Lata chude, lata tłuste. Moja autobiografia

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-01-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę: elibri

Gok Wan to postać ogromnie popularna nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w wielu innych krajach. Jest znany z telewizji, przede wszystkim ze swojego show "Jak dobrze wyglądać nago", w którym przekonywał kobiety, że mogą wyglądać pięknie niezależnie od tego, jaki rozmiar ubrań noszą.

W swojej autobiografii ten niezwykły stylista opowiada własną historię.

Jego wspomnienia opowiadają o niełatwej drodze na szczyt kogoś, kto pochodzi z nie najlepszej dzielnicy, kto samotnie zmagał się z okrucieństwem rówieśników w szkole, zaburzeniami łaknienia, kto od zawsze dramatycznie poszukiwał akceptacji innych, kto musiał z wielkim trudem budować pewność siebie i boleśnie dochodził do bycia prawdziwym sobą, w tym do zaakceptowania swojej orientacji seksualnej i ujawnienia jej przed najbliższymi.

Sam Gok uważa, że te wszystkie przejścia pomagają mu lepiej rozumieć osoby, które zwracają się do niego po pomoc.

Przytacza zdarzenia zabawne i przerażające. Mówi z wielką miłością o swojej rodzinie i przyjaciołach. I przerywa narrację nieco żartobliwymi przepisami kulinarnymi.

Kup książkę Lata chude, lata tłuste. Moja autobiografia

Opinie o książce - Lata chude, lata tłuste. Moja autobiografia

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2015-04-03, Przeczytałam,
Goka Wana nie trzeba nikomu przedstawiać. Stylista, prezenter i projektant to jedynie kilka spośród całego szeregu profesji, którymi się zajmuje. Niewielu jednak wie, że na swój sukces musiał naprawdę ciężko zapracować, a wszystko, co osiągnął, przypłacił zdrowiem fizycznym i psychicznym.   Zazwyczaj nie sięgam po tego typu książki. Biografie i autobiografie nigdy mnie szczególnie nie przyciągały. Kiedy wybierałam tę pozycję, myślałam, że to dobra odskocznia od kryminałów i powieści sensacyjnych. Zakładałam, że to jedna z tych książek, przy których można się po prostu zrelaksować i dobrze bawić. Kilkakrotnie oglądałam programy Wana, widywałam jego zdjęcia w prasie, ale nie zastanawiałam się, jak wyglądała jego droga do serc milionów fanek na całym świecie.   Gok z wielką szczerością i mnogością szczegółów przytacza wspomnienia ze swojego życia, a fabuła przypomina osobistą spowiedź. Bohater opowiada nam o swoim dzieciństwie i ogromie miłości, którą otrzymał od rodziców. Przede wszystkim jednak skupia się na miłości do jedzenia i podkreśleniu, że żaden członek jego rodziny nigdy nie należał do chudzielców. Obowiązującym domowników zwyczajem było wspólne jedzenie posiłków, które często odbywało się w godzinach nocnych ze względu na fakt, że rodzice Goka prowadzili restauracje i mieli długie godziny pracy.   To ...
Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2014-12-21, Przeczytałam, Mam,
Uroczego Chińczyka z programu "Jak dobrze wyglądać nago" kojarzy przynajmniej większość z nas. Ten tryskający energią i pewny siebie człowiek podbił wiele kobiecych serc i zyskał niesamowitą sympatię. Dlatego też nie mogłam sobie odmówić przyjemności książki Jego autorstwa pt. "Lata chude, lata tłuste. Moja autobiografia". Zapewne wielu z nas myśli, że temu niezwykłemu człowiekowi osiągnięcie sukcesu przyszło z łatwością, jednak mało kto zagłębia się w życiorys tego człowieka. Gok nie miał w życiu łatwo. Nie dość, że jest Chińczykiem, co w białym społeczeństwie samo w sobie często stanowi powód do docinków, to jeszcze jako dziecko był otyły. Sytuacja pogorszyła się, kiedy w okresie dojrzewania stał się w pełni świadomym swojej seksualności gejem. Mieszanka wybuchowa! Już bez czytania autobiografii tego znanego stylisty można się domyśleć, że nie miał łatwego życia z rówieśnikami. Gok przez to kim i jaki jest musiał borykać się nie tylko z docinkami, ale również z uczuciami wobec samego siebie. Nie potrafił zaakceptować i pokochać siebie samego, a szczególnie swojego ciała, jednak miał marzenia i dużo determinacji, żeby o nie walczyć. Mimo to długo szukał swojego miejsca i możliwości spełniania się w życiu. Pokonał nie tylko otyłość, ale też zmagał się z anoreksją i brakiem tolerancji dla tego kim jest. Mam wrażenie, że autobiografia Goka Wana jest szczerą opowieścią o przeszłości, zmaganiu się z przeciwnościami losu i dążeniu do realizacji marzeń. Z powyższej historii wyłania się obraz bardzo ciepłego i wrażliwego człowieka, któremu ciężko było uwierzyć w siebie i przełamać pewne bariery. Momentami był również bardzo bezczelny, co przejawiało się w niektórych podejmowanych przez niego działaniach. Jednak to wyszło mu tylko na dobre;). Dzięki autobiografii Goka możemy zajrzeć nieco do jego umysłu i poznać jego obawy, nadzieje i to jak bardzo się zmieniał. Mimo kochającej i wspierającej rodziny miał nawet problem z przyznaniem się rodzicom do swojej orientacji. Chyba to nigdy nie jest łatwe. Sam Gok pisze o tym tak: "Coming out to coś, na co nie można się przygotować. Nikt ci tu nic mądrego nie poradzi, bo wyjawienie prawdy rodzicom to doświadczenie przeżywane w wielkiej samotności, bardzo osobiste. Tak naprawdę złości mnie, że to w ogóle trzeba robić. Moja siostra nigdy nie odciągnęła mnie na bok, żeby szepnąć mi w zaufaniu, że jest hetero. Nie musiała ryzykować utraty rodziny, bo zakochała się w jakimś mężczyźnie. To dlaczego geje muszą przez wszystkie lata dorastania przygotowywać się na ryzyko utraty tych, których najbardziej kochają?" Jak już wspominałam książka Goka Wana jest przepełniona niesamowitym ciepłem i wrażliwością. Autor pokazuje swoją nieznaną dotąd twarz i przekonuje do tego, że warto walczyć o siebie; a przede wszystkim pokochać siebie, bo to punkt wyjściowy do podejmowania odpowiednich decyzji i działań oraz podstawa do szczęśliwego życia. Moim zdaniem w "Latach chudych, latach tłustych" Goka Wana wielu z nas odnajdzie cząstkę swoich lęków i zmartwień. Jednak jest to książka, która inspiruje i sprawia, że człowiekowi chce się podjąć walkę o siebie, mimo to, że wydawałoby się, iż się z niej dawno zrezygnowało.
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-11-01, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Ciocię Goka kocham już od... no ładnych paru lat, nie potrafię określić ile. Dlatego też przeczytanie jego autobiografii było dla mnie czymś oczywistym. Gdy kupiłam ją wraz z innymi książkami, postanowiłam sobie, że nadrobię najpierw inne, a potem zajrzę do Goka. Niestety, jak to w życiu bywa, los zrobił mi psikusa i stało się niestety tak, że miałam bardzo ciężki okres w swoim życiu. W pewnym momencie bałam się nawet, że wpadłam w depresję. Wtedy właśnie tupnęłam nogą i uznałam, że tu tylko Ciocia Gok jest w stanie pomóc. Zaczęłam czytać. I nie zawiodłam się! Z każdą stroną kochałam tego człowieka coraz bardziej. Całym sercem czułam, że jest ktoś na świecie, kto zrozumiałby mnie bardziej, niż ktokolwiek inny. Tak jak do tej Gok był moim mentorem w każdej sprawie (nie tylko modzie), tak dzięki tej książce, jego rola w tym się umocniła. Polecam nie tylko tym, którzy go uwielbiają, ale również tym, którzy potrzebują siły napędowej do dalszego działania i wiary w siebie.
Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Kuchnia chińska według Goka
Gok Wan0
Okładka ksiązki - Kuchnia chińska według Goka

Gok Wan, słynny brytyjski stylista, projektant mody i prezenter telewizyjny, odkrywa przed nami tajniki kuchni chińskiej, wokół której obracało...