Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2015-10-22
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7971-076-8
Dodał/a książkę: czytam

Ikona jest „bramą, która otwiera się na ogród równie rzeczywisty, co ten świat” – przekonuje nas Aidan Hart, wybitny ikonopisarz prawosławny i profesor. Jest spotkaniem twarzą w twarz z przedstawioną na niej osobą. Dlaczego więc ikony wydają się nam często zbyt tajemnicze? Jak artysta powinien je tworzyć, by umożliwić to spotkanie? Autor, który wcześniej szukał odpowiedzi na te pytania w klasztorze Iviron na górze Athos, postanowił wyjść nam naprzeciw i ofiarować kompendium wiedzy na temat tworzenia ikon i malowania fresków. Czytamy więc m.in. o obróbce i gruntowaniu podobrazi, złoceniu, przygotowywaniu pigmentów, tynkowaniu czy technikach malarstwa temperowego, ale zawsze w powiązaniu z duchową i liturgiczną funkcją ikony. Bezpośredni gawędziarski styl i dzielenie się długoletnim doświadczeniem sprawiają, że lektura książki wprowadza w klimat bezpośredniego obcowania z mistrzem. W ten oto sposób brama uchyla swe podwoje.

Aidan Hart jest profesjonalnym ikonopisarzem, tworzy, posługując się techniką tempery i fresku, a także rzeźbi w kamieniu oraz w drewnie. Uczył się sztuki pisania ikon w Wielkiej Brytanii, Rosji i w Grecji na górze Athos, gdzie spędził dwa lata w klasztorze Iviron. Jest dobrze znany zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jego prace znajdują się w siedemnastu krajach, wiele z nich zdobi świątynie prawosławne. W 2009 r. założył Wydział Malarstwa Ikonowego i Ściennego na utworzonej przez księcia Karola The Prince’s School of Traditional Art, gdzie do dziś prowadzi zajęcia. Mieszka w Shropshire z żoną i dwojgiem dzieci.

Niniejsza książka jest współczesnym zapisem praktyki malowania ikon, tworzenia ikonostasu, malarstwa ściennego i fresków, która łączy wiele fascynujących wskazówek na takie tematy jak pigmenty, werniksowanie, złocenie z informacjami o historii i komentarzami objaśniającymi symbolikę kolorów oraz konstrukcji obrazu. Aidan wyjaśnia nam, jak malować i jak rozumieć ikony, oraz przybliża ponadczasowe zasady ich tworzenia. (z Przedmowy Karola, JKW Księcia Walii)

Książka ta przybliża nam proces tworzenia ikon, ale co ważniejsze, przedstawia osobistą opowieść człowieka żyjącego pięknem liturgii Kościoła prawosławnego. Sercem pełnym miłości i rękoma kształtującymi materię Aidan przekazuje nam radość, którą jest przepełniony. Posługuje się ołówkiem, pędzlem, dłutem. Rzeźbi w drewnie i kamieniu, pracuje z metalem. Tworzy formy i kolory. Manifestuje sferę ducha. Daje także świadectwo, że „Słowo stało się ciałem”. W jego książce można przeczytać nie tylko, w jaki sposób powstają święte ikony zgodne z tradycją, ale również, w jaki sposób człowiek stworzony jako ikona Boga podejmuje wysiłek, by stać się świętym.
(Archimandryta Vasileios z klasztoru Iviron na górze Athos)

Aidan Hart łączy w sobie wizję właściwą człowiekowi skłonnemu do refleksji z kompetencjami utalentowanego artysty. Dla wielu ludzi, dla których ikony stanowią drzwi do boskości, będzie najlepszym możliwym przewodnikiem. Dr Richard Chartres, biskup Londynu

Odbiorcy:
– początkujący ikonopisarze poszukujący przewodnika w nauce i profesjonalni twórcy ikon
– artyści tworzący techniką tempery jajecznej, fresku lub secco
– wszyscy zainteresowani sztuką ikonową, zajmujący się nią zawodowo, jak i prywatnie.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– jest wszechstronnym podręcznikiem poświęconym sztuce ikonowej, wprowadzającym Czytelnika krok po kroku w tajniki najtrudniejszej ze sztuk
– jest źródłem wiedzy na temat teologii i historii ikony, symboliki dzieł sztuki ikonowej, dzięki czemu pozwala lepiej je zrozumieć.

Kup książkę Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Albumy,
Tradycja pisania ikon sięga zamierzchłych czasów. Wraz z Aidanem Hartem, autorem znakomitej książki Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego, czytelnik ma okazję poznać tę najpiękniejszą ze sztuk liturgicznych od jej początków i w najdrobniejszych szczegółach. Imponujący format i niezwykle staranne wydanie podręcznika sprawiają, że po książkę Harta warto sięgnąć nie tylko w poszukiwaniu wskazówek do pracy nad ikoną, ale także by zgłębić podstawy teologiczne i historię tej fascynującej sztuki.Już po przejrzeniu pierwszych kilkunastu stron książki czytelnik zauważy, że ma przed sobą dzieło monumentalne. Staranność i dbałość o dobór słów, liczne cytaty zaczerpnięte z Biblii, tekstów źródłowych czy życiorysów świętych oddają ogrom pracy, jaki autor włożył w przygotowanie publikacji. A to dopiero początek. Drobiazgowo opisane podstawy teologiczne ikony ukazują, z jak wielkim zaangażowaniem autora w kwestie wiary czytelnik ma do czynienia. Całości dopełniają znakomicie zaprezentowane szczegóły dotyczące pisania ikon: od projektu i przygotowania deski począwszy, przez jej gruntowanie, dobór – a co za tym idzie – symbolikę kolorów, po wykańczanie dzieł i ich złocenie. W książce nie zabrakło, oczywiście, rozdziału poświęconego ikonostasowi – jego roli i sposobom umieszczania ikon w kościołach i kaplicach. Wiele miejsca autor ...

Opinie o książce - Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
nic dodać nic ująć, piękne