Kot, który czytał wspak

Wydawnictwo: Elipsa
Data wydania: 2008-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788361226413
Liczba stron: 173
Dodał/a książkę: dona

Ocena: 4.8 (5 głosów)

"Kot który..." 30-tomowa seria klasycznych kryminałów autorstwa Lilian Jackson Braun. Fascynująca lektura dla miłośników detektywistycznych zagadek, a także dla tych, którzy potrafią docenić głębokie studium kociej psychologii, tropem przestępcy podąża bowiem nie tylko Qwilleran, lecz także (a może przede wszystkim?) niezwykły kot syjamski Kao K'o-Kung (dla przyjaciół Koko). Połączenie tych dwóch nieprzeciętnych osobowości, intelektu dziennikarza i intuicji Koko sprawia, że zbrodniarz nie ma szans... Obu nieustraszonym detektywom dzielnie kibicuje urocza kotka Yum Yum. Czy tajemnice ponurych zbrodni rozwiązuje kot, posługując się kocim szóstym, a może i szesnastym zmysłem? Czy może wykrycie sprawców jest wyłączną zasługą błyskotliwego i dociekliwego dziennikarza Jima Qwillerana? 

Kup książkę Kot, który czytał wspak

Opinie o książce - Kot, który czytał wspak

Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dziennikarz Jim Qwillerean podejmując pracę w dziale kulturalnym ,,Daily Fluxion" z pewnością nie podejrzewał, że zostanie wplatany w zagadkową historię, w której trup ścieli się gęsto. W tajemniczych okolicznościach ginie właściciel galerii sztuki nowoczesnej, po kilku dniach życie traci ekscentryczny rzeźbiarz, a wkrótce do listy ofiar dołącza znienawidzony krytyk sztuki. Środowisko artystyczne jest wewnętrznie skłócone, pełne wzajemnych żalów i pretensji, a jednocześnie powiązane dziwnymi zależnościami. To wszystko sprawia, że tajemnica jest niezwykle zagmatwana, ale też i fascynująca. Cóż za gratka dla dociekliwego umysłu Qwillereana! Cóż za wyzwanie dla jego zawodowej podejrzliwości! Nasz bohater po prostu nie może pozostać obojętny. Nie wiadomo, czy poradziłby sobie z rozwiązaniem zagadki, gdyby nie pomoc niezwykle arystokratycznego kota syjamskiego o imieniu Kao K'o-Kung (dla przyjaciół Koko). Czy Koko celowo wskazał Qwillereanowi pewien zaginiony obraz czy tylko szukał myszki-zabawki? Czy pokazując półkę z nożami chciał wskazać narzędzie zbrodni, czy jedynie domagał się siekanej wołowiny? Takich pytań jest w książce znacznie więcej. ,,Kot, który czytał wspak" to bardzo sympatyczna, bezpretensjonalna książka. Sprawnie napisany, rozrywkowy kryminał, okraszony lekką szczyptą ironii. Autorce bardzo dobrze udało się zachować proporcje - żarty są jedynie przyprawą, wzbogacającą, a nie przytłaczającą treść. Postaci, choć nieco sztampowe (artysta-ekscentryk, krytyk-snob, marchand - cynik, itd.), nie są pozbawione indywidualnych cech. Nie są płaskie, choć nie oszukujmy się - rozbudowanej analizy psychologicznej w książce nie znajdziemy. Powieść niczego nie udaje: nie jest to dzieło ,,z ambicjami", nie pretenduje do miana wielkiej literatury, ale za to w stu procentach spełnia swe podstawowe zadanie - dostarcza kilku godzin naprawdę przyzwoitej rozrywki. A najlepsze jest to, że ,,Kot, który czytał wspak" to pierwsza część trzydziestotomowej serii. Przede mną jeszcze wiele wieczorów dobrej zabawy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-11-08, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Kupiłem tę książkę jakiś czas temu i leżała w domu czekając na swoją kolej. Teraz żałuję, że czekała tak długo bo to naprawdę świetna powieść kryminalna. Nie czytałem do tej pory żadnej pozycji L.J. Braun ale teraz odrobię zaległości. Świetne pióro, lekkie, z polotem, cudowne charakterystyki postaci a także głównego bohatera czyli kota syjamskiego Kao K'o-Kunga, ciekawe wątki obyczajowe wplecione w kryminalną fabułę. Jednym słowem świetny prognostyk dalszych części gdyż jest to pierwszy z trzydziestu tomów cyklu. Ponadto czytelnik od razu darzy sympatią reportera gazety "Daily Fluxion" Jima Qwillerana, który popisuje się swoimi zdolnościami detektywistycznymi. Polecam nie tylko fanom kryminałów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Avatar użytkownika - zielony_motyl
zielony_motyl
Przeczytane:2014-09-03, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane dawniej,
Avatar użytkownika - kuba0901
kuba0901
Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Kot, który rozmawiał z duchami tom 10
Lilian Jackson Braun0
Okładka ksiązki - Kot, który rozmawiał z duchami tom 10

Kiedy pani Cobb usłyszała niepokojące hałasy w zabytkowym domu na farmie, zadzwoniła do Qwillerana. Niestety dziennikarz przybył z pomocą za późno. Doszedł...

Kot, który się publiczności nie kłaniał. Tom 25
Lilian Jackson Braun0
Okładka ksiązki - Kot, który się publiczności nie kłaniał. Tom 25

Thelma Thackeray, dawna mieszkanka Pickax, wraca w rodzinne strony po sześćdziesięciu latach pracy w Hollywood. Jej nieoczekiwany powrót elektryzuje senną...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy