Kłamczuchy

Tom 1 cyklu Pretty Little Liars

Alison, szkolna gwiazda, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok później jej przyjaciółki: Emily, Aria, Spencer i Hanna, zaczynają otrzymywać niepokojące SMS-y. Ktoś zna sekrety, które chciały pogrzebać wraz z pamięcią o Ali. Jak wiele dziewczyny są w stanie poświęcić, by prawda nie wyszła na jaw?

Sara Shepard jako nastolatka chciała być gwiazdą oper mydlanych, projektantką klocków Lego lub genetykiem. Inspiracją bestsellerowych powieści z serii "Pretty Little Liars" oraz "The Lying Game" stały się jej wspomnienia z czasów szkolnych. Na podstawie książki powstał serial "Pretty Little Liars", który już w sierpniu pojawi się w jednej z polskich stacji. W USA pierwszy odcinek serialu zebrał najwięcej widzów w historii telewizji ABC Family.

Informacje dodatkowe o Kłamczuchy:

Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Kup książkę Kłamczuchy

Kłamczuchy - opinie o książce

Parę lat wstecz, hitem stała się seria Pretty Little Liars, która stała się inspiracją do nakręcenia serialu. Jak wiecie do nowości stricte młodzieżowych podchodzę z dystansem, ale szukając niezobowiązującej lektury, która zapewni mi wieczorny relaks po ciężkim dniu zdecydowałam się na pierwszą część serii pt. "Kłamczuchy". Cieszy mnie fakt, że zaczęłam czytać bodajże po 5 latach od premiery, co sprawiło, że podeszłam do tej lektury świeżo i bez tego szumu medialnego.
Początek historii może wydawać się banalny, a epicentrum wydarzeń staje się liceum, do którego uczęszcza Alison - gwiazda, bogata, popularna, a do tego piękna. Dobiera sobie czwórkę przyjaciółek: Arię, Hannę, Emily oraz Spencer, które traktują to jako zaszczyt. Dziewczyny zwierzają się sobie z najgłębiej zakopanych sekretów i nie widzą, że są manipulowane przez główną bohaterkę. Któregoś dnia Alison znika bez śladu, a zgrana dotychczas paczka, rozpada się. Po 3 latach ciało nastolatki zostaje znalezione, a dziewczyny dostają anonimowe smsy podpisane tajemniczą literą A, z sekretami, które znała tylko Alison i które nie mogą ujrzeć światła dziennego. Przyjaźń dziewczyn rodzi się nowo, ale tym razem spoiwem, które je łączy jest nie tylko mroczny sekret, ale strach. "Pretty Little Liars. Kłamczuchy" to książka, która jest połączeniem obyczaju z kryminałem. Historię, którą przedstawiła autorka czyta się szybko, to za sprawą prostego warsztatu oraz małej objętości. Swoistym zabiegiem, było podzielenie rozdziałów na bohaterki. Dzięki takiemu działaniu czytelnik dostaje szansę na poznanie każdej z dziewczyn. Warto także wspomnieć, że książka jest wprowadzeniem do serii, a inspiracją do jej napisania stały się prawdziwe wydarzenie z czasów szkolnych autorki.  Podsumowując moje pierwsze spotkanie z twórczością Sary Shepard uważam za udane. Książkę czytało mi się szybko i przyjemnie, jak przystało na literaturę rozrywkową. Główna bohaterka wprawdzie mnie irytowała, ale cóż taka rola szkolnej gwiazdy. Na szczęście pozostałe dziewczyny dało się polubić. Czuję lekki niedosyt, bo oczekiwałam, że akcja będzie bardziej dynamiczna, ale jak wszyscy mówią to jest dopiero wstęp do całej serii, więc liczę, że w kolejnych tomach będzie ten moment kulminacyjny. Nie ma co ukrywać, że nie jest to literatura wysokich lotów, jednak spędziłam przy niej miło czas. Polecam szczególnie młodzieży, fanom serialu oraz tym co chcą odpocząć od "trudnej" literatury.

Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2017-01-25, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Po dosyć dobrym serialu, ta książka okazała się być wielkim rozczarowaniem. Rozumiem, że to pierwsza część, czyli taki jakby wstęp do całej historii, ale największym minusem książki jest zdecydowanie styl pisania oraz sposób przedstawienia postaci. Czytamy o osiemnastoletnich dziewczynach, które zachowują się jakby miały czternaście lat. Ich podejście do spraw seksu, alkoholu, przyjaźni, no dosłownie wszystkiego jest bardzo niedojrzałe. To wszystko sprawia, że w końcu nie wiem do jakiej kategorii wiekowej odbiorców ta seria jest skierowana. Samych postaci nie da się nawet polubić. Żaden z bohaterów mnie do siebie nie przekonał. Albo był dla mnie niesamowicie irytujący albo całkowicie neutralny, czyli równie dobrze mogłoby go nie być.
Avatar użytkownika - Leoska
Leoska
Przeczytane:2015-08-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Idealna książka na chłodne wieczory. Pełna intryg, nieznanych faktów i kłamstw. Poznajemy cztery dziewczyny:Arię Mongomery, Emily Fields, Hannę Marin oraz Spencer Hastings. Były one kiedyś przyjaciółkami, ale po zniknięciu piątej z nich Alison DiLaurentis, każda z nich poszła swoją drogą. Po latach okazuje się, że Alison nie żyje, a jej ciało zakopane było za jej domem. Książka bardzo ciekawa i oryginalna.
Avatar użytkownika - andzia13
andzia13
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kłamczuchy... dobrze dobrany tytuł. Książka nawet mi się spodobała. Pięć dziewczyn, z których jedna zaginęła. Po kilku latach do reszty 'paczki' zaczynają docierać dziwne sms'y i emaile, w których mowa jest o sprawach, o których wiedziała tylko Ali. Początkowo wszystkie myślą, że Alison jednak wróciła i teraz się mści ale potem okazuje się, że to nie mogła być ona... Spodobało mi się to jaką przemianę przeszły wszystkie cztery; Aria, Spencer, Emily, a zwłaszcza Hanna. Jednak po tych niepokojących wiadomościach wszystko zaczyna się walić. Fajna książka dla młodzieży z wątkiem kryminalnym w tle. Czyta się szybko i miło spędza czas. Idealna dla nastolatek.
Avatar użytkownika - roxiXDCool
roxiXDCool
Przeczytane:2015-06-02, Przeczytałam,

Książka "Pretty Little Liars", co oznacza "słodkie małe kłamstewka" jest książką lekką. Pierwsza część pod tytułem"kłamczuchy" wprowadza do niezwykłego świata kłamstw. Pięć przyjaciółek ,które łączy tak wielka więź, że są gotowe za siebie umrzeć. Podczas ich wspólnego spotkania znika Alison- jedna z nich. Zdruzgotana Emily, która od dziecka uczęszcza na zajęcia z pływania rezygnuje z nich i odkrywa w sobie mroczną prawdę. Hanna zaprzyjaźnia się z nijaką Moną, którą błędnie uznaje za przyjaciółkę. Spencer, która ma konflikt ze starszą siostrą jeszcze bardziej go pogłębia, rodzice nie chcą się do niej przyznawać (dlaczego, przeczytajcie sami). A Aria....po niedługim wyjaździe z rodzinnego miasta zapoznaje się z Ezrą, który jak się później okazuje jest jej nauczycielem od literatury aangielskiej! Aria nie chce odpuszczać ukochanemu- jak im się powiedzie? Każda z pięciu przyjaciółek idzie w własną stronę, nie mają już ze sobą kontaktu, do puki.........pewnego dnia dziewczyny dostają esemesy. Numer anonimowy a podpis A. Osoba , która wysyła esemesy najwyraźniej zna ich sekrety, które nie znał nikt nawet ich przyjaciółki...oprócz Alison. Czy jest możliwe, że zaginiona od czterech lat Alison wraca? Że żyje? Dziewczyny wiedzą, że ktoś je śledzi, tylko kto? Nikt nie chce się ujawnić.... anonimowy A. pozostaje nieznany. Czy cała czwórka dożyje następnej części? pytań jest milion, a odpowiedź.....Książka jak na powieść młodzierzową bardzo dobrze się spisała, zachęci każdą nastolatkę. Pewne momenty przesycone są dreszczykiem i napięciem. Polecam wszystkim, którzy pragną tajemnic, miłości, przyjaźni i wielu wielu przygód.  Książka idealna na letni wieczór, lub czas wolny.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2015-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Cztery przyjaciółki. Jedna z nich, Alison- liderka, najbardziej popularna pewnego dnia zniknęła bez śladu. Jeden sekret, o którym nie mogą nawet rozmawiać, który wydawałoby się, że został pogrzebany... Tajemnice przyjaciółek były bezpieczne przez trzy lata, jednak po tym czasie ktoś karze im sobie przypomnieć o tych pogrzebanych sekretach, najciemniejszych sprawkach, małych i dużych grzeszkach. Czy to Alison, która wiodła prym w ich paczce? Myśl, że ona mogłaby nie żyć przeraża bohaterki, ale też przynosiła ulgę... Przez te trzy lata drogi dziewcząt rozeszły się, one się zmieniły. Ale tajemniczy/a A ponownie spaja ich ze sobą, wysyłając im wiadomości, które znaczą, że je pilnie obserwuje. Obserwuje to, co one chciałyby za wszelką cenę ukryć. Romans z nieodpowiednią dla nich osobą, kradzież i inne grzeszki. ,,Kłamczuchy" to młodzieżówka z ikrą, w której ciągle się coś dzieje. Lekko paranoiczny nastrój i chęć dowiedzenia się co się stało z Alison i kim jest A, zaskakuje i elektryzuje czytelnika. Znajdziemy tu także tematy często poruszane w książkach dla nastolatek: pierwsza miłość, walka z kompleksami, nacisk by być piękną i idealną, problemy z rodzicami. W sumie oprócz pojawiających się błahych rozmów (pełnych blichtru i szpanu- co w sumie nie dziwi, przy takiej kreacji bohaterek, historiach o imprezach itp.) widzę jeden minus: nie wyjaśnia się sprawa kim jest A, co dalej zrobi i czego tak naprawdę chce. A ja jestem bardzo niecierpliwa... Więc, jeśli lubicie zagadki i młodzieżowe klimaty i nie straszne Wam kolejne tomy serii to polecam ,,Kłamczuchy", a ja ten tytuł zaliczam do niezobowiązujących pozycji, które przypadły mi do gustu. ,,Mam Was na oku."
Avatar użytkownika - nelia95
nelia95
Przeczytane:2015-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Pierwszą część pochłonęłam w całości, już szykuję czas na kolejne.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-11-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, pożyczone ;),
Pierwsza część serii o nastoletnich przyjaciółkach wciągnęła mnie tak bardzo że postanowiłam przeczytać dalsze części. Wydawało by się że jest to książka o bogatych nastoletnich dziewczętach którym wszystko uchodzi zawsze na sucho jednak tak nie jest. Zaginięcie jednej z nich wprowadza do książki tajemniczość i elementy kryminalne.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
W ostatnim czasie bardzo dużo się naczytałam o tej serii i zapragnęłam ją przeczytać. Przygotowana byłam na lekturę lekką i odprężającą. I taką też dostałam. Alison DiLaurentis jest najpopularniejszą dziewczyną w Rosewood Day. Przyjaźń z nią to niezwykłe wyróżnienie. I właśnie taki zaszczyt spotkał czwórkę dziewcząt: Spencer Hastings, Arię Motgomery, Emily Fields i Hannę Marin. Wszystkie różnią się od siebie, ale połączył je pewien sekret. Sekret, który pod żadnym pozorem nie może zostać wydany. Pewnego dnia dzieje się coś dziwnego. Podczas jednej z imprez Alison wychodzi i już nie wraca. Nie ma po niej śladu. Od tamtego wydarzenia mijają trzy lata. Dziewczyny zmieniły się nie do poznania, już się nie przyjaźnią, każda ma swoje życie. Jednak zaczyna dziać się coś dziwnego. Dziewczyny zaczynają otrzymywać tajemnicze liściki, maile i SMS'y, wszystkie podpisane inicjałem "A.". Bardzo polubiłam bohaterki, chociaż diametralnie się ode mnie różnią i teoretycznie nie znalazłabym z nimi wspólnego języka. Bohaterki to takie typowe Amerykanki; ich zachowanie czasami jest płytkie, a wartości schodzą na dalszy plan. Chociaż z drugiej strony bez tego książka mogłaby nie być aż tak ciekawa. Autorka poświęca każdej z dziewczyn tyle samo czasu, każdy rozdział skupia się na jednej z bohaterek. Jest to fajny zabieg, bo można dobrze poznać każdą dziewczynę i różne punkty widzenia. Styl autorki jest niezwykle lekki, a to sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Ja nie potrafiłam się od niej oderwać i już nie mogę doczekać się kolejnej części. Dla mnie jest to połączenie obyczajówki z thrillerem młodzieżowym. Książka trzyma w napięciu i intryguje, a zarazem jest niezwykle lekka. Idealna do pochłonięcia w jeden dzień. Do odprężenia po ciężkim dniu jest super. Jestem przekonana, że kolejne części będą jeszcze lepsze, bo w "Kłamczuchach" poznajemy dobrze wszystkie bohaterki i wszystko zaczyna się rozwijać. Dalej musi być tylko lepiej. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - nati104
nati104
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Kłamczuchy" Sary Shepard to pierwsza część serii zatytułowanej " Pretty Little Liars". Stawia wiele pytań i po jej przeczytaniu, aż chce się sięgnąć po kolejną część. Ja nie mogę się doczekać, kiedy odkryje następne sekrety, bo wygląda na to, że w tym mieście jest ich sporo. Rosewood- miasto pełne luksusowych domów zamieszkanych przez bogate rodziny. To właśnie tu doszło do tragicznych zdarzeń, które zmieniły życie Arii, Spencer, Hanny i Emily. Były najlepszymi przyjaciółkami, do czasu, gdy Alison- najładniejsza i najpopularniejsza z całej paczki, zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Od tego czasu pozostałe dziewczyny stały się dla siebie zupełnie obce. Trzy lata później Aria, Spencer, Hanna i Emily zaczynają dostawać dziwne wiadomości od kogoś, kto podpisuje się tylko jedną literą - A. Nie wiedzą kto to jest, ale zna wszystkie ich tajemnice, nawet te, o których wiedziała tylko Alison. Czy to możliwe, że ich dawna przyjaciółka wróciła? Dziewczyny muszą uważać, bo każda ma coś na sumieniu i wolałaby, żeby nikt się nigdy o tym nie dowiedział. Bo co, jeśli prawda mogłaby zniszczyć im życie?
Avatar użytkownika - esia189
esia189
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Po lekturze "Kłamczuch" mogę śmiało stwierdzić, że to jedna z lepszych młodzieżowych książek jakie przyszło mi czytać. I choć już dawno wyrosłam z wieku, w którym problemy licealne przysłaniają cały świat, to jednak książka ta wciąga jak narkotyk. Nie jest to zwykły opis pierwszych miłostek, szukania popularności i podziwu wśród rówieśników, bo to co zachwyca w tej książce najbardziej, to to, że wszystko dzieje się wokół niewyjaśnionej zbrodni. A wszytko napisane tak zabawnym językiem, że aż buzia boli od ciągłego uśmiechania się. Naprawdę gorąco polecam każdemu czytelnikowi niezależnie od wieku.
Avatar użytkownika - secretelle
secretelle
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
W "Kłamczuchach" Sara Shepard powołała do życia pięć nietuzinkowych bohaterek, z których cztery poznajemy zarówno w bieżącej akcji, jak i opowieściach z przeszłości, a biedaczka Alison powraca jedynie w retrospekcjach. Poznajemy Hannę, niegdyś zakompleksioną nastolatkę, której problemy powracają wskutek trudnych wydarzeń. Pływaczka Emily, zmęczona robieniem wszystko pod dyktando rodziców, usiłuje dowiedzieć się, kim naprawdę jest i wywołuje w swym życiu niemałą rewolucję. Aria wplątuje się w skomplikowany związek i robi wszystko, aby nie dopuścić do rozpadu swojej rodziny. Moja ulubienica, Spencer, musi się pogodzić ze świadomością, że do domu znów wprowadza się jej siostra, wiecznie faworyzowana przez rodziców. A Ali... Nie wiadomo, co się z nią dzieje, po prostu. W historie bohaterek Sara Shepard zręcznie wplata różnorakie tematy - i niezbyt oryginalne, i te rzadko pojawiające się w powieściach, trudne i niecodzienne. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Sary Shepard, a już mam pewność, że jest ona pisarką niebywale utalentowaną. Jej powieść to pewien powiew świeżości, coś innowacyjnego w literaturze. Brawa należą się autorce zarówno za podjęcie się dość trudnej tematyki stalkingu, jak i wykreowanie nieszablonowych bohaterów, ciekawych sytuacji, ale przede wszystkim za ubranie tego wszystkiego w dostosowane do nastoletniego czytelnika słowa. Wbrew pozorom, dorosłym nieczęsto udaje się napisać książkę, która przypadnie do gustu młodzieży, ponieważ często ich dzieła wydają się zupełnie nienaturalne. I właśnie Sara Shepard wyróżnia się na tle autorów, którzy mają trudności z wyobrażeniem sobie, że znów są w liceum, mają inne problemy, posługują się mniej wyrafinowanym językiem.
Avatar użytkownika - archer81
archer81
Przeczytane:2012-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Mam nauczkę na przyszłość. Wpierw przeczytaj książkę a potem zabierz się za jej ekranizację filmową bądź serialową. Dlaczego? Bo będę wiedzieć co jest dalej. Jedyny plus tego jest taki, że mogę sobie wizualizować postacie. No to jest całkiem niezłe. A wszystko przez Viconię. Jakiś czas temu na swoim blogu recenzowała książkę z serii „Pretty Little Liars”, już nawet nie pamiętam którą. Dowiedziałam się, że jest serial i się wciągnęłam. Potem zaopatrzyłam się w książki, na podstawie których go nakręcono. Jednak czytanie zostawiłam sobie na później. Drugi sezon serialu się skończył, część zagadek została rozwiązana a ja czułam niedosyt. Tak więc „później” nadeszło szybciej niż przypuszczałam. Usiadłam w ukochanym fotelu i… „zaginęłam w akcji”. Świat zewnętrzny przestał istnieć. A to wszystko przez cztery przyjaciółki Arię, Emily, Hannę i Spencer, główne bohaterki książki Sara Shepard „Pretty Little Liars. Kłamczuchy”. Arię, Emily, Hannę i Spencer poznajemy dokładnie trzy lata po zaginięciu ich przyjaciółki Alison. Zniknięcie Ali sprawiło, że dziewczyny całkowicie się od siebie oddaliły. Kiedyś bliskie, teraz każda na swój sposób chciała poradzić sobie z tragedią. Uczą się w jednej szkole, a żyją jakby obok siebie. Każda z nich ma swoje tajemnice o których wiedziała głównie Alison. Zaginięcie przyjaciółki na pierwszy rzut oka sprawiło, że tajemnice zniknęły wraz z nią. Tak się dzieje do czasu. A konkretniej do momentu, kiedy każda z nich dostaje tajemnicze esemesy, e-maile, listy podpisane A. nie byłoby w tych wiadomościach nic niesamowitego, gdyby nie fakt, że zawierały one informacje o których wiedział tylko i wyłącznie adresat oraz Alison. Czy dziewczynom uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego nadawcy? Czy skrywane dotąd tajemnice wyjdą na światło dzienne? Jakie są bohaterki? No cóż, na pewno różnią się od naszych rodzimych nastolatek. Każda posiada prawo jazdy, pije alkohol, pali papierosy, nie przejmuje się strojem, do rodziców mówi po imieniu i ma czasem zatargi z prawem. No i mieszka w wielkich domach w Rosewood, na przedmieściach Filadelfii. Każda z dziewczyn jest inna: Aria, tak naprawdę to nie potrafi określić samej siebie. Eksperymentuje z wyglądem. Po powrocie z Islandii za wszelką cenę chce zerwać z wizerunkiem dawnej dziewczyny. Czy to się jej uda? Emily, sumienna uczennica, idealna córka, pływaczka. Niby wszystko ok., jednak w głębi nie jest do końca przekonana kim jest. Czy Maya jej w tym pomoże? Hanna, w przeszłości była grubą, szarą myszą. Po latach wyrzeczeń i „odchudzania” postanawia nadrobić wszystkie stracone lata, gdy żyła w cieniu pięknej Alison. Spencer, zawsze idealna, dążąca do perfekcji we wszystkim co robi. Ma dość bycia tą drugą, trochę gorszą siostrą. Ich wspólnym ogniwem jest zaginiona Alison oraz sekrety. Każda z nich ma coś „na sumieniu”. Każda coś ukrywa i zrobi wszystko by tajemnice nie ujrzały światła dziennego. Przyznaję się bez bicia, że miałam obawy co do książki. Może dlatego, że obejrzałam serial? A może dlatego, że to bardziej młodzieżowy cykl? Tylko skoro pokochałam serial, to pewne jest, że książki pokocham także. Jak już wspomniałam na początku książka wciąga i nie pozwala się oderwać. Świat dookoła przestał istnieć, liczyły się tylko sekrety dziewczyn. Bo przecież to właśnie te sekrety są motorem napędzającym tę książkę. No właśnie, młodzieżowa literatura. Czasem czuję się staro czytając tego typu książki. Jednak dobrze znów cofnąć się w czasie, kiedy chodziło się do liceum i jedynym problemem było to co założyć do szkoły i czy pan z historii znów będzie pytał czy przypadkiem się nie rozchoruje. Tutaj dziewczyny mają troszkę inne problemy, ale to wiadomo w końcu nasza mentalność troszkę różni się od tej w Stanach. Książkę polecam wszystkim bez wyjątku i bez względu na wiek. Wydaje mi się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tylko błagam, lepiej zacznijcie czytać a potem obejrzyjcie serial.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2012-02-15,
Świetna książka! Polecam ;-)

Muszę przyznać, że z pewną dozą niepewności sięgnęłam po tę pozycję ale już od pierwszych stron zaintrygowała mnie. Jest tu chyba wszystko to co lubię, pierwsze miłości, zabronione romanse, tajemnice i intrygi a do tego mordstwo, które tu się pojawiło, zapewnia, że z ogromną ciekawością każdy będzie brnął dalej.

Świetnie się czyta. Szybko. Język łatwy i przejrzysty. Autorka ma lekkie pióro i ogromny talent do tworzenia ciekawych sytuacji i podtrzymywania poziomu podwyższonego ciśnienia:)

Zgrabnie połączone różne gatunki literackie sprawiają, że czas spedzony przy tej lekturze z pewnością nie będzie nudny i nie bzie czasem straconym.

Niesamowita książka. Jest ona bardzo podobna do serialu aczkolwiek są różnice w scenach czy też wyglądzie głównych bohaterów. Pomimo tego jednak jest ona wspaniała i pomimo zobaczenia wszystkich odcinków serialu tak mnie wciągła, że przeczytałam ją w niecałe 2 dni i nie moge się doczekać aż wezmę do rąk kolejną część. Niesamowicie ciekawy główny wątek oraz wszystkie poboczne. Fajne jest ukazanie tego oczami każdej z dziewczyn a nie tylko jednej.....

Polecam wszystkim tą książkę na pewno nie będziecie się mogli od niej oderwać.

Avatar użytkownika - sarczyx
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 3, Przeczytałam,
Uwikłane
Sara Shepard0
Okładka ksiązki - Uwikłane

Kolejny tom popularnej serii „Pretty Little Liars” Po pamiętnych wakacjach na Jamajce Emily, Aria, Spencer i Hanna próbują rozpocząć...

Słodka zemsta
Sara Shepard0
Okładka ksiązki - Słodka zemsta

Minęło kilka miesięcy, odkąd zginęłam. Od tamtego czasu moja siostra żyła moim życiem. Wiele sekretów dotyczących mnie, mojej rodziny i przyjaciół...