Księżyc zaszedł, W niepewnym boju

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-10-16
Dodał/a książkę: elibri

Tłem dla powieści ,,W niepewnym boju", która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. To wartka i wnikliwa powieść o niepokojach społecznych, a jednocześnie historia młodego człowieka, Jima Nolana, który poszukując celu w życiu, odnajduje powołanie w roli przywódcy robotników.

Motyw buntu łączy ,,W niepewnym boju" z innym dziełem Steinbecka. Akcja krótkiej powieści ,,Księżyc zaszedł" rozgrywa się w czasie II wojny światowej, kiedy front dociera do jednego z górniczych miasteczek. Okupantom szybko udaje się zająć miasto, obawiają się oni jednak strajku górników, więc, by zachować spokój, nie zmieniają panującej w nim władzy, lecz całkowicie ją sobie podporządkowują. Wbrew oczekiwaniom najeźdźców, mieszkańcy stawiają opór, odmawiają pracy, wybucha bunt.

Nie interesują mnie perory o sprawiedliwości i ucisku, które są tylko jednym z najbardziej rzucających się w oczy przejawów rzeczywistych uwarunkowań [...] Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać.

John Steinbeck

Steinbeck w sposób bezbłędny zmierzył się z ogromem palących problemów społecznych.

Don DeLillo

John Steinbeck znał i rozumiał Amerykanów i ich kraj lepiej niż jakikolwiek inny pisarz XX wieku.

,,The Dallas Morning News"

,,W niepewnym boju" to powieść pięknie napisana i pełna dramatyzmu. Ma w sobie tę siłę wielkiego pisarstwa, która burzy mury uprzedzeń.

,,The New Republic"

,,W niepewnym boju", uważana powszechnie za pierwszą z jego najważniejszych powieści, była także pierwszą, która wzbudziła kontrowersje, jakie miały towarzyszyć odbiorowi jego późniejszej prozy podejmującej palące problemy społeczne i polityczne.

Z Wprowadzenia

John Steinbeck (1902-1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za ,,realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to ,,Na wschód od Edenu", ,,Tortilla Flat", ,,Myszy i ludzie" i ,,Grona gniewu". Wkrótce nakładem Prószyński i S-ka ukażą się kolejne znakomite dzieła autora.

Kup książkę Księżyc zaszedł, W niepewnym boju

Opinie o książce - Księżyc zaszedł, W niepewnym boju

Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2014 r., Mam,
Dziennik z Morza Corteza
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Dziennik z Morza Corteza

W 1940 r. Steinbeck i jego przyjaciel wyruszyli z Monterey w Kalifornii w sześciotygodniową podróż morską wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych...

Długa dolina
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Długa dolina

Książka autorstwa klasyka literatury amerykańskiej i światowej, laureata Nagrody Pulitzera oraz Nagrody Nobla. Zawiera 12 znanych opowiadań napisanych...