Jestem Tyrmand, syn Leopolda

Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2778-1
Dodał/a książkę: czytam

ZŁY NA WALL STREET

Zeszłej zimy na peronie Dworca Centralnego w Warszawie na oko dwudziestoletni chłopak, z gitarą na plecach, czytał „Złego” .
– Podoba ci się? – zapytałem.
– Ta książka zmieniła moje życie – rzucił z powagą.
– Napisał ją mój ojciec.
(…) Poczułem się jak potomek gwiazdy rocka. Tyle, że ten dwudziestolatek wiedział o moim ojcu więcej niż ja.

Amerykański romans Tyrmandów kończy się niespodziewanie 19 marca 1985 r. Autor Złego, jednej z najpopularniejszych polskich powieści XX wieku, umiera nagle podczas wakacji na Florydzie. Czteroletni Matthew z siostrą Rebbecą słyszą wszystko z sąsiedniego pokoju. Nie mają okazji dobrze poznać ojca – wybitnego pisarza i publicysty. Przez lata nie wiedzą też o skali jego popularności w Polsce. W 2008 roku Matthew zakłada profil na Facebooku i zasypują go wiadomości: „Czytałem książki twojego ojca. Wspaniałe. Jak go pamiętasz? Mówisz po polsku?; Rany boskie! Matthew Tyrmand – Leopold, tylko bez okularów”. Tak rozpoczyna się romans Matthew Tyrmanda z Polską.

Historia Matthew Tyrmanda to bardzo osobista opowieść o chłopcu wychowywanym przez kobiety. O chłopcu, który podświadomie postanawia spełnić amerykański sen swojego ojca i z Brooklynu ucieka na wymarzony Manhattan, by podbić Wall Street. To tym samym opowieść o Ameryce. O tej dawnej, której potęgę budowali emigranci z całej Europy, i tej współczesnej – pogrążonej w kryzysie, uzależnionej zarazem od pobudzaczy i środków uspokajających. Ale przede wszystkim jest to historia poszukiwania prawdy o ojcu – w jego książkach, w Ameryce, w Polsce i w samym sobie. To książka dla Taty.

Kup książkę Jestem Tyrmand, syn Leopolda

Opinie o książce - Jestem Tyrmand, syn Leopolda

Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2013-10-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nigdy wcześniej nie słyszałam o Matthew Tyrmandzie, chociaż interesowałam się twórczością jego ojca. Książka ta opowiada o jego życiu i w pewien odległy sposób jednocześnie o życiu jego ojca. Matthew odkrywa przed nami zupełnie nieznane spojrzenie – jak na Polskę może patrzyć ktoś, kto nigdy tu nie był, choć jego ojciec jest Polakiem? Jak swego ojca może postrzegać ktoś, kto widział go ostatni raz, kiedy miał cztery lata? Bardzo ciekawa książka, Matthew jest interesującą osobą. Warto wspomnieć, że ma też siostrę bliźniaczkę, Rebeccę, ona jednak nie chce mówić o sobie zbyt wiele.
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa