Okładka książki - Klejnot Wschodu. Pamiętnik

Klejnot Wschodu. Pamiętnik

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-05-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-74-69764-4
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5 (3 głosów)

Urzekająco zmysłowa, oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o burzliwych losach Yoshiko Kawashimy, chińskiej księżniczki, zwanej też Klejnotem Wschodu - kobiety na tyle odważnej, upartej i ciekawej świata, by wyjść poza ramy obyczajów własnej epoki, uczynić swe życie ekscytującą przygodą i zostać... bezlitosnym japońskim szpiegiem. A wszystko w egzotycznej scenerii Chin, Japonii i Mongolii pierwszej połowy XX wieku.

Pekin, rok 1914. Ośmioletnia Klejnot Wschodu, córka ostatniej konkubiny księcia Su, zerkając zza rzeźbionego parawanu podgląda ojca, który kocha się z młodą służącą o obandażowanych stopach. To początek burzliwej historii Klejnotu Wschodu.

Dziewczyna zostaje wykluczona ze swej chińskiej rodziny i odesłana do dalekich krewnych w Tokio, gdzie dorasta pod japońskim imieniem Yoshiko Kawashima. To właśnie w Japonii rozwija się w niej odwaga, utrwala rozbudzona ciekawość świata, rodzi fascynacja nowoczesnością i swobodą seksualną. W wieku 19 lat Yoshiko zostaje żoną mongolskiego księcia, ale jest już wystarczająco silna, by nie podporządkować się nikomu - na pewno nie mężczyźnie. Ucieka z ponurej, mroźnej Mongolii do Tokio, gdzie oddaje się przypadkowym zmysłowym przygodom, wykorzystując swą seksualność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Potem trafia do oszałamiającego rytmem życia Szanghaju, by nasycić wreszcie głód nowych doznań jako szpieg pracujący dla Japończyków.

Klejnot Wschodu to barwna opowieść o odkrywaniu samego siebie i sile erotycznego uroku, opowieść o buncie kobiety przeciw zasadom społecznym ograniczającym jej wolność, o walce o to, by przynależeć - do kraju, który najwyraźniej nie chce przygarnąć, oraz do innego człowieka, z którym można dzielić życie.

Kup książkę Klejnot Wschodu. Pamiętnik

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Szczepanik
Szczepanik
Przeczytane:,
„Pamiętnik” – taki podtytuł nosi debiut literacki Maureen Lindley, szkockiego fotografa, antykwariuszki, projektantki mody i psychoterapeutki w jednej osobie. Jak widać, autorka nie zaprzestała swoich działań z dziedziny psychologii tylko i wyłącznie na prowadzeniu terapii – postanowiła też wcielić się w postać Yoshiko Kawashimy, znanej jej tylko z przekazów książkowych i, co więcej, napisać w jej imieniu wspomnienie.   Yoshiko Kawashima, chińska księżniczka znana jako Klejnot Wschodu, to bez dwóch zdań postać kontrowersyjna. Wystarczy powiedzieć, że w wieku ośmiu lat przeniesiona została z rodzinnego dworu księcia Su do Japonii za, delikatnie mówiąc, niesubordynację. Później, prowadząc rozwiązłe życie, nie mogła poślubić tego, kogo kochała, w związku z czym wydana została za mąż za Mongoła i trafiła do mroźnej krainy, w której panują ciężkie do życia warunki. Nie wytrzymała tam długo, uciekła do Szanghaju, gdzie rozpoczęła się jej szpiegowska kariera. Pracowała dla Japonii. W 1945 roku została stracona jako zdrajczyni Chin.   Tak w skrócie wygląda życiorys Klejnotu Wschodu. Do tego dodać należy egzotyczną dla nas, Europejczyków, scenerię i podstawa do napisania książki lub scenariusza filmowego gotowa. Film jest właśnie nakręcany – to japońska produkcja, zatytułowana „Danso no Reijin”, a jej premiera przewidziana została na ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Klejnot Wschodu. Pamiętnik

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2017-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 2009,
Avatar użytkownika - AgnieszkaSC
AgnieszkaSC
Przeczytane:2016-03-27, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2010-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Willa871
Willa871
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Taka jak ty
Maureen Lindley0
Okładka ksiązki - Taka jak ty

Poruszająca powieść o dziewczynie z amerykańsko-japońskiej rodziny, która po ataku na Pearl Harbor trafia do obozu dla internowanych. Satomi jest jedynym...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy