Katyń

Słynna praca amerykańskiego dziennikarza: reporterski zapis rekonstrukcji wydarzeńprzyczyny, dzieje i próby zaszyfrowania zbrodni, losy trzech ofiar i ich rodzin na udokumentowanym tle stalinowskich prześladowań Polaków.Autor, precyzyjnie opisując przyczyny, dzieje i próby zafałszowania Zbrodni Katyńskiej, z pasją opowiada historie trzech rodzin: Hoffanów i Pawulskich ze Lwowa oraz Czarnków z Krakowa. W każdej z nich zamordowano męża adwokata, zawodowego oficera, lekarza. Ich tragedie przedstawione zostały na szerokim, rzetelnie udokumentowanym tle polskiej historii od 1939 po 1992 rok, gdy władze rosyjskie wreszcie opublikowały "Rozkaz nr 13", w którym Stalin osobiście nakazał rozstrzelać polskich jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa.

Informacje dodatkowe o Katyń:

Katyń - opinie o książce

Avatar użytkownika - astamate
astamate
Przeczytane:2010-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
ktoś kto świadomie chce żyć w dzisiejszej Polsce pozycje takie jak "katyń" powinien mieć przeczytane. Książka napisana w bardzo przystępny sposób o trudnym temacie, temacie który wciąz wzbudza tak wielkie dyskusje i budzi wciąż wielkie emocje.

Książka ta dość długo czekała u mnie na przeczytanie. Obawiałam się jej trochę i myślałam, że będzie to typowo naukowe opracowanie. A tu miłe zaskoczenie, gdyż mimo, że jest to trudna tematyka, to czytało się ją całkiem dobrze. Przeczytanie tej książki zajęło mi zaledwie kilka dni.

Amerykański autor wykonał bardzo dobrą robotę. Jest to inne spojrzenie na losy Polski, nie tylko o samym Katyniu.

Allen Paul opowiada o zbrodni katyńskiej na przykładzie losów trzech rodzin. Ich mężowie, ojcowie trafili do obozów w Starobielsku. I od kwietnia 1940 roku słuch o nich zaginął...

Większość członków tych rodzin została deportowana na Syberię.

Według badań 52% wywiezionych osób na Syberię to Polacy, 30% Żydzi, 18% Ukraińcy i Białorusini.