Książę Kaspian

Tom 2 cyklu Opowieści z Narnii

W życiu znanych nam z tomu "Lew, Czarownica i stara szafa" bohaterów upłynął rok, w świecie Narnii natomiast 1300 lat! Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja - młodzi bohaterowie opowieści - spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu.

Drugi tom narnijskiej sagi w szacie "filmowej", ilustrowany fotosami z ekranizacji "Księcia Kaspiana".

Informacje dodatkowe o Książę Kaspian:

Kup książkę Książę Kaspian

Książę Kaspian - opinie o książce

Avatar użytkownika - gabolek000
gabolek000
Przeczytane:2016-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 2016, 52 książki 2016, zrecenzowane,
Na samym początku mojej przygody z Narnią postanowiłam, że będę recenzować kolejne przeczytane części. Stwierdziłam, że opowieść autorstwa Clive Staplesa Lewisa potraktuję tak samo, jak inne książki tego gatunku, ale nie potrafię. Spory czas po lekturze doszłam do wniosku, iż historyjka ta jest tak krótka, ale zarazem magiczna, że choć mogłabym mówić o niej godzinami, powtarzanie w kółko tych samych słów jest zbędne. Z tego też względu dzisiaj bardzo krótko: polecam, bo warto. I jeśli dobrze znam siebie, ta recenzja jest ostatnią. Jejku, jak to zabrzmiało! Oczywiście nie mam na myśli ostatniej na całym blogu, ale ostatnią książek z tej serii. Bo nie potrafiłabym znaleźć nowych słów, które opiszą moje odczucia. Być może po tomie siódmym zrobię całkowite podsumowanie i omówienie cyklu, ale do tego momentu jeszcze daleko. Łucja, Edmund, Piotr oraz Zuzanna Pevensie zupełnie niespodziewanie, z dworca kolejowego, trafiają wprost do Narnii. Tyle tylko, że wszystko jest zupełnie inne, niż jak to sobie zapamiętali. Mnóstwo zwierząt wyginęło i utraciło zdolność mówienia, drzewa zapadły w głęboki sen, a pozostałą przyrodę zastąpili ludzie pochodzący z Telmaru. Okazuje się, że rodzeństwo wezwał Kaspian, prawowity władca Narnii. Jego wuj Miraz przywłaszczył sobie prawo do tronu. Teraz czwórka nastolatków będzie musiała obudzić magiczną krainę, zaprowadzić dawny porządek i dopomóc Kaspiana w walce. "Lew, czarownica i stara szafa" opowiadała głównie o zdradzie i przebaczeniu, między którymi hasał poczciwy Lew Aslan, poświęcający swoje własne życie w zamian za zdrajcę. Druga część książeczki napisanej dla małej dziewczynki przerodziła się w niezwykłą opowieść o sile przyjaźni, o walce dobra ze złem, o potrzebie bycia dobrym człowiekiem, o szacunku do historii i tradycji. Ukryte powiązania i odpowiedniki śmierci Chrystusa zeszły na drugi bok. Dostrzegłam też mniej inspiracji w baśniach znanych autorów. Clive Staples Lewis przemyca pomiędzy linijkami tekstu ukryte wartości. Odszukane przez młodego człowieka pozwalają mu uczyć się poprzez zabawę. Dorośli również mogą na tym skorzystać - czytając "Księcia Kaspiana" łatwo jest powspominać beztroskie dzieciństwo, oderwać się od problemów i stresu, a razem z tym, skrócić lejce czasu, który niczym galopujący koń, pędzi zbyt szybko. Warto skorzystać z tych wartości i przypomnieć sobie, co w życiu jest ważne, o czym należy pamiętać i jakim człowiekiem być. Akcja toczy się już od pierwszych chwil bardzo szybko i nie zwalnia aż do samego końca. Opowiem Wam pewną anegdotę z życia książkoholika, z której będzie można wywnioskować parę spraw. Pewna osoba bardzo późnym wieczorem zaczęła czytać drugi tom "Opowieści z Narnii", ale ze względu porę usnęła prędko. Obudziła się w nocy, w godzinach wczesnych, jednak do świtania dużo jeszcze brakowało. Wierciła się i przekręcała z boku na bok, skopując kołdrę w najgłębsze czeluście łóżka, aż wtem doszła do wniosku, iż nie zmruży oka. Zaświeciła światło, złapała za "Księcia Kaspiana" i postanowiła czytać. Kolejne strony przeskakiwały w oka mgnieniu. Wreszcie, przekręcając ostatnią stronę, spojrzała w stronę okna, przerażając się niemało. Był już ranek. Z sytuacji tej (zapewniam o jej autentyczności) można łatwo wywnioskować, iż: po pierwsze - książka jest bardzo dobrym pochłaniaczem czasu, po drugie - dobrze się czyta w nocy, po trzecie: "Książę Kaspian" nieźle wciąga, skoro bohater tej "szalonej sytuacji" czytał, nie zdając sobie sprawy, że jest już coraz jaśniej na zewnątrz. Auto nie rozwinął obrazu magicznej krainy Narnii, nie poszerzył horyzontu i nie wplótł do powieści większej ilości opisów, tak abym mogła lepiej poznać to miejsce, jednak pomimo tego czułam się tak, jakbym znała je już na wylot. Lewis wprowadził za to znaczące zmiany, z których można wyczytać, że aby mieć coś na czym nam zależy i cieszyć się z tego, należy o to dbać - i o zwierzaka, i o roślinę, i o szczęście, i o marzenia.Podobnie postąpił z bohaterami. Wciąż nie wiadomo o nich zbyt wiele, jednak obecna ilość informacji wystarcza. Nie czuć niedosytu, nic nie przytłacza. Zaostrza tylko naszą niezmożoną ciekawość. Nowe postacie zyskują uwielbienie, niezależnie od tego, czy należą do tych złych czy tych dobrych. Bo dobro i zło przez większą część czasu stanowią jedyne wyznaczniki, jednak momentami ścierają się ze sobą, a zza tekstu wyłania się neutralność. Uważam, iż jest to lektura obowiązkowa dla każdego czytelnika. Iście baśniowe klimaty i ukryte wartości są niesamowicie ważnymi elementami, które sprawiają, że z czytania czerpie się zarówno zabawę i doświadczenie. Jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszej części, gorąco polecam, bo to maksymalnie dwie godziny poświęcone na lekturę, a przecież czeka tom drugi.
Zaczyna się rok szkolny. Czwórka dzieci, które poznaliśmy już w poprzedniej części (Piotr, Zuzanna, Edmunt i Łucja ) czekają na pociąg. Tymczasem w Narnii źle się dzieje. Prawdziwy władca zaginął, zaś jego syn jest pod opieką wuja, który podstępnie przejął władzę. Kaspian interesuje się historią Narni, więc też czwórką wielkich władców. Niania chłopaka pod zakazem króla uczy go historii państwa. Wkrótce znika. Za to wuj Kaspiana zatrudnia nauczyciela. Jak się potem okazuje- karła. Nauczyciel różnież w tajemnicy naucza historii. Pewnego dnia rodzi się syn króla. Miraz nakazuje zabić Kaspiana. Ten jednak ucieka pod namową Doktora Korneliusa. W lesie spotyka borsuka i 2 karły . Ci ratują mu życie. Po pewnym czasie zbiera armię narnijczyków i wzywa rogiem wielkich władców. Czwórka rodzeństwa przenosi się do Ker-Paravelu. W tych czasach to ruiny. Ratując karła trafiają na swojego przewodnika. Zuchon opowiada im historię Kaspiana. Postanawiają mu pomóc. Po pewnym czasie spotykają się. Kaspian prawie ulega Białej Czarownicy. Zaczyna się wojna. Z pomocą Aslana, zbudzonych driad i rzeki dobra armia wygrywa. Kaspian zostaje prawdziwym królem.Telmarowie wracają do naszego świata. Czwórka dzieci też. Przed powrotem Zuzanna całuje Kaspiana. Ta część tak jak poprzednia jest ekstra.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
W drugim tomie "Opowieści z Narnii" czwórka dzielnych bohaterów: Piotr, Zuzanna, Edward i Łucja zostaje przeniesiona do Narnii bezpośrednio z peronu dworca, z którego mieli się rozjechać do szkół. Jednak nie od razu wiedzą, dokąd trafili, bo zaszło wiele zmian, a ich dawna siedziba niezamieszkana przez nikogo, uległa zniszczeniu. Ratują przed śmiercią karła Zuchona, który opowiada im historię o księciu Kaspianie - prawowitym królu Narnii i jego podłym wuju Mirazie, przywódcy Telmarów, którzy najechali krainę, tępiąc fauny, mówiące zwierzęta i inne niezwykłe istoty. Po ucieczce Kaspiana, młodzieniec tworzy własną armię z karłami, borsukami, niedźwiedziami i myszami, żeby odzyskać prawo do tronu i to on zadął w róg Zuzanny i wezwał rodzeństwo do Narnii. Dochodzi do decydującego starcia między Piotrem a Mirazem, a nad wszystkim czuwa lew Aslan. Druga część nieco niemrawa, ale seria o Narnii to i tak wspaniała książka do czytania wieczorami przed zaśnięciem - pełne przygód sny gwarantowane! Jednocześnie książki są uniwersalne i można je czytać w każdym wieku. Podoba mi się przemiana Edwarda, który stał się moim ulubieńcem, a jego zachowanie wreszcie jest przemyślane i dojrzalsze. Sama Narnia nie ma szczęścia do władców, jak nie Biała Czarownica przemieniająca wszystkich w lodowe posągi, to Miraz bezwzględny morderca istot i magii, a także historii tej niesamowitej krainy.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-06-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Jeśli mam być szczera (a zwykle taka bywam) to druga część przygód czwórki rodzeństwa okazała się dla mnie.. za mdła. Owszem było tajemnicze przeniesienie się do Narnii, walka u boku Kaspiana by odzyskał panowanie nad tą krainą ale książka moim zdaniem straciła swój niepowtarzalny klimat. Co prawda pojawienie się Aslana wniosło trochę świeżości, ale to nie było już to, co w pierwszej części.
Avatar użytkownika - 1lolka18
1lolka18
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cudowna książka, choć nie najlepsza z tej serii.
Avatar użytkownika - LaLuna19
LaLuna19
Przeczytane:2011-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jedna z moich ulubionych książek fantastycznych :-)
Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2014-05-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Druga z siedmiu części opowieści o rodzeństwie : Piotrze, Zuzannie, Edmundzie i Łucji. Polecam . ;)
Avatar użytkownika - samantajurczak
samantajurczak
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Opowieści z Narnii przenoszą nas w inny, magiczny świat. Nie jest książka tylko dla dzieci ale również dla dorosłych chcących oderwać się od realnego świata.
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Druga część podobała mi się znaczniej. Może to dlatego, że mogłam pozwolić wyobraźni pofolgować bardziej nie mając narzuconych wcześniej filmowych scen, tak jak to było w przypadku pierwszej części.
Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja siedzą na peronie i czekają na pociąg, który zawiezie ich do szkoły. Nagle zaczynają odczuwać dziwne szarpnięcia i przenoszą się do innej krainy. Początkowo nie wiedzą, gdzie się znajdują, ale wkrótce okazuje się, że jest to Narnia. Mimo, że u nich minęło mało czasu, to w tej krainie upłynęło już ponad tysiąc lat i dużo rzeczy się zmieniło. Wkrótce karzeł Zuchon wyjaśnia wszystko dzieciom. Narnię opanowali Telmarowie, a Kaspian (następca tronu) chce przywrócić panowanie istotom mieszkającym tam poprzednio. Musi jednak zmierzyć się ze swoim wujem i potrzebuje pomocy. Książka jest bardzo dobra, ale bardziej podobała mi się pierwsza część, czyli "Lew, czarownica i stara szafa". Książka jest bardzo interesująca, szybko się ją czyta, a wręcz pochłania. Nie można się oderwać. Akcja rozwija się powoli, trzyma czytelnika w ciągłej niepewności. Gorsza od pierwszej części jest tylko dlatego, że bohaterowie trochę za długo podróżowali. Dużym atutem jest język książki, które jest bardzo lekki, idealny dla dzieci i młodzieży. Wszystko jest zrozumiałe, autor zwraca się do czytelników.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-02-24,
Po rewelacyjnym pierwszym tomie serii postanowiłem sięgnąć po drugi. Tutaj autor bez przydługich wstępów ściąga rodzeństwo do Narnii. Klimatyczna i ciepła okładka wprowadza nas w nastrój panujący w Narnii i poprzednia część także zrobiła swoje. Tym razem dzieci muszą pomóc księciu Kaspianowi w objęciu władzy nad Narnią i zaprowadzeniu pokoju w kraju. Czy autor dalej utrzymał poziom, tak jak w poprzedniej części? Jaki był ostateczny wynik spotkania? Czy i tym razem jestem zadowolony z lektury? Mija rok od ostatniego spotkania z Narnijczykami. Gdy dzieci mają wrócić do szkoły, na stacji metra przenoszą się do magicznej krainy - Narnii. Tym razem lądują w ruinach Ker Paravelu. Mają nie lada problem do rozwiązania. Półwysep, na którym stoi Ker Paravel zamienił się wyspę, a ich zapasy się kończą. Gdy tak spacerują po wyspie znajdują sad i szybko zaspokajają głód jabłkami. Odkrywają również skarbiec, w którym znajdują swoje dawne stroje. Gdy tak prowadzą nudne życie wyspiarzy, niespodziewanie niedaleko wyspy przepływa łódź, w której żołnierze trzymają związanego karła. Dzieci ratują go od kary śmierci i... nic więcej nie powiem, by nie zepsuć Wam lektury:) Tak, jak w poprzednim tomie, tak tu autor bez przedłużania wciąga nas w świat Narnii, w której na każdym kroku bohaterowie przeżywają przygody. Akcja jest dynamiczna i nie da się tu nudzić. W najmniej oczekiwanym momencie jest zwrot akcji i wszystko idzie w przeciwnym kierunku niżby chcieliśmy. W tym tomie autor nie wykazał się oryginalnością. Tak, jak w poprzednim tomie toczy się bitwa w tym samym miejscu, co tysiąc lat temu. Różnica jest tylko w tym, że mają innego wroga (w pierwszym tomie Biała Czarownica, w tym Miraz). I to tyle z minusów. Podsumowując. Powieść "Książę Kaspian" to świetna powieść fantasy. Polecam ją miłośnikom fantastyki oraz osobom lubiącym spędzić zimowy wieczór z dobrą książką. Polecam ją również wszystkim innym osobom, które oglądały film i osobom nie lubiącym czytać, bo nawet im się ta książka spodoba. Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Książę Kaspian" podobał mi się mniej niż pierwszy tom i jakoś ta historia zbyt mocno mnie nie zaangażowała. Całkiem miło spędziłam czas podczas tej lektury, ale nic ponadto. Mam nadzieję, że kolejne tomy bardziej mnie wciągną.

Kto z nas nie zna "Opowieści z Narnii". Każdy zna jak nie książkę to serial lub film. Niejeden chciał się zapewne przenieść do magicznej krainy i przeżyć niezapomniane przygody. Tym razem na warsztat wzięłam drugi tom zatytułowany " Książę Kaspian ". Kto oglądał film, to wie, że częściowo kręcili go w Polsce, w przepięknych Karkonoszach. Ale nie o tym...
Nie zdziwiło mnie, że książka różni się od filmu. Czy też film od książki... Na szczęście nie są to znaczne różnice.
W drugim tomie ponownie spotykamy Piotra, Zuzę, Edmunda i Łucję, którzy zostają wezwani na pomoc. Dzieci przeżywają szok, gdyż Narnia nie wygląda tak, jak za ich wcześniejszego pobytu. Nie ma mówiących zwierząt, tańczących drzew czy nimf. A imię Aslana jest zakazane. Do tego prawowity władca krainy jest na wygnaniu. Dzieci decydują się pomóc najlepiej jak potrafią.
Książka ukazuje prawdziwe emocje targające rodzeństwem. Zarówno te dobre, jak i złe. Ale ukazuje również, że dobro zawsze zatriumfuje.
Lektura jest świetna zarówno dla dzieci, jak i starszych.

Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2021-07-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021, Dla dzieci,

Przyjemna bajka dla dzieci, dość nachalny wątek religijny.

Avatar użytkownika - Odbytnica
Odbytnica
Przeczytane:2019-05-18, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

Kolejna walka dobra ze złem. Doszedł nawet zadziwiający wątek zdrady. Doszło trochę barwnych (Ryczypisk - ten to dopiero był dzielną i honorową myszą, na swój sposób urzekający bohater) i mniej barwnych postaci. Przypomniały mi się czasy dzieciństwa, gdy niczym Kaspian, chłonąłem każdą opowieść, wierząc głęboko, że jest ona prawdziwa i jak pięknie byłoby przenieść się do tych baśniowych światów, by przeżyć wszystkie przygody wraz z bohaterami. Swoją drogą, czy uważacie tak samo jak ja, że tytułowy bohater został sprowadzony do minimum w książce o nim samym? No nic, mam nadzieję, że kolejne przygody w Narnii będą bardziej "pod bohaterów". Właśnie się zabieram za kolejną część.

Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-12-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Rok 2017,

C.S.Lewis "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian" ( tom II )

“Nic już nie będzie tak jak dawniej”

„Książę Kaspian” to druga część siedmiotomowego cyklu autorstwa C. S. Lewisa, w której ponownie spotykamy czwórkę bohaterów znaną z książki „Lew, czarownica i stara szafa”. Z czym tym razem przyjdzie zmierzyć się Piotrowi, Zuzannie, Edmundowi i Łucji? Jakie przygody czekają na nich w Narnii oraz kim jest tytułowy książę Kaspian? Poznajcie odpowiedzi na te pytania.

Rodzeństwo Pevensie czeka na pociąg który ma zawieść ich do szkoły. Nie wiedzą jednak że ten pociąg zabierze ich do Narnii. I tak zaczyna się kolejna część przygód Piotra Wspaniałego, Zuzanny Łagodnej, Edmunda Sprawiedliwego i Łucji Mężnej. Od czasu kiedy byli ostatni raz w Narni minęło 1300 lat z zamku Ker-Pavel zostały ruiny. Ratują karła Zuchrona który opowiada im wszystkie wydarzenia. Okazuje się ze Narnię zajęli Telmarowie. Na czele Telmarów stoi Miraz- wuj Kaspiana. Rodzeństwo ma pomóc Kaspianowi w zwyciężeniu i objęciu tronu. Czy im się to uda? Gdzie jest Aslan i czy pomoże dzieciom?

Powrót po latach
Oczywiście, jak można się domyślić, ponownie trafiamy razem z bohaterami do Narnii. Dzieci w niezwykły sposób przenoszą się ze starej, angielskiej stacji kolejowej do magicznej krainy. Choć początkowo nie wiedzą, gdzie się znalazły, z czasem uświadamiają sobie, że znów udało im się trafić do innej rzeczywistości. Jednak wydaje się ona jakaś odmienna niż wcześniej. Okazuje się, że od ich ostatniej wizyty w Narnii minęło wiele setek lat (choć według naszego czasu upłynął zaledwie rok). Zamek, w którym sprawowały władzę, jest w ruinie, a sama kraina została najechana i podbita przez lud Telmarów. W świadomości ludzi świat tzw. Starej Narnii, na który składały się mówiące zwierzęta, driady, fauny, karły, centaury oraz inne przeróżne stworzenia, jest niczym innym jak legendą, bajką opowiadaną dzieciom przed snem. Obecny władca tych ziem, okrutny Miraz, zakazał nawet wspominać o tych wszystkich dziwactwach, dlatego dla zwykłych Telmarów dawni mieszkańcy Narnii stali się tylko mityczną opowieścią. Żyją oni gdzieś w puszczach, z daleka od ludzkich siedzib.

Dzięki karłowi Zuchonowi nasi bohaterowie dowiadują się, że wezwano ich tu, aby pomogli prawowitemu władcy, tytułowemu Kaspianowi, odzyskać należny mu tron oraz przywrócić dawny porządek rzeczy. Czy Piotrowi, Zuzannie, Edmundowi i Łucji uda się po raz kolejny uratować Narnię?

Książę Kaspian
Mimo że na kartach książki pojawia się sporo ciekawych postaci, także tych znanych z pierwszej części sagi (takich jak Aslan), to spośród wszystkich najbardziej wyróżnia się młody książę Kaspian. Wiadomo, iż Lewis nie jest mistrzem w nakreślaniu portretów psychologicznych bohaterów, jednak w przypadku Kaspiana wyszło mu to całkiem dobrze. Dowiadujemy się o jego marzeniach i tęsknotach za wielką, tajemniczą Starą Narnią oraz o przyjaźni z nauczycielem, Doktorem Korneliusem. Pokrótce przedstawione zostało jego dzieciństwo: życie na dworze i relacje z okrutnym wujem Mirazem. Można by rzec, że wiemy o nim więcej niż o całym rodzeństwie Pevensie. Kaspian to mądry, dobrze wychowany, wykształcony książę, który budzi szacunek dawnych mieszkańców Narnii. Lewis przez postępowanie księcia podkreśla wagę szacunku do tradycji, historii oraz życia w zgodzie i pokoju. Bohater przeciwstawiony został Mirazowi, bezwzględnemu władcy, który próbuje zamazać pamięć o Starej Narnii, zniszczyć pradawne obrzędy i zwyczaje oraz wszystkich tych, którzy stoją na drodze do jego panowania – nie ma dla niego żadnej świętości.
Dlaczego warto czytać „Opowieści z Narnii”?

Tak samo, jak w pierwszej części cyklu, tak i tutaj autor krzewi i szerzy pożądane wartości i postawy. Rycerskość, honor, przywiązanie do tradycji, zaufanie – to tylko nieliczne cechy, jakimi charakteryzują się bohaterowie powieści. Dzieci obcujące z książką z pewnością będą czerpać z niej jak najlepsze wzorce. Szczególnie najmłodsza Łucja jest tu świetnym przykładem, gdyż to ona najlepiej odnajduje się w magicznym świecie Narnii; widzi rzeczy, które z początku są niedostępne dla jej rodzeństwa. Wydaje się najlepiej rozumieć narnijską rzeczywistość, ponieważ odbiera ją bardziej sercem niż rozumem. Jej przeciwieństwem w „Księciu Kaspianie” staje się Zuzanna, która nie chce uwierzyć młodszej siostrze, że ta widzi Aslana prowadzącego rodzeństwo przez puszczę. Jest to oczywiste nawiązanie do biblijnej przypowieści o św. Tomaszu – nie uwierzę, dopóki nie zobaczę. Wiara i zaufanie to także wartości mocno akcentowane na kartach książki. Podobnie jak w poprzedniej części aluzje do religii chrześcijańskiej są w tekście dosyć wyraźne.

Czarujący świat
„Książę Kaspian” to także powieść, która przedstawia sugestywny, magiczny świat, pełen nimf, centaurów, driad, mówiących zwierząt, a nawet tańczących drzew. To w połączeniu z prostą i lekką narracją sprawia, że zanurzamy się bez reszty w fabule i dajemy jej się porwać od pierwszej aż do ostatniej strony.

Ten rodzaj urokliwej baśni z pewnością spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Jeżeli jest taka możliwość, watro sięgnąć po tytuł przed obejrzeniem ekranizacji filmowej, wtedy nie tylko nie będziemy znali dokładnego przebiegu wydarzeń, ale pozwolimy, aby opisy świata pobudzały wyobraźnię i oddziaływały na nas jeszcze bardziej sugestywnie; to właśnie one najbardziej urzekają podczas lektury. Druga część cyklu jest jak najbardziej godna polecenia!

C.S. Lewis to autor książek znanych na całym świecie. Wśród czytelników zasłynął głównie dzięki serii o magicznej krainie Narnii. ,,Książę Kaspian'' to jej druga część. Po raz pierwszy została wydana w roku 1951, ale dzięki wydawnictwu Media Rodzina doczekaliśmy się jej odświeżenia na wysokim poziomie.

Z pewnością cykl „Opowieści z Narnii” jest jednym z najlepszych, jakie czytałam w dzieciństwie, dlatego z radością powróciłam do serii, którą dostałam kilkanaście lat temu pod choinkę. Pomimo moich zachwytów nad sagą C.S. Lewisa, druga część nie przypadła mi do gustu tak bardzo, jak pierwsza. Z pewnością brakuje jej pewnego dynamizmu, który towarzyszył na każdym kroku w „Lwie, czarownicy i starej szafie”. Pnie ma również tej różnorodności i przez tą część brnęłam dość długo, szczególnie, że nie jest on jakimś grubym tomiskiem. Pomimo tego braku, czytając ten cykl powracam do dziecięcych lat.

Utwór spełnił swe zadanie, czyli przeniósł mnie do innego świata i pozwolił oderwać się od nudnej rzeczywistości. Czytało mi się go dobrze i szybko, ale i tak uważam, że poprzedni tom jest o wiele lepszy.

Powieść polecam tym, którzy znają już pierwszą część i znów chcą znaleźć się w Narnii. Należy pamiętać, że jest to książka przeznaczona dla dzieci/młodzieży, dlatego są w niej jakieś schematy.

Książkę może czytać każdy bez względu na wiek, czy płeć.

Nieodparte racje
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Nieodparte racje

"Zagadnienie postępu zmusza nas do zadania sobie pytania, czy potrafimy znaleĽć jakikolwiek sposób, by podporz dkować się wiatowemu systemowi paternalistycznej...

Listy starego diabła do młodego
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Listy starego diabła do młodego

Ta błyskotliwa, przewrotna książka przynosi głęboką analizę kondycji duchowej współczesnego człowieka. Rozstrzyga wiele wątpliwości i odpowiada na wiele...

Forget Me Not
Julie Soto