Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę: elibri

,,Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały" - królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło ,,Ku Klux Klan", ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem ,,Klan" w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia, klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie. Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację, propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny, izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy, którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się, ich zdaniem, wojnie ras.

Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle'ami. Zakłada biały kaptur, staje z nimi pod płonącym krzyżem. Docieka, drąży, próbuje zrozumieć ich perspektywę.

Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego - południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące ,,miasta zachodzącego słońca", w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To ,,Tu mieszka miłość" - jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych.

"Uwielbiam tę książkę. Jest wciągająca, naprawdę dobrze i intrygująco napisana, fascynująca, ociekająca klimatem amerykańskiego Południa i przede wszystkim naprawę świetnie pokazująca mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich (i groteskowych) organizacji na zachodniej półkuli." Ziemowit Szczerek

Kup książkę Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Opinie o książce - Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, polskie czytanie,
Ku Klux Klan narodził się z żartu grupy oficerów Południa po przegranej secesyjnej wojnie. I tak powstała organizacja pełna miłości do Jezusa, rodziny, bliźniego, pod warunkiem, że jest on biały. Każda inność, odmienność wywołuje po dzień dzisiejszy agresję, nienawiść, wytykanie palcami. W Stanach Zjednoczonych, na jego południu istnieje tzw. Pas Biblijny zamieszkany przez zwolenników KKK, przez konserwatywnych protestantów. Autorka przekazuje nam historie powstania, trwania i rozwoju KKK. Jest bardzo obiektywna w swoim przekazie. Nie pokazuje tylko złych białych,a biednych i uciśnionych czarnych, Żydów, innej wiary i koloru skóry. Przekazuje racje każdej ze stron. Pokazuje co dzieje się w bogatym, pięknym i idealnym państwie jakim chcą być Stany Zjednoczone.
Avatar użytkownika - Olena
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne
Katarzyna Surmiak-Domańska 0
Okładka ksiązki - Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne

Wbrew temu, co sugeruje podtytuł, nie jest to książka o uprawianiu seksu. To zbiór biografii mieszkających w Polsce i nie tylko transwestytów, transseksualistów...

Żyletka
Katarzyna Surmiak-Domańska0
Okładka ksiązki - Żyletka

10 reportaży i wywiadów Katarzyny Surmiak-Domańskiej zawartych w książce pokazuje, jak w rodzinie reprodukowana jest przemoc wobec siebie i innych, i miłość...