Jolka, Jolka pamiętasz?

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Inne
ISBN: 9788379450669
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5 (3 głosów)

2 plus 1, Budka Suflera, Kombi, Lombard, Urszula, Zdzisława Sośnicka, Ewa Farna, Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Lady Pank i wielu innych artystów właśnie jemu zawdzięcza swoje największe przeboje.

To nie jest autobiografia! To historie prawdziwe z życia artystycznej bohemy PRL-u, z których każda brzmi jak z „Misia” wzięta, a także opowieści o kulisach powstania największych hitów polskiej sceny muzycznej. Soczyste, barwne i wykwintne jak teksty piosenek Dutkiewicza. W książce pojawi się ich ponad sto, a niektóre nawet zabrzmią…

Dlaczego pogoda bywała szklana?
Jak zostaje się DJ-em w Bangkoku?
Czyje dziecko zgubili z Andrzejem Mleczką?
Czemu nie powiódł się wywiad z Czesławem Niemenem?
Po co Hanna Bakuła poddała się hipnozie?
Jakie okoliczności sprawiły, że autor został hodowcą trawy w Warszawie i dilerem w Londynie?

Na te i inne pytania Marek Dutkiewicz odpowiada zabawnie i dosadnie. Jego książka to w zasadzie imponująca kolekcja anegdot, które świetnie sprawdziłyby się zarówno na spotkaniach towarzyskich, jak i w oficjalnych wystąpieniach. Gmerając w piwnicy, odkryłem dwa fragmenty mojej działalności prozatorskiej. – pisze autor. – To prehistoria. Przeznaczone były dla „Szpilek” – pisma wyjątkowego, zwłaszcza na tle siermiężnej zawartości ówczesnych bud RUCH-u. Przeczytałem te opowieści z rozbawieniem. Utwierdziłem się też w mojej niegdysiejszej decyzji, aby prozę sobie darować. Na zawsze. Ale nie będę za nie przepraszać, jest w nich to, co usiłuję odtworzyć w tych mniej czy bardziej zabawnych historyjkach. Zapach i kolor PRL-u. I to właśnie się autorowi udało.

“Jolkę…” podczas festiwalu Przystanek Woodstock odśpiewało siedemset tysięcy ludzi i niewykluczone, iż fakt ten zachęcił jej autora do spisania tych mocno niekonwencjonalnych wspomnień. A że oprócz pisania popełnił w życiu niejedno, jego książka pełna jest różnych różności ze skrzyni z pamiątkami i niezależnie od tego, ile by ich w książce nie umieścił, pozostawi niedosyt.

Książka została wzbogacona o nowatorskie rozwiązanie na rynku wydawniczym – aplikację Tap2C. Dzięki niej Czytelnicy mogą obejrzeć na urządzeniach mobilnych niecodzienną przedmowę autora i wysłuchać jego najlepszych przebojów w wyjątkowej aranżacji instrumentalnej.

Tap2C to innowacyjna aplikacja mobilna, która pozwala m.in. na oglądanie filmów i zdjęć oraz na odbieranie kuponów rabatowych bezpośrednio z materiałów drukowanych. Można ją pobrać bezpłatnie z Google Play i  AppStore.

Kup książkę Jolka, Jolka pamiętasz?

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu, Gdy pisałaś: tak mi źle, Urwij się choćby zaraz, coś ze mną zrób, Nie zostawiaj tu samej, o nie.   Każdy zna tekst tej piosenki. Każdy wie, kto zaśpiewał ten utwór. Jednak nie każdy wie, że autorem słów tego przeboju wszech czasów jest Marek Dutkiewicz. Książka stanowi zbiór ułożonych w przypadkowej kolejności wspomnień autora, które przenoszą czytelnika w magiczny świat, pełen muzyki, znanych i lubianych wykonawców, a także w świat przygód i licznych podróży. Nie istnieje żaden odgórnie ustalony porządek - wspomnienia dotyczące rodziny przeplatają się z tymi dotyczącymi sukcesów na polu zawodowym. Dodatkowo urozmaicone są licznymi tekstami piosenek, zdjęciami, rysunkami, a nawet scenariuszem do amatorskiego przedstawienia "Ostatnia kula". Dla osób posiadających smartfony jest także nie lada gratka. Po pobraniu aplikacji mobilnej i zeskanowaniu okładki istnieje możliwość odsłuchania słów samego autora, a także instrumentalnych wersji niektórych utworów. Niesamowite połączenie klasycznej książki z nowinką technologiczną, która stanowi atrakcyjne urozmaicenie lektury. Marek Dutkiewicz ma lekkie pióro. Jego teksty nie są długie i nużące, więc Jolka, Jolka, pamiętasz stanowi raczej zbiór lekkich i sympatycznych anegdot, które bawią i intrygują ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Jolka, Jolka pamiętasz?

Po książkę sięgnęłam po trochu z sentymentu do tytułowej piosenki, która towarzyszy mi całe życie. Spodziewałam się przeczytać tu o historii powstania tego utworu, jak i innych napisanych przez marka Dutkiewicza. Jednak w środku wyglądało to nieco inaczej niż się spodziewałam. Autor przedstawił tu kilkadziesiąt historii ze swojego życia dotyczących jego, lub ludzi powiązanych z utworami jak piosenkarzy, tekściarzy itp. Jednak zrobione jest to momentami nieco chaotycznie. Nie ma podanych żadnych dat, przez co orientację o latach, o których pisze miałam tylko dzięki znajomości mniej więcej lat powstania danych utworów. Czasem też niezbyt orientować się można o kim Dutkiewicz pisze, bowiem opisuje często przyjaciół po imionach bądź ksywkach. Plusem książki są dodatkowe bonusy. Gdy zainstalujemy odpowiednią aplikację na smartfona możemy wysłuchać niektórych utworów. Mamy tu też niejako mały zbiór tekstów piosenek, często z tekstem pierwszym, oryginalnym, który wcześniej nie wyszedł poza zeszyt autora. Polecam ludzi lubiących polską muzykę PRL-u, tych pamiętających te czasy, jak i młodszych fanów dobrych rytmów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - npopl
npopl
Przeczytane:2017-04-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Żaba w Afryce
Marek Dutkiewicz0
Okładka ksiązki - Żaba w Afryce

„Żaba w Afryce” to zbiór wierszy napisanych przez Marka Dutkiewicza – autora tekstów kultowych przebojów, takich jak „Jolka...

Żaba w Afryce. Wiersze dla dzieci
Marek Dutkiewicz0
Okładka ksiązki - Żaba w Afryce. Wiersze dla dzieci

Kochane dzieci, drodzy rodzice-niech was rozbawi Żaba w Afryce!Trzeba być ponurym ponurakiem, aby nie uśmiechnąć się do pingwinów dwóch, nie chichotać...

Reklamy