Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków

Wydawnictwo: Polityka
Data wydania: 2016-04-27
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788364076343
Liczba stron: 180
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Barwne dzieje wschodnich rubieży, okoliczności ich utraty i narodzin narodowej legendy.

Autorzy książki, wśród których znajdują się historycy i dziennikarze POLITYKI ukazują panoramę świata kresowego: piękno przyrody, stosunki narodowościowe, życie codziennie w dworach i pałacach ziemiańskich, w środowisku osadników wojskowych, a także w kresowych metropoliach, jakimi były Lwów, Wilno i Mińsk. Poruszają także trudne tematy deportacji i przesiedleń w trakcie i po II wojnie światowej.

Książka opowiada także w jaki sposób mitologizujemy Kresy i jak spuścizna kresowa odcisnęła się w literaturze, malarstwie i filmie.

„Odchodzi ostatnie pokolenie ludzi, którzy mogą osobiście pamiętać świat Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej; dla pozostałych to już składnik narodowego imaginarium . To zbiorowe wyobrażenie zasilają, ale i z niego czerpią, liczne wystawy, publikacje, filmy, strony internetowe, festiwale, obchody, rekonstrukcje historyczne, pomniki, tablice. Z tamtego świata przybywają nowi patroni ulic, mostów i szkół, tam niektóre nurty szukają kostiumu politycznego. Narracje historyków, publicystów i literatów mają różne tonacje: od wyobrażenia Kresów jako idyllicznej Arkadii po przedstawianie ich jako terenu polskiej kolonizacji.” (ze Wstępu)

Kup książkę Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków

Inne książki autora
Fiszki SCHOOL Etap 2 Do you enjoy watching action films?
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Fiszki SCHOOL Etap 2 Do you enjoy watching action films?

Fiszki SCHOOL to kompleksowy system nauki angielskich słówek i zdań dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Zestaw "Do...

Martwa natura
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Martwa natura

Martwa natura to kolejny zeszyt serii poświęconej praktycznej nauce rysunku i malarstwa. W każdym tomie omawiamy inne zagadnienia (światło i cień, perpektywę...

Reklamy