Ines, pani mej duszy

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374953719
Liczba stron: 378
Dodał/a książkę: Madaleno

Ocena: 4 (1 głosów)

Najnowsza powieść historyczna autorki "Domu duchów" i "Ewy Luny".Niewiarygodna historia pierwszej i jedynej Hiszpanki, Ines Suarez (1507-1580), która wzięła udział w konkwiście, opowiadana przez samą bohaterkę. Wartka narracja, dramatyczne zwroty akcji, barwne postaci, bogate tło obyczajowe. Sędziwa Ines Suarez u kresu swoich dni spisuje kronikę własnego życia. W 1537 roku w poszukiwaniu męża, który zaciągnął się do hiszpańskiego wojska i wyruszył na podbój Peru, wyjechała do Ameryki. Nie znalazła go jednak i wkrótce związała się z Pedrem de Valdivią, późniejszym zdobywcą Chile. Sama również jako pierwsza i jedyna hiszpańska kobieta brata udział w podboju Chile, a jej okrutne czyny sprawiły, że stała się bohaterką "czarnej legendy".

Kup książkę Ines, pani mej duszy

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:,
Z PASJĄ O PODBOJU   Ines Suarez to średniozamożna mieszkanka hiszpańskiego miasta Estremadura, która stała się jedną z najbogatszych i najpotężniejszych kobiet w Chile. Jak tego dokonała? Z pozoru banalnie – wychodząc za mąż za swoją pierwszą młodzieńczą miłość, Juana de Malaga, który ja na don Juana przystało był wyśmienitym kochankiem i niewiernym mężem. Niewiernym do tego stopnia, że porzuciwszy swoją młodą żonę, zaraził się gorączką złota i wyruszył na poszukiwania mitycznego El Dorado w Nowym Świecie. Zaciągnął się wraz z konkwistadorami na statek i wyruszył na podbój Indii, jak zwano w XVI wieku obecną Amerykę Południową.   Czas, w którym przyszło żyć Ines Suarez to jeden z najburzliwszych okresów w historii nie tylko Europy, ale i całego świata. Hiszpania była wówczas potężnym mocarstwem o globalnych ambicjach, zaprowadzenia hiszpańskiego katolicyzmu w każdym zakątku planety. Król wykorzystywał do tego celu żeglarzy, geografów, kapłanów, a przede wszystkim żołnierzy. Zachętą dla nich wszystkich miały być przebogate kopalnie złota w El Dorado, krainie bronionej przez półnagie, waleczne Amazonki, kobiety z lubością wykorzystujące seksualnie mężczyzn… Dla bogobojnych katolików, sypiających z żonami ubranymi w nocne koszule z wyciętym w dole otworem w kształcie krzyża, poprzez który wykonywano obowiązki małżeńskie, ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Ines, pani mej duszy

Mam wrażenie, że nie ma zbyt wielu ciekawych powieści dotyczących podboju Ameryki Południowej. Tym bardziej ucieszyłam się, gdy wpadła w moje ręce ta powieść. Zwłaszcza że twórczość Isabel Allende lubię i cenię. Głównie za to, że nie głaszcze czytelnika, pisze prosto z mostu, z werwą i dosadnie, prawdziwie, nawet jeśli prawda może zaboleć. Widać w jej powieściach silną osobowość autorki, wiedzącej, czego chce i jak to osiągnąć. I na bohaterki wybiera podobne sobie kobiety, takie jak Inés - twarde i silne, dążące do wytyczonego celu, pokonujące trudności w miarę ich pojawiania się, nie martwiące się na zapas, działające na każdym polu, na jakim mogą i muszą. Również wydarzenia są opisane bez owijania w bawełnę - konkwista jest kradzieżą i mordem, a wprowadzanie chrześcijaństwa to jedynie pretekst do poszerzania wpływów i zdobywania bogactwa. (Ocena: 4,5/6)
Link do opinii
Reklamy