Okładka książki - Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2017-02-01
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7971-615-9
Tytuł oryginału: Lacrime di sale. La mia storia quotidiana di medico di Lampedusa fra dolore e speranza
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Krzysztof Stopa
Dodał/a książkę: czytam

Pietro Bartolo jest lekarzem z Lampedusy, który od ponad dwudziestu pięciu lat pomaga migrantom. Jego historia splata się w niezwykły sposób ze wstrząsającymi historiami tych, którzy uciekając od wojen lub głodu, cudem przeżyli straszliwą podróż przez pustynię oraz niewyobrażalne akty przemocy i którzy nierzadko widzieli śmierć swoich bliskich, a mimo to nie poddają się, zdecydowani rozpocząć nowe życie w Europie. To historia młodej Jasmin, która rodzi córeczkę, otoczona serdecznością kobiet z Lampedusy; Hassana, który przez całą drogę dźwiga na plecach sparaliżowanego brata; Fadumy, która musiała opuścić siedmioro dzieci, aby zarabiać na ich utrzymanie; Jerusalem, którą przemytnicy ograbili z beztroskiego życia; Kebrat, cudownie wyrwanej ze szponów śmierci… Ale są tu też historie tych, którzy na Lampedusę dotarli martwi, przywiezieni w okropnych zielonych workach.

"Oddycham z trudem ze zmęczenia. Mdli mnie, czuję ucisk w piersiach. Nie daję już rady. Możesz do woli próbować chronić się w pancerzu, który pozwala ci iść naprzód, ale na pewno w końcu przyjdzie taki moment, w którym twoja dusza już dłużej nie wytrzyma. Jest prawie jak na wojnie. Wojnie, na którą nie masz żadnego wpływu i w której musisz walczyć z przeważającymi siłami wroga. Wojnie, która każdego dnia przynosi dziesiątki rannych. A ty nie możesz zrobić nic więcej niż tylko trwać w okopach.

Książka „Lekarz z Lampedusy” to opowieść o tym, że człowiek ma prawo się bać, ale ma też obowiązek widzieć w drugim człowieka. Dopiero to tak naprawdę czyni nas ludźmi." ( z recenzji, Wojciech Jagielski).

Pietro Bartolo – lekarz z Lampedusy, od wielu lat kieruje na wyspie przychodnią, stoi zawsze w pierwszym szeregu tych, którzy niosą pomoc uchodźcom. Jeden z bohaterów filmu Gianfranca Rosiego „Fuocoammare. Ogień na morzu”, nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 2016 roku. Lidia Tilotta – dziennikarka regionalnego ośrodka włoskiej telewizji RAI.

Odbiorcy:
- wszyscy, którzy nie boją się skonfrontować suchych relacji medialnych z realiami opisywanymi przez człowieka codziennie przyjmującego kolejne transporty uchodźców

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
- cierpienia doktora Bartolo, jego poczucie niemocy, jego złość, jego zagubienie są tak autentyczne, że stają się naszymi – tak samo jak jego radość i zdumienie wobec niezwyciężonej siły życia,
- to wielki przykład odwagi i bezgranicznego zaangażowania; niezwykły manifest przeciwko obojętności tych, którzy nie chcą zobaczyć w uchodźcy po prostu nieszczęśliwego człowieka.

Kup książkę Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2017-04-18, Przeczytałam,
Pokojowy wojownik. Czy takim mianem można go określić? Nie walczy przecież na froncie, nie strzela, nie uczestniczy w żadnych atakach, nie zrzuca bomb. A przecież od dwudziestu pięciu lat, dzień po dniu, toczy swój bój. Kogo próbuje pokonać? Ból poparzeń, świąd wywołany świerzbem, a nade wszystko – śmierć. I jeszcze anonimowość liczb. Bo dla niego uchodźcy to nie tysiące ocalałych i setki utopionych. To młoda matka, Jasmine, siedemnastoletnia Sara, dziesięcioletni „starzec” Anuar, Sama, która nie chciała rozstać się ze swoim kotem, dziewięciomiesięczna Favour, pięcioletni Mustafa, Somalijka Faduma, piętnastoletnia Erytrejka Jerusalem...   Pietro Bartolo, lekarz pracujący na Lampedusie, od lat ratuje uchodźców przybywających na jego rodzimą wyspę. Nie ogranicza się przy tym do udzielania pomocy medycznej. Choć nie potrafi leczyć ran duszy, próbuje je przynajmniej opatrywać – wysłuchując, walcząc o potrzebne wsparcie, w każdym swym pacjencie (nawet tym, który nie przetrwał podróży) widząc konkretnego człowieka. A to, z czym musi się mierzyć w swojej praktyce lekarskiej, wielu czytelnikom wyda się wstrząsające, niewyobrażalne, niemożliwe do pojęcia. Zwłaszcza, gdy zwrócą uwagę na daty – 31 lipca 2011, 3 października 2013, połowa 2014 roku, 20 lutego 2016, 25 maja 2016.   Krótko mówiąc: to dzieje się teraz ...

Opinie o książce - Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei

Drogowskazy