Okładka książki - Inicjacja Mądrości. Dla życia, duchowości, teologii

Data wydania: 2012-02-16
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-447-3
Dodał/a książkę: JolantaW

Poszukiwanie Mądrości wymaga drogi, która do niej prowadzi. Biblia poświadcza, że przewodniczką staje się sama Mądrość. Istotna kwestia nie dotyczy więc inicjacji „w” Mądrość, lecz inicjacji Mądrości – dzięki Niej, która tego dokonuje. Wszystko dzieje się przy Jej udziale, trzeba tylko to zauważyć: otworzyć się na Nią, dać się prowadzić.

Prezentowane w książce rozważania są świadectwem długiej drogi. Przejście prowadzi przez obszary, gdzie Mądrość objawia się jako szczególnie potrzebna – dla życia, duchowości, teologii. Książka składa się z 33 „odcinków”. Każdy z nich odzwierciedla jakiś element drogi – w kolejności, która wiąże się z przechodzeniem od życia przez praktykę modlitwy do refleksji teologicznej. Poszczególne odcinki można czytać niezależnie, dokonując wyboru zgodnie z osobistymi zainteresowaniami czy potrzebami. Jednakże całość jest uporządkowana według tematów, które stopniowo przybliżają Mądrość. Pogłębiająca się wizja Mądrości naświetla tajemnice Bożego i ludzkiego życia, daje głębsze spojrzenie na wszystko. Wystarczy się poddać – inicjacji Mądrości.

Jacek Bolewski – jezuita-kapłan, profesor teologii dogmatycznej, kierownik Katedry Antropologii Teologicznej i Duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym – Collegium Bobolanum – w Warszawie. Autor wielu publikacji z dziedziny mariologii, duchowości, teologii religii i literatury. Do jego ostatnich prac należą: Objawienie Szekspira (2002), Sztuka u Boga (2003), Głębia Goethego (2004), Biała Bogini, Czarna Madonna... (2005), Daleki Wschód na Zachodzie (2006), Mit i prawda religii (2007), Nic jak Bóg (2 wyd. 2007), Szatańskie czy boskie (2009); Co po Wenecji... (2010). W druku jest najważniejsza praca biblijno-teologiczna, podsumowująca refleksję m

Kup książkę Inicjacja Mądrości. Dla życia, duchowości, teologii

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Mądrość utożsamiana jest z umiejętnością podejmowania decyzji przynoszących pozytywne rezultaty oraz zdolnością praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia. W życiu chrześcijanina ogromne znaczenie odgrywa działanie nacechowane głębokim, emocjonalnym zaangażowaniem, pomnażającym dobro własne i drugiego człowieka. Książka Inicjacja Mądrości jest doskonałym przewodnikiem, który prowadzi czytelnika poprzez doświadczenia dnia codziennego, ucząc jednocześnie postępowania zgodnego z koniecznością dostrzegania wewnętrznej wartości wszystkich ludzi.   Rozważania Jacka Bolewskiego od początku stawiają czytelnika na… początku! Rozpoczynając od inicjacji (initium – początek, wprowadzenie, wtajemniczenie), autor na plan pierwszy wysuwa najgłębsze chrześcijańskie tajemnice, jakimi są Mądrość i Miłość. Nierozerwalnie ze sobą związane, pozwalają one podążać drogą prawdy, dobra i piękna. By realizacja tego założenia była możliwa, koniecznym staje się spojrzenie na życie jak na pielgrzymkę. Świadomość istnienia celu oraz stałej obecności Przewodnika, jakim jest sam Bóg, pozwala wytrwale kroczyć naprzód.   Każdy z kolejnych rozdziałów odgrywa w publikacji zasadniczą rolę. Wszystkie zawierają przemyślenia, które dopiero rozpatrywane całościowo, umożliwiają podjęcie odpowiednich kroków. Tłem rozważań Jacka Bolewskiego są teksty biblijne pochodzące z ksiąg Starego ...

Opinie o książce - Inicjacja Mądrości. Dla życia, duchowości, teologii

Avatar użytkownika - Antek
Antek
Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książka warta przeczytania, dla tych, których ciekawią myśli teologiczne o mądrości
Chciałabym mieć w swojej biblioteczce książkę: "Inicjacja Mądrości. Dla życia, duchowości, teologii." Myślę, że pewnie zaciekawiłaby mnie swoją katolicką treścią.
Głębia Goethego
Jacek Bolewski SJ0
Okładka ksiązki - Głębia Goethego

Po „Objawieniu Szekspira”, przyjętym przez czytelników z uznaniem i zainteresowaniem, o. Jacek Bolewski proponuje duchowo-teologiczną lekturę kolejnego...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński