Okładka książki - Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać

Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać

Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: 2017-05-10
Ilustracje: Francoize Boucher
Dodał/a książkę: czytam

Francoize Boucher  podaje 50 powodów, dla których warto kochać książki i kilka dobrych powodów do książek miłości!

Są tu opisane z humorem prawdziwe powody i zupełnie szalone wymyślone! Książka dla całej rodziny, dzieci i dorosłych, a szczególnie dla tych, którzy nie lubią czytać.

Autorka przez wiele lat zajmowała się modą. Potem postanowiła pisać i ilustrować książki dla młodzieży – o czytaniu, o rodzicach, przyjaźni i miłości, które są wielkim sukcesem we Francji i innych krajach.

Kup książkę Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-06-13, Przeczytałam,
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać to publikacja nietuzinkowa i wyjątkowa. Składają się na nią argumenty, mogące posłużyć w debacie na temat wartości czytania i istoty książek. Część z nich jest poważna, część zaś napisana została z przymrużeniem oka. Całość ujęto w formie grafik, typografii, ilustracji, chmur dialogowych oraz innych form przypominających tę umieszczoną na okładce. Rozwiązanie graficzne przypomina nieco formułę publikacji Zniszcz ten dziennik, jednak treść jest daleka od zawartości wspomnianego bestselleru. Mówi bowiem nie o niszczeniu, lecz o tworzeniu – miłości do książek. 50 argumentów zawartych w publikacji z całą pewnością przekona niezdecydowanych. Z tekstu dowiedzieć się można m.in. że książka pozwala na przebywanie w ciszy; ratuje, gdy ktoś nakryje Was nago; nigdy nie złapie wirusa; nieczuła jest na awarie prądu; nigdy się nie psuje; ma bardzo długą datę ważności; żywi mózg i sprawia, że rośniesz. Autorka zdradza młodemu czytelnikowi, któremu dedykowane jest wydanie, jak magiczną moc posiadają książki, ale i ukazuje pragmatyczne powody, by czytać - nawet, jeśli dziecko nie polubi po lekturze czytania, z całą pewnością przekona się o użyteczności słowa pisanego i słowa drukowanego. Sądzę jednak, że to wcale nie dziecko nieczytające jest adresatem książki, lecz właśnie to, które z lektury uczyniło sobie zajęcie ...

Opinie o książce - Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać

Książka ta moim zdaniem  nic sensownego do życia nie wnosi. Jest obrazkowym przekazem argumentów, dzięki którym przekonuje do czytania książek. Mnie by ona nie przekonała, ale na szczęście nie musi.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2017-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 r.,

Książki możesz czytać wszędzie.

Różne statystyki dowodzą, że z czytelnictwem nie jest najlepiej. Współczesne dzieci bardziej wolą urządzenia elektroniczne niż wziąć do ręki książkę i poczytać. Francoize Boucher wyszła z propozycją do tych, którzy nie kochają książek. JESZCZE nie kochają. Sam tytuł wiele mówi i sieje ziarno niepewności dla tych nieczytających – Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać. Autorka swą książkę kieruje przede wszystkim do dzieci, ale i dorośli mogą stać się jej czytelnikami.

Nigdy nie zgubisz pilota do książki.

Czytać tę pozycję można, a nawet trzeba od końca, czyli od blurbu. A tam wydawca napisał tak:

Ta książka zdradza wielkie tajemnice dotyczące magicznej mocy książek. Oto dwie z nich:

Dzięki umiejętności czytania możesz żywić swój mózg, sprawnie myśleć i realizować swoje największe marzenia. Każda książka to skarb, dzięki któremu stajesz się bogatszy.

Chcesz poznać inne? Zajrzyj do środka!

Tyle blurb. Albo aż tyle!

Dobra wiadomość: książka nigdy się nie psuje.

Zajrzałam do środka i przepadłam na jakiś czas. Książeczkę przeczytałam szybko, gdyż na 112 stronach jest mało tekstu, za to dużo wymownych ilustracji. Treść książki jest jasno przekazana w krótkich zdaniach, hasłach. W prostych słowach, w sposób humorystyczny przekaz trafi do każdego czytelnika bez względu na wiek i zachęci go do zerknięcia na kolejną stronę, co też tam się kryje. Autorka podaje 50 powodów, by pokochać książki i czytanie. Niektóre argumenty są prawdziwe, rzetelne, inne wręcz przeciwnie – szalone i w 100% wymyślone! A przy tym Francoize Boucher porównuje, dowodzi, przeprowadza pewne eksperymenty i wyciąga z nich wnioski, na przykład jak to książka nie ma daty ważności.

Książki nigdy nie robią hałasu.

O zaletach czytania ciągle należy przypominać – tak jest i w tej pozycji. Wymienię choćby te podstawowe: bogate słownictwo, emocje rozgrzewające serce, wybujała wyobraźnia, większa wiedza. Bo i czytać można wszędzie, a przy tym książki nie robią hałasu. Autorka podaje „Sposób na połykanie książek”, a jednocześnie przypomina, że… „Życie to nie tylko książki!”. Zgadnijcie, w czym książki są lepsze od królików? I dlaczego nigdy nie zgubisz pilota do książki? Kto lubi czytać książki i kto tego zazdrości?

Jeśli przerażają cię grube, 500-stronnicowe księgi, zacznij od małych, 4-stronicowych książeczek.

Prawdziwe powody do czytania książek mieszają się z tymi humorystycznymi, absurdalnymi na poziomie dziecięcego świata, by dotrzeć do małego odbiorcy (tego dużego też). W tej pozycji wyraźny przekaz tekstowy łączy się z dobrze dobranymi i wykonanymi ilustracjami samej autorki. W nich dominują cztery kolory: pomarańczowy, niebieski, czarny, biały, a dzięki temu przekaz rysunkowy jest bardziej zauważalny. To obrazki „pokazują” zalety książek i ich czytania, często są nieco na wyrost, przejaskrawione, by ukazać czytelnikowi główną myśl, meritum. Najbardziej do mnie przemawiają utworzone niejako przy okazji metaplany czy plakaty zachęcające do czytania!

Nie musisz czytać książek, które podobają się innym. Musisz znaleźć takie, które podobają się tobie, bo jesteś wyjątkowy…

Forma literacko-obrazkowa najlepiej przemawia do małych czytelników, a to oni w pierwszej kolejności powinni połknąć bakcyla czytania. Starsi też mają na to szansę, gdy tylko sięgną po Książkę, dzięki której pokochają książki. Naprawdę warto!

Możesz spać z książką: będzie emitowała magiczne promieniowanie przez całą noc.

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady