Koło czasu. (Tom 9). Dech zimy nowe wyd.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2013-07-29

Koło Czasu obraca się, a wieki nadchodzą i przemijają.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wciąż jeszcze mogą stać się łupem Cienia.

Rand al'Thor przemierza świat razem z Min, jednak cel jego wędrówki pozostaje tajemnicą nawet dla Cadsuane. Mazrim Taim, pan Czarnej Wieży okazuje się kłamcą, niemniej jego intencje wciąż skrywa zasłona sekretu. Perrin desperacko ściga swą Faile, porwaną przez szczep Sevanny. Wraz z Elyasem Macherą, Berelain i Prorokiem, na czele osobliwej armii złożonej z różnorakich sił, przemierza ziemie, po których grasują bandyci i Seanchanie... A człowiek zwany Zabójcą wciąż nawiedza Wilczy Sen i Tel'aran'rhiod. Trzęsąca się od knowań Biała Wieża pod rządami Elaidy zamiera z osłupienia, gdy pod murami Tar Valon pojawia się armia rebeliantek Egwene. Do Ebou Dar przybywa seanchańska księżniczka znana jako Córka Dziewięciu Księżyców, tam też poznaje ją dochodzący do zdrowia Mat. Czy przepowiedziane mu małżeństwo dojdzie do skutku?

Dech Zimy jest prawdziwym apogeum epickiej narracji, wspaniałym dziełem zasługującym na poczesne miejsce wśród najbardziej znaczących dokonań w gatunku fantasy.

"Fascynująca wizja dobra i zła, jakiej nie było w literaturze od czasu Tolkiena".

Orson Scott Card

Kup książkę Koło czasu. (Tom 9). Dech zimy nowe wyd.

Opinie o książce - Koło czasu. (Tom 9). Dech zimy nowe wyd.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Dech zimy” jest dziewiątym tomem sagi „Koła Czasu” Roberta Jordana. Rand al'Thor przemierza świat razem z Min, jednak cel jego wędrówki pozostaje tajemnicą nawet dla Cadsuane. Mazrim Taim, pan Czarnej Wieży okazuje się kłamcą, niemniej jego intencje wciąż skrywa zasłona sekretu. Perrin desperacko ściga swą Faile, porwaną przez szczep Sevanny. Wraz z Elyasem Macherą, Berelain i Prorokiem, na czele osobliwej armii złożonej z różnorakich sił, przemierza ziemie, po których grasują bandyci i Seanchanie... Do Ebou Dar przybywa seanchańska księżniczka znana jako Córka Dziewięciu Księżyców, tam też poznaje ją dochodzący do zdrowia Mat. Czy przepowiedziane mu małżeństwo dojdzie do skutku?

Mam wrażenie, że w tym tomie akcja zaczyna nieco przyspieszać. Mat poznaje kobietę, która według przepowiedni jest mu przeznaczona. Ale ciężko jest nazwać to co ich łączy. Chłopak jak zwykle pakuje się w niezłą kabałę, oferując pomoc zbyt wielu osobom.

Elayne, Aviendha i Min w końcu dopinają swojego celu związanego z Randem ale jednocześnie doświadczają tego co on odczuwa na co dzień.

Rand decyduje się na oczyszczenie Saidina ze skazy. Jednak Przeklęci nie zamierzają mu na to pozwolić. Niektórzy z jego otoczenia odkrywają prawdziwe oblicze.

W tej części ponownie zabrakło mi Perrina. Został wprowadzony ciekawy wątek porwania jego żony. Czekam na jego rozwinięcie.

Ciężko jest oceniać poszczególne części. Jedne są słabsze, inne ciekawsze. Niektóre momenty są ciężkie do przebrnięcia. Jest wiele może niepotrzebnych opisów ale z drugiej strony to wszystko co lubimy w tej sadze czy też nie lubimy, składa się na jej klimat.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2017-07-21, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2017,
Znów trochę było nudnawo. Jak zawsze tempo jest nierówne. Czasem przez 50-70 stron akcja nie posuwa się prawie wcale, a za chwilę na 15 stronach wykonujemy milowy krok w postępie historii. Nadal jednak uważam, że saga o Randzie to jedno z najważniejszych dzieł fantasy. Po tym tomie szczególnie niecierpliwie czekam na dalsze losy Mata. Uregulowały się też nieco kontakty Randa z ukochanymi. Wreszcie, bo jego stosunek do Elayne był najbardziej irytujący w całej opowieści.Zostało jeszcze siedem tomów, znacznie więcej już za mną, powoli więc zbliżamy się do najważniejszej chwili. Tym razem było 740 stron, razem historia od początku liczy wszystkiego 9 300 stron. Zbliżamy się do dziesięciu tysięcy.
Conan niszczyciel
Robert Jordan0
Okładka ksiązki - Conan niszczyciel

30 tom (z 72) przygód najbardziej znanego bohatera serii fantasy - Conana....

Oko świata
Robert Jordan0
Okładka ksiązki - Oko świata

Rand, Mat i Perrin mieszkają w Polu Emonda, sennej wiosce gdzieś na końcu świata. Chłopcy wiodą monotonne życie, nieświadomi, że dni ich beztroski dobiegają...