Kim Dzong Il. Przemysł propagandy

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-11-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788379993901
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Prawdziwa historia pary gwiazd południowo-koreańskiego kina porwanych przez władze Korei Północnej. Rok 1978. Przyszły dyktator, Syn Wielkiego Przywódcy i jednocześnie szef Departamentu Propagandy i Agitacji, Kim Dzong-Il zleca porwanie reżysera filmowego Shin Sang-Ok i jego byłej żony, aktorki Choi Eun-Hee. Celem porwania jest zmuszenie Shina do pracy rzecz północno-koreańskiego przemysłu filmowego. Po pięciu latach więzienia, indoktrynacji, głodzenia i tortur oraz dwukrotnej próbie ucieczki Shin ulega sile perswazji aparatu Kim Dzong-Ila. Przez kolejne 3 lata Shin i Choi pozornie służą systemowi, planując jednocześnie spektakularną ucieczkę. Ten plan realizują dopiero w 1986 roku.

Fascynująca i momentami surrealistyczna opowieść o Korei Północnej w przełomowym momencie jej historii. Książka o narodzie, który odizolował się od całego świata i obłędzie jego przywódcy zniewolonego przez własne aspiracje.

Kup książkę Kim Dzong Il. Przemysł propagandy

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2016-01-13, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Zanim stał się dyktatorem, Kim Dzong Il był szefem Departamentu Propagandy i Agitacji. Mówiąc krótko: kontrolował kulturę. Nie będąc zadowolonym z wytworów północnokoreańskiego przemysłu filmowego, podjął odpowiednie kroki i na jego zlecenie porwano znaną południowokoreańską parę - aktorkę Choi Eun-Hee i jej byłego męża, reżysera Shin Sang-ok. Najpierw zniknęła kobieta, a jej były partner obudził się pewnego razu, zawinięty w folię z tworzywa sztucznego na pokładzie statku zmierzającego do Korei Północnej... Brzmi to jak scenariusz do dobrze zapowiadającego się filmu sensacyjnego. Trudno uwierzyć, że opisane w tej książce wydarzenia zdarzyły się naprawdę...   Dzięki autorowi mamy okazję zajrzeć za granice Korei Północnej. I nie jest to wycieczka pełna przyjemnych wrażeń - miejscami czytelnik wolałby myśleć, że to, co dzieje się w Korei Północnej, to tylko zły sen. Ale publikacja Kim Dzong Il. Przemysł propagandy to także opowieść o tym, w jaki sposób Korea stał się tak bardzo hermetycznym krajem. Odnajdziemy w niej także opisy codziennego życia zwykłych ludzi. Niektóre fragmenty przypominają sytuacje przedstawione w Roku 1984 George'a Orwella. Mieszkając poza granicami tego kraju, trudno w pełni zrozumieć, co się w nim dzieje.   Interesujące jest to, jak Fischer podkreśla szacunek, jaki wódź żywi wobec talentów innych ludzi ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Kim Dzong Il. Przemysł propagandy

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy