Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Tajemnica! Antyczne skarby! Sensacja!\r\n\r\nSłońce, złoty piasek i szmaragdowe morze… Ach! Wakacje w Grecji są cudowne! Zaraz, zaraz, a skąd wzięła się tutaj starożytna gemma? Kim jest profesor Flemming? I dlaczego Mojra Roditi depcze bohaterom po piętach?\r\nRodzeństwo Ostrowskich po raz kolejny wyrusza na poszukiwania skarbów. Nie zabraknie oczywiście Gardnerów i panny Ofelii. Pojawi się też ktoś niespodziewany, ktoś, kto potrafi przetłumaczyć słowa Spyrosa Dimitriosa, i tym samym porusza lawinę zdarzeń:\r\n[…] pamięta starą opowieść przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Mówi, że przed tysiącami lat mieszkańcy Santorini ukryli na Krecie pewien skarb. Podobno był to […] posąg Posejdona ze świątyni na Atlantydzie…\r\n\r\nSkarb Atlantów to kolejny tom przygodowej serii Kroniki Archeo. Wartka akcja, legendy, które okazują się prawdą, przyjaciele, na których zawsze można liczyć i mnóstwo humoru – oto książka, na którą czekaliście! \r\n

Informacje dodatkowe o Kroniki Archeo. Skarb Atlantów:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2011-04-22
ISBN: 978-83-7623-895-1

Kup książkę Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Kroniki Archeo. Skarb Atlantów - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2015-12-06, Ocena: 5, Przeczytałam, detektyw, kryminał, dla dzieci,
W drugiej części przygód przyjaciele wraz z panią Ofelią i rodzicami spędzają w Grecji. Pewnego razu Bartek odnajduje Gemmę, jedną z dwóch pieczęci prowadzącą do skarby Atlantów. Skarbu tego szuka także Midas, który uciekł policji w poprzednim tomie i nie jest on zadowolony, że w jego poszukiwania znów wtrącą się dzieci. I tym razem nasi bohaterowie stawią czoło nie tylko przeciw niemu, ale także kolejnej zagadce.
Znani nam już z części pierwszej, młodzi bohaterowie tym razem wyruszają tropem zaginionego kontynentu - Atlantydy. Spotykają tu swoich starych znajomych oraz razem popadają w tarapaty. Książka pełna jest informacji o starożytnej Krecie, Atlantydzie, więc czytelnik oprócz rozrywki, znajdzie tu także sporą kopalnię wiedzy, a przyznam, że w porównaniu z poprzednim tomem, który był o starożytnym Egipcie, tutaj znalazłam więcej informacji, o których wcześniej nie słyszałam.
Wakacje w słonecznej Grecji są cudowne! Tak twierdzą Bartek i Ania Ostrowscy oraz Jim, martin i Mary Jane Gardnerowie. Ale słońce, plaża i zwiedzanie zabytków to dla dzieci archeologów zdecydowanie za mało. Bartek w trakcie powrotu z samotnej wycieczki z urwistego klifu znajduje błyszczącą płytkę. To gemma. Kilka minut później zwisa ze skarpy. Życie ratuje mu Greczynka Klejto. Jej dziadek, stary rybak, pomaga młodym detektywom i poszukiwaczom przygód w jednym wyjaśnić zagadkę gemmy. Rybak przypomina sobie starą opowieść przekazywaną z pokolenie na pokolenia dotyczącą skarbu ukrytego na Krecie. Ponoć to olbrzymi złoty posąg Posejdona powożącego rydwanem zaprzężonym w rumaki - skarb Atlantów, mieszkańców zaginionej wyspy Atlantydy. Młodzi archeolodzy znów są na tropie zagadki historycznej sprzed tysiąca lat. Na jej tropie jest też profesor Barry Flemming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej z Anglii. Przeczesuje on dno morza w Zatoce Cieni i wynajmuje prywatną detektyw, Mojrę Roditi, do wyśledzenia złodzieja danych z jego bazy. Robi się niebezpiecznie... ,,Skarb Atlantów" to drugi tom serii ,,Kroniki Archeo". W powieści dużo się dzieje. Przygody i nagłe zwroty akcji są na porządku dziennym, a do tego dochodzą psikusy bliźniaków Jima i Martina na ich opiekunce pannie Oliwii Łyczko. Niektóre przygody, perypetie młodych bohaterów mogą się wydawać nieco przesadzone czy nieprawdopodobne, ale na kartach powieści wszystko jest możliwe. Największym atutem tej książki i chyba całej serii jest ogrom wiedzy historycznej przekazany niejako mimochodem. Czytelnik najważniejsze informacje historyczne o starożytności i nie tylko poznaje z tekstu, zgłębia też wiedzę o mitologii greckiej. Ale prawdziwą kopalnią wiedzy są wszelkie informacje wokół niego. W ramkach pod rysunkiem wyjaśnione jest dane pojęcie, przedstawiona dana postać historyczna. Na przykład: Eos, Gorgona, Minojczycy, gemma, Kolos rodyjski, Knossos, Akrotiri, Mit o Minotaurze, Biblioteka Aleksandryjska, Kazimierz Nowak, Sir Artur John Evans. Także dorosły czytelnik poszerzy swoją wiedzę. Oprócz tego są specjalne strony "Z Kronik Archeo", w których bohaterowie prowadzą na bieżąco zapiski ze swoich odkryć, rysują różne rzeczy i podpisują się imiennie. Kolorowe ilustracje Jacka Pasternaka wzbogacają tekst i przybliżają czytelnikowi współczesną i starożytną Grecję. Mapka Grecji na wewnętrznych stronach okładki z zaznaczonymi miejscami akcji oraz małymi ilustracjami ułatwi poruszanie się po Grecji razem z bohaterami. Są też fragmenty artykułów prasowych umieszczone na ostatnich stronach powieści. Krótkie rozdziały czyta się bardzo szybko. Książka napisana jest żywymi barwnym językiem, bez moralizowania i epatowania informacjami o starożytnej Grecji. Wiedza historyczna podana jest w przystępny i ciekawy sposób, autorka umiejętnie ją wplotła w wartką akcję. Bohaterowie kilka razy są w sytuacjach zagrożenia życia, co przyprawia o szybsze bicie serca i wzrost adrenaliny. A sroga opiekunka Oliwia Łyczko ujawnia jeden ze swych ukrytych talentów i nie jest to rozmowa z kozą. Wakacje, przygody, tajemnice, skarb Atlantów dostarczają czytelnikowi sporej dawki emocji. Otwarte zakończenie i list od wujka Ryszarda o znalezionym w czasie prac konserwatorskich na zamku w Zalesiu Królewskim pergaminie sprzed kilku wieków od razu zachęca do sięgnięcia po kolejny tom ,,Kronik Archeo" Agnieszki Stelmaszyk.
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest z gatunku podróżnicza.Dzieci i dorośli rozwiązują zagadkę zaginionego skarbu.Ale więcej dowiecie się gdy przeczytacie książkę.Książka bardzo mi się podobał.
Avatar użytkownika - natusiaa
natusiaa
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 4, Przeczytałem,
Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka. Tom 4
Agnieszka Stelmaszyk0
Okładka ksiązki - Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka. Tom 4

Czwarty tom bestsellerowej serii ,,Mazurscy w podróży", autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Seria śledzi losy rodziny Mazurskich w czasie ich wakacyjnych...

Grafit ma kłopoty
Agnieszka Stelmaszyk0
Okładka ksiązki - Grafit ma kłopoty

Seria Kto mnie przytuli oczaruje wszystkich przyjaciół zwierząt. Psiaki i kotki, o których opowiadamy, mieszkały kiedyś w schronisku dla zwierząt - w...