Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność

Kiedy oświadczał się jej brytyjski następca tronu, zrobił to w ogrodzie swojej wieloletniej kochanki. Czuję się jak owca prowadzona na rzeź i wiem, że nic nie mogę zrobić. To wesele to najgorszy dzień w moim życiu. Gdybym to ja mogła decydować - chciałabym, żeby zabrał swoją kobietę i zniknął z mojego życia - zwierzała się jeszcze przed ślubem, na który czekał cały świat.

Stała się prawdziwą inspiracją i natchnieniem dla setek milionów ludzi, ale w życiu prywatnym przez kolejnych piętnaście lat żyła w cieniu innej kobiety, którą w poczuciu rozpaczliwej bezradności nazwała rottweilerem. Jej tragiczna, tajemnicza śmierć, kiedy w końcu odnalazła miłość u boku innego mężczyzny, do dziś budzi olbrzymie kontrowersje.

Zazdroszcząc Dianie przepychu królewskiego dworu, warto pamiętać jak bardzo trudno o szczęście w blasku fleszy. Ta pasjonująca biografia, pierwsza pisana z polskiej perspektywy, to swoisty hołd złożony tej wspaniałej kobiecie. Pozostanie w sercach i naszej pamięci na zawsze.

Informacje dodatkowe o Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność:

Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2021-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Historia księżnej bez happy endu:

Znakomita pierwsza polska biografia ''Królowej Ludzkich Serc". Co istotne, nie jest to hagiografia, których jest pełno w księgarniach, lecz krytyczna ocena tej postaci. Autorka odsłania przemilczenia, rozwiewa wszystkie mity, ale nie bazuje na pogłoskach i domysłach.

Powyższy cytat dobitnie uwypukla samotność młodej kobiety, która nie czuje się szczęśliwa w związku z brytyjskim następcą tronu. Ich ślub był określany ''mariażem stulecia". Cóż, życie pokazało jak było naprawdę...

Należy  przypomnieć, że Diana swoimi działaniami przyczyniła się do podpisania 3 grudnia 1997 roku traktatu w Ottawie, zakazującego stosowania min przeciwpiechotnych. Filantropka. Oddana sprawie działaczka społeczna.Ulubienica tłumów, pozornie skromna, potrafiła zręcznie manipulować innymi ludźmi. Jej życie przepełnione było wzlotami i upadkami.

Iwona Kienzler w barwny i rzetelny sposób przedstawia nam tę księżnę, małżeństwo z księciem Karolem, ale też dworską etykietę.

Lady Di miała problemy z zaakceptowaniem rygorystycznej, dworskiej etykiety. Źle się czuła w otoczeniu królowej, i to było widoczne.

Rozważania stanowią pogłębiony obraz księżnej Walii, ale też są zapisem gier i intryg prowadzonych na królewskim dworze.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Królewskie bagno

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Królowa ludzkich serc", ulubienica Anglików, obsesja mediów, kobieta, która pragnęła miłości, której szukała przez całe życie, księżna Diana, postać o której świat nigdy nie zapomni.

Gdy zginęła, miałam 5 lat, niewiele więc pamiętam z doniesień medialnych z tamtego okresu. Nigdy też nie interesowałam się życiem rodziny królewskiej, rodziną Windsorów czy osobą samej księżnej. Wiem, że tematem rozpalającym ludzi był wypadek samochodowy i teorie spiskowe z nim związane. Stąd moja wiedza o Dianie była znikoma.

Z pomocą przychodzi Iwona Kienzler w biografii tej nietuzinkowej i złożonej kobiety. Z kart tej publikacji wyłania się obraz dziewczyny, która nie miała łatwego życia mimo pozycji jaką zajmowała. Skomplikowane relacje rodzinne, problemy natury psychicznej i związane z tym zaburzenia odżywiania, pragnienie miłości, małżeństwo, które stało się samotnią, zdrada męża, który miał być księciem z bajki, poszukiwanie miłości poza małżeństwem, bycie non-stop na świeczniku, obsesja mediów na punkcie jej osoby, z którą musiała sobie radzić, samotność, kompleksy, potrzeba bycia dostrzeżoną, kochaną, zadbaną. Jedynym światłem w jej życiu trwałym i stałym byli jej synowie, których kochała całym sercem. Kienzler przybliża nam sylwetkę osoby nieidealnej, osoby, która jak każdy człowiek popełniała błędy, która zmagała się z problemami dnia codziennego. Wydawałoby się, że żona przyszłego następcy tronu nie może mieć żadnych zmartwień, przecież jej życie na pewno jest jak z bajki, ale pozory mylą i jej życie dalekie było od idealnego.

Autorka przybliża nam też losy całej rodziny królewskiej i po tym co przeczytałam naprawdę nie ma czego zazdrościć tym biednym ludziom. Być może mają tytuły, pieniądze, stanowiska, ale skazani są na życie w królewskim bagnie, którego nikt, normalny, nie będzie zazdrościł.

Publikacja pani Iwony jest bardzo ciekawa, przybliża postać księżnej Diany, która potrafiła rozmawiać z ludźmi, która była bardzo empatyczna, umiała współczuć, nieść nadzieję i otuchę chorym ludziom, lecz sama nie miała szczęścia w miłości i zmagała się z poczuciem niskiej wartości, kompleksami i wszystkim tym, co było z tym związane.
Autorka zachowuje obiektywizm i ocenę Diany pozostawia czytelnikowi.

Publikację wzbogacają czarno-białe zdjęcia, dość duża czcionka ułatwia lekturę, papier też jest przyjemny dla oka. Czy polecam? Jak najbardziej, jeśli intrygują Cię losy księżnej Diany i rodziny królewskiej z Wielkiej Brytanii, jeśli lubisz dobre pióro i przyjemny styl opowiadania, to sięgaj bez wahania po tę pozycję. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję portalowi nakanapie.pl i wydawnictwu Bellona.

Avatar użytkownika - Teresagroszka
Teresagroszka
Przeczytane:2021-12-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Piękna książka. Wzruszajaca i bardzo ciekawa. Księżna Diana to jedna z moich ulubionych postaci i wzór do naśladowania.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Księżna Diana. Miłość. Zdrada. Samotność autorstwa Iwony Kienzler jest wznowioną biografią, która wyjdzie po raz kolejny nakładem Wydawnictwo Bellona.
Diana, księżna Walii przez lata była osobą, która często znajdowała się na pierwszych stronach gazet. Jej życie uchodziło niemal za bajkę a wielu uważało, że Dianie Specner udało się złapać najlepszą partię w Europie. Po ślubie księżna Walii uchodzić zaczęła za ikonę mody i osobę, szalenie empatyczną, która na chorych spogląda sercem. A jaka była naprawdę kobieta, która została wybrana na żonę Karola? Czy miała jakieś wady? Jak wyglądało życie Diany jako księżnej?
Szczerze powiedziawszy nigdy nie interesowałam się losami rodziny królewskiej. Nie ekscytowałam się ślubami synów Karola i Diany, nie śledziłam skandalów jakie od czasu do czasu wybuchały w tej rodzinie. Samą śmierć księżnej Diany pamiętam jak przez mgłę. Cóż, miałam wtedy siedem lat i interesowały mnie wtedy inne rzeczy. I gdyby nie zwykłe zrządzenie losu tak naprawdę nie sięgnęłabym po tę książkę. Nie żałuję... Naprawdę nie żałuję, że spędziłam z nią kilka chwil. Pomimo mojego ambiwalentnego stosunku do Windsorów książkę Księżna Diana. Miłość. Zdrada. Samotność uważam za niezwykle interesującą lekturę. Znalazłam w niej wiele ciekawych informacji nie tylko tyczących się księżnej Diany, ale także rodziny królewskiej. Co tutaj mam na myśli? Autorka postarała się opowiedzieć czytelnikowi w przystępny a zarazem ciekawy sposób o ,,trupach w szafie'' angielskiej rodziny królewskiej.
Wielkim walorem niniejszej książki jest bezstronność autorki. Książka pokazała, że Diana Spencer miała nie tylko zalety, ale też wady a jej ,,bajkowe'' życie wcale nie było takie ,,bajkowe''. Podobnie rzecz miała się z innymi bohaterami, które znalazły się w niniejszej książce. Autorka nikogo nie oskarżała za to jak potoczyły się losy pierwszej żony przyszłego króla Wielkiej Brytanii. W jak najbardziej uczciwy sposób stara się przekazać to co spotkało główną bohaterkę. Co więcej ostatni rozdział został poświęcony teoriom, które powstały już po śmierci księżnej i miały ,,wyjaśnić'' przyczyny wypadku, w którym straciła życie. I muszę przyznać, że wciąż nie mogę nadziwić się ludziom -niektóre teorie były ,,z kosmosu''. I to dosłownie.
Księżna Diana. Miłość. Zdrada. Samotność to książka, która pokazuje, że królewskie życie wcale nie jest tak szczęśliwe i idealne jak kreują go media. To codzienna walka z ograniczeniami i uwierającym życie protokołem. Niniejsza lektura to wstrząsająca w miarę możliwości obiektywna historia kobiety, która miała to (nie)szczęście stać się księżną Walii. Oczywiście zachęcam do przeczytania tej lektury. Naprawdę warto.

Avatar użytkownika - Violetkove
Violetkove
Przeczytane:2018-02-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Czytając "Księżną Dianę" mialam wrażenie, jakbym ponownie czytała biografię "Diana. Moja historia". Autorka baaardzo mocno zainspirowała się tą książką, a potwierdziły to liczne do niej zamieszczone odnośniki. Za duży plus uznaję dodanie rozdziałów  o Karolu oraz rodzinie Windsorów oraz ich historii- wcześniej wiedziałam o nich raczej niewiele, a dzięki poszukiwaniom autorki mogłam dowiedzieć się kilku interesujacych faktów i anegdot. Została zburzona także moja wizja idealnego małżeństwa Królowej i księcia Filipa;)

Księżna Diana zaburza nieco wyidealizowany obraz byłej żony Karola, poakzuje ją jako rozkapryszoną manipulatork, która podrywała mężów innych kobiet sama będąc ofiarą takiego postępowania. Przybliżone zostały romanse księżnej (do tej pory najsłynniejszy był ten z Dodim, który skończył się tak tragicznie).  I fajnie, że autorka zamieściła dodatkowy rozdział o samych teoriach spiskowych na temat śmierci księżnej. Dzięki temu sama dowiedziałam się co nieco więcej.

Avatar użytkownika - anula14102
anula14102
Przeczytane:2023-06-29, Przeczytałam,
Kobiety Zygmunta Augusta
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kobiety Zygmunta Augusta

Król Zygmunt August był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych monarchów zasiadających na tronie Polski. Nie tylko sprawił, że ówczesna...

Kopciuszki na tronach Europy
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kopciuszki na tronach Europy

W realnym życiu uboga panna, nawet najpiękniejsza, nie miała szans, by poślubić władcę. O mariażach królów i książąt decydowały głównie względy polityczne...