczne zaułki dekadenckiego miasta, odkrywając kolejne krwawe szczegóły brutalnego morderstwa swojej ukochanej Lany – kobiety ulotnej i tajemniczej jak zagadka, którą Tex musi rozwikłać.

W zaśnieżonej, ponurej Warszawie podstarzały, nadużywający alkoholu detektyw otrzymuje nietypowe zlecenie. Musi dokonać niemożliwego – udowodnić niewinność młodej kobiety, w towarzystwie której w niewyjaśniony sposób umierają kolejni mężczyźni. Wystarczy, że zasną, a już nigdy nie otworzą oczu. Na szali Temidy ważą się losy honoru detektywa oraz zagrożonego egzekucją życia Modliszki, a droga do prawdy wybrukowana jest zjawiskami wymykającymi się racjonalnemu postrzeganiu.

Na zdewastowanym osiedlu zamieszkałym przez najgorsze społeczne męty, zaprawiona w typowych dla patologicznych blokowisk bojach heroina toczy nierówną walkę o swoją duszę. Przygarnia także pod swoje skrzydła Młodego – chłopca, który jeszcze nie do końca zdążył nasiąknąć wszechobecnym złem gnieżdżącym się w mikrokopii piekielnego miasta. Lochę i Młodego zaczyna łączyć tajemnicza więź – więź zdolna zatrząść w posadach blokowiskiem tonącym w złowrogim cieniu wciąż rosnącego muru o ludzkich tkankach.

XXII wiek nie musi oznaczać braku zapotrzebowania na prywatnych detektywów. W cyberpunkowej Gigalopolis klasycznie błyskotliwy Valter Fingo do spółki z hologramową, zjawiskowo urodziwą asystentką Luką i półmechanicznym kotem o umyśle człowieka porywają się na każde, nawet najbardziej skomplikowane zadanie; są przecież specjalistami od spraw niemożliwych. Jedna z nich wydaje się wręcz podręcznikowo „niemożliwie” zagmatwana, do tego mruga skośnym okiem chińskiego erzacu.

Hardboiled to cztery nowele o mrocznych, nacechowanych fantastyką fizys, odziane w klasyczne płaszcze noir – to mariaż komiksowego horroru, cyberpunku i onirycznej grozy z czarnym oldschoolowym kryminałem.

Daj się oczarować pulpową brutalnością, szarym spleenem i cyniczną ripostą. Daj się ugotować. Na twardo!

Całość opatrzona komiksowymi ilustracjami autorstwa Macieja Kamudy.

Kup książkę Hardboiled. Antologia nowel Neo-Noir

Opinie o książce - Hardboiled. Antologia nowel Neo-Noir

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
  Hardboiled - to gatunek literacki zaliczany powszechnie do nurtu powieści kryminalnej, charakteryzujący się głównie grozą, lękiem, przerażeniem, niesamowitością i przede wszystkim cynizmem głównego bohatera, względem rozgrywających się wydarzeń. Tyle z oficjalnej definicji, która oddaje co prawda główne założenia tego gatunku, ale jak zwykle - diabeł tkwi w szczegółach. Oto bowiem wydaje się, że najprostszą charakterystyką tej odmiany literackiej jest stwierdzenie, iż dzieje się w nie dużo, mocno i przede wszystkim konkretnie! W Polsce nie mamy niestety zbyt wielu okazji poznawać dzieła spod tego gatunku, dlatego też z tym większą radością powitałam najnowszą premierę Wydawnictwa Gmork, zatytułowaną (a jakże by inaczej!) - "Hardboiled", będącą antologią nowel Neo - Noir, których to dopuścili się czterej polscy autorzy: Juliusz Wojciechowicz, Robert Ziębiński. Marek Zychla i Kornel Mikołajczyk, zaś wstępem opatrzył Mariusz Czubaj.  Cztery opowiadania, zróżnicowane pod względem gatunkowym, warsztatowym, emocjonalnym, zaś łączy je naczelna zasada "hard boiled" - twardość, cynizm i brutalność! Oj tak..., owe nowele epatują przemocą, suspensem, mrokiem i przede wszystkim zaskakującym finałem, którego absolutnie nie można przewidzieć przed czasem. Poznajemy tutaj opowieść rodem z horroru, klasyczny oldskulowy kryminał, senną i oniryczną historię z pogranicza grozy i ...
Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2016-10-11, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2016, Mam,
Kolejny świetnie wydany tom z wydawnictwa Gmork - muszę przyznać, że zdecydowanie za długo czekał na półce! Na początek - warstwa fizyczna. Wydawnictwo zawsze dba o wydanie - porządny papier, dobrany krój czcionki, poręczny format, świetne okładki. Tutaj mamy dodatkowo - po każdej z historii - wkładkę komiksową, niejako ją podsumowującą. Już same komiksy tworzą klimat, a będzie tylko lepiej. Czerech autorów, cztery historie. Wstęp Mariusza Czubaja, z którego dowiadujemy się sporo o pulp, noir, hardboiled. Wojciechowicz, Zychla, Mikołajczyk, Ziębiński - różne spojrzenia, różne podejście do stylistyki neo-noir. Nowele krwiste, brutalne, błyskające mrocznym humorem, przewrotnością, kontrastami. "Lana" Juliusza Wojciechowicza - zaczyna się jak mroczna fantastyka w Sin City, mknąca w zawrotnym tempie by przeobrazić się - charakterystycznym autorskim twistem - w coś dużo bardziej złożonego i ciekawego. Zaskakująca, oryginalna końcówka. Marek Zychla i jego "Ambisentencja" - ciężki, mroczny, przerażający obraz demonicznego blokowiska to dopiero początek grozy, bo dopiero za zasłoną tej rzeczywistości czają się potwory. Niepokojące było pełzające ciągle po plecach pytanie - co jest tu nie tak? Ziębiński "Śpij, kochanie, śpij" - pozornie najbliższe "normalnej" rzeczywistości, bardzo silnie kojarzące się z klasycznymi motywami noir, w dość zaskakującej formie rzuca nam w twarz pierwiastkiem nadnaturalnym, świetnie wikłając fabułę. Mikołajczyk "Chińska podróbka" - tu silny klimat cyberpunkowy - korporacje, megalopolis... A jeśli korporacje, to Azjaci. Trochę się tego obawiałem, bo daleko mi do mangi i anime, ale dla treści to tylko tło. Tekst lżejszy przez nietypowe poczucie humoru, ale równie dobrze wpisujący się w stylistykę. Cztery pochłaniające bez reszty nowele, w których nie ma miejsca na litość, sentymenty, półśrodki. Bez kompromisów, konkretnie. Jedna z ciekawszych lektur tego roku. Oby więcej takich utworów!