Jak powiedzieć: Kocham Cię?

Czy pragniesz dla swojego małżeństwa relacji miłości, która wszystko przetrwa?

I ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Podjęliście decyzję, by być ze sobą. Mija miesiąc, rok, dziesięć lat... Aby utrzymać zdrową relację, będziecie musieli dokonywać mądrych wyborów dzień po dniu.

Związek miłości pogłębia się i wzrasta, kiedy dwoje ludzi rozumie, czym jest miłość, i podejmuje świadome kroki potrzebne, by o tę miłość dbać. Nie chodzi tu tylko o emocje, a raczej o oddanie i o to, by kochać kogoś przez całe życie. Uczucia przychodzą i odchodzą, natomiast kochać kogoś to znaczy wybierać – są to drobne wybory miłości, jakie podejmujemy na co dzień.

Postanów już dziś okazywać miłość poprzez:
- oddanie Bogu pierwszeństwa w swoim życiu
- dbanie o to, by wasza miłość była świeża i żywa
- szybkie rozwiązywanie konfliktów
- uczenie się sztuki porozumiewania
- uważne słuchanie
- bycie wspaniałym kochankiem

Josh McDowell - mówca, pisarz chrześcijański i ewangelista. Od 1961 roku przeprowadził ponad 27 tys. wykładów dla ponad 25 milionów ludzi w 125 krajach. Jest autorem i współautorem 145 książek, w tym wydanych również w języku polskim Przyjaciel, mentor, bohater, Więcej niż Cieśla, Ojcowska miłość, Biblia właściwych wyborów, Zadziwiający wpływ tatusia. Josh i jego żona, Dottie, są małżeństwem od ponad 40 lat i mają czwórkę wspaniałych dzieci oraz dziesięcioro wnucząt.

Informacje dodatkowe o Jak powiedzieć: Kocham Cię?:

Wydawnictwo: KOINONIA
Data wydania: 2015-12-14
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-64489-17-4

Kup książkę Jak powiedzieć: Kocham Cię?

Jak powiedzieć: Kocham Cię? - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaUrbansk
MagdalenaUrbansk
Przeczytane:2019-03-10,

Jak to – jak kochać? Proste pytanie, prawda? Przecież nie jest trudno wypowiedzieć słowo „kocham” – szczególnie, gdy emocje niosą w górę i dodają skrzydeł. Gorzej, gdy samo słowo nie wystarczy…

Josh McDowell stworzył bardzo dobry poradnik, nauczając małżonków tego, jak nie tylko mówić, ale żyć miłością do drugiej osoby na co dzień. Autor jest mówcą i pisarzem chrześcijańskim (w publikacji wspomina o swoich trudnych doświadczeniach z wystąpieniami publicznymi). Napisał i współtworzył ok. 145 książek, w tym fenomenalną Więcej niż Cieśla, którą czytałam jakiś czas temu. Jest mężem, ojcem i dziadkiem. O swoim doświadczeniu małżeństwa z Dottie pisze często i bardzo szczerze. Jak powiedzieć: kocham cię jest lekturą wyjątkową – napisaną w sposób bardzo przejrzysty, głęboki, szczery.
Współczynnik rozwodów ciągle rośnie, również w Polsce. Czy można więc być pewnym drugiego człowieka? Nie, nie można. Tak samo jak nie można być pewnym samego siebie…

Ta publikacja nie jest tandetnym poradnikiem, która proponuje szybkie rozwiązanie problemu bez wkładania w to wysiłku. Jest raczej poprowadzeniem przez drogę trudną i wyboistą. Daje jednak nadzieję na to, że droga ta nie będzie pokonywana w pojedynkę – towarzyszyć będzie w niej Bóg i żona/mąż.

Nie jest to poradnik w stylu jak zmienić partnera, by stał się lepszy. Jest to książka, która przeprowadza przez meandry własnego serca, umysłu, sumienia. Zmiany warto zaczynać od siebie i ta publikacja pokazuje to bardzo dobitnie.

Dlaczego Bóg ma być na pierwszym miejscu? Jak dokonać tego by moja miłość była świeża i żywa? Czy istnieje szybkie (i dobre!) rozwiązywanie konfliktów? Czym jest sztuka porozumienia oraz uważne słuchanie i jak się ich nauczyć? Jak być wspaniałym kochankiem i czy namiętność może rozbudzać się wciąż na nowo mimo upływu lat?

Te i wiele innych pytań pojawia się na stornach tej publikacji. Autor odwołując się do doświadczeń zarówno swoich, jak i ludzi wokół siebie, odpowiada szczerze i prosto – odwołując się przy tym często do nauczania Pisma Świętego. Czułam się trochę jakby poprowadzona krok po kroku – w drodze ku prawdziwej miłości.

"Małżeństwo to podróż, to przygoda tworzenia z drugą osobą więzów miłości na całe życie. Zostałeś stworzony, by kochać i być kochanym. Niech to będzie twój wybór, by kochać osobę, którą Bóg ci darował, i świadomie podejmować decyzje miłości każdego dnia. Jeśli będziesz tak postępować, zobaczysz, jak stajesz się ukochanym, któremu nie sposób się oprzeć, osobą, która odkryła prawdziwe sekrety miłości." Str. 211

Autor podzielił swoje założenia na dziesięć wyzwań. Mnie najbardziej dotknęły te, które dotyczyły sztuki komunikacji – sztuka porozumienia i uważnego słuchania nie jest prosta, gdy dzieci wokół robią gwar, a każde z małżonków ma na głowie miliony spraw do załatwienia. Autor pokazuje jak dokonać tego w codzienności – bardzo urzekały mnie jego opowieści o tym, jak musiał zmieniać podejście do rozmów telefonicznych z żoną, czy jak ona uczyła się opowiadać bez zbytniej dramaturgii i dygresji. Żywe przykłady prawdziwych ludzi, którzy miewają problemy we własnej relacji – takie podejście przekonuje mnie bardzo mocno.

Ważnym elementem tej książki było dla mnie też mówienie o finansach – widzę czasem różnice poglądów na ten temat. Jak planować wydatki i dbać o to, by nie mieć zadłużenia?
Pamiętam opowieści mojego wykładowcy (studiowałam wtedy poradnictwo rodzinne) o tym, że różnice związane z wydatkami są bardzo szkodliwe i wiele małżeństw rozpada się z tego powodu. Josh McDowell udziela tutaj bardzo praktycznych rad, które mogą okazać się bezcenną pomocą dla skłóconych małżonków.

Określenie swoich oczekiwań w relacji i nauka komunikacji – to zadania, które ciągle przede mną. Nie ukrywam, że ta publikacja nie zmieniła zbyt wiele, bo tak naprawdę żadna nie zmieni. To ode mnie zależy na ile będę chciała pracować nad sobą – ta książka podpowiada jednak jak to zrobić i w moim odczuciu rady te warte są tego, by z nich skorzystać.

Czy od chrześcijańskiego pisarza i ewangelisty możemy dowiedzieć się czegoś interesującego na temat doskonalenia naszego związku? Okazuje się, że tak, bo ,,Jak powiedzieć: Kocham Cię" Josha McDowella to ciepły, szczery i bardzo interesujący poradnik o praktycznych sposobach na wyrażanie miłości. Warto przeczytać tę książkę choćby dlatego, że pozwoli nam spojrzeć na nasz związek z zupełnie innej perspektywy. Innej, bo według autora najlepszym podręcznikiem na temat miłości, seksu i małżeństwa jest... "Pismo Święte". W książce nie brakuje nawiązań do Boga, wiary i przykazań, zwłaszcza przykazania miłości. Poradnik okraszony jest adekwatnymi do rozpatrywanego zagadnienia cytatami z Biblii, nie brak w nim przydatnych interpretacji, a nawet ciekawych tłumaczeń hebrajskich słów (np. ezer). W każdym z rozdziałów można znaleźć szereg praktycznych i opisanych w bardzo przystępny sposób rad na temat lepszego porozumienia, rozwiązywania konfliktów, stawania się lepszym kochankiem, a nawet radzenia sobie z finansami Przybierają formę zobowiązania: "Postanawiam cię kochać przez..." Autor często podkreśla, że nie uda nam się szczerze i dojrzale pokochać drugiej osoby bez wcześniejszego pokochania samego siebie. Muszę przyznać, że z początku dosyć sceptycznie podeszłam do tej książki, ale dałam jej szansę i nie żałuję. To nie jest zwykły poradnik. Odnalazłam w nich autentyczną i szczerą chęć autora, by pomóc parom w lepszym zrozumieniu samych siebie i swojego małżeństwa. Poradnik niesie też krzepiącą nadzieję, że nawet będąc w posiadaniu emocjonalnego bagażu, jesteśmy w stanie stać się szczęśliwym człowiekiem w udanym małżeństwie. To bardzo krzepiąca myśl, podobnie jak cała książka.
chętnie poczytam mojej miłości
Rewolta 2. Jezus jest Prawdą
Josh McDowell0
Okładka ksiązki - Rewolta 2. Jezus jest Prawdą

Rewolta 2 to cykl 8 interaktywnych spotkań dla młodzieży. Jest kontynuacją spotkań Rewolta. Jezus jest Prawdą. Cykl 5 spotkań z materiałami na DVD. Ich...

Więcej niż cieśla
Josh McDowell0
Okładka ksiązki - Więcej niż cieśla

Autor, niegdyś sceptyk, napisał książkę o Jezusie z Nazaretu. Nie jest to jedna z wielu pozycji, które odrzucają po kilku zdaniach. Josh McDowell zastanawia...