Jerzy Hoffman. Gorące serce

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2011-05-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-928431-3-9
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę: Edyta Staniec

Ocena: 4 (1 głosów)

Marta Sztokfisz „Jerzy Hoffman. Gorące serce”

Uwaga, chuligani! (1955) – ciągnęło się za nim od syberyjskiej szkoły po bydgoskie gimnazjum, studia w Moskwie i SPATiF. Dobry, inteligencki dom wydał panicza, który klnie jak szewc i potrafi pić jak Rosjanin.

Prawo i pięść (1964) – Adrenalina odegrała w moim życiu niebagatelną rolę – przyznaje. Miał rękę jak noga fortepianu – wspominają koledzy. Na planie potrafi skrzyczeć i przytulić. Jest jak papież w Kościele, jak generał podczas bitwy.

Trylogia Sienkiewicza (1969-99) – ściągnął do kin rekordową widownię, pokazując wojnę i miłość. Każdy chciał u niego zagrać, nawet ściętą głowę. To ostatni Mohikanin w stosunkach damsko-męskich – twierdzą kobiety. Umie sprawić, byś poczuł się z nim wyjątkowo.

Bitwa Warszawska 1920 (2011) – To nie cud, to majstersztyk! Sztuki wojennej i reżyserskiej, utkany gwiazdami w trójwymiarze, czyli kolejna największa polska superprodukcja Hoffmana. Jest ogromną frajdą. Moją miłością. Spełnianiem marzeń. Moim spełnieniem. Tak, to ostatnie jest najbardziej adekwatnym określeniem tego, czym są dla mnie moje filmy.

Jerzy Hoffman spośród wielu swoich zasług wymienia tylko: Członek Rzeczywisty Akademii Sztuki Ukrainy, Doktor Honoris Causa Instytutu Filmowego w Moskwie, Zasłużony dla Kultury Narodowej, oraz odznaczenia: Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, 6 nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki, 7 Złotych Kaczek, nominacja do Oscara.

Aktorzy i przyjaciele stawiają Hoffmanowi pomnik za życia piórem Marty Sztokfisz. Dziennikarki i pisarki. Przeprowadziła ponad 300 rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów. Jest autorką pięciu książek i cyklu scenariuszy filmów dokumentalnych.

Kup książkę Jerzy Hoffman. Gorące serce

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2012-05-09, Ocena: 4, Czytam,
Krewki romantyk   Podobno bezpośrednią przyczyną powstania biografii Jerzego Hoffmana była praca nad jego filmem „Bitwa Warszawska 1920”. Wówczas Marta Sztokfisz, wiedziona sobie tylko znanymi pobudkami, postanowiła napisać książkę o reżyserze, jego pasjach, problemach, ludziach, którzy go inspirują i dla których on sam jest napędem do działania. W tym celu autorka spotkała się z wieloma znajomymi Hoffmana, jego bliskimi, współpracownikami, kolegami i koleżankami. Tymi od serca i od wódki.   Autorka biografii Hoffmana to dziennikarka, autorka scenariuszy filmów dokumentalnych, pisarka  (Na huśtawce Księżniczka deptaku) i, sądząc po książce Jerzy Hoffman. Gorące serce, wielka fanka reżysera. Do tego stopnia, że momentami bezkrytycznie podchodzi do obiektu swojej adoracji, negatywne cechy charakteru Jerzego Hoffmana przedstawiając w pozytywnym świetle. Ten brak krytycyzmu trochę mierzi, upodabniając książkę nie do biografii, a hagiografii Hoffmana.   Być może przedstawienie Jerzego Hoffmana w pozytywnym świetle, bez wad i skaz, wynikało z rozmów (zawartych w książce z resztą) z ludźmi znajdującymi się w otoczeniu reżysera. Stworzyli oni prawdziwą laurkę, mówiąc o Jerzym Hoffmanie tylko dobrze... Nawet rzeczy, które u innych ludzi uznane byłyby za naganne czy moralnie niejednoznaczne, tu przedstawiane są jako zasługi czy ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Jerzy Hoffman. Gorące serce

Inne książki autora
Na huśtawce
Marta Sztokfisz0
Okładka ksiązki - Na huśtawce

Marta Sztokfisz przedstawia biografie wspaniałych kobiet: Krystyny Mazurówny - tancerki, Krystyny Czubówny - lektorki i dziennikarki, Małgorzaty Potockiej...

Księżniczka deptaku. Opowieść o Edycie Klein
Marta Sztokfisz0
Okładka ksiązki - Księżniczka deptaku. Opowieść o Edycie Klein

Czy można przejść przez getto, jakby tańczyło się walca? Lekko, z podniesioną głową, w czerwonej sukience z białym kołnierzykiem? Czy można się bawić,...

Reklamy