Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście

Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście?

Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz?

Autorka bestsellerowego Projektu szczęście daje prostą odpowiedź: z powodu nawyków. To przyzwyczajeniom zawdzięczamy zdrowie, szczęście i spełnienie lub przeciwnie – stres i frustrację. Gretchen Rubin w żywy i dowcipny sposób pokazuje, jak naprawić swoje życie bez konieczności podejmowania trudnych decyzji i robienia czegokolwiek wbrew sobie. Ponieważ każdy z nas jest inny, proponuje 21 strategii. Poznaj wszystkie i wybierz własną drogę do szczęścia.

Przypomnij sobie, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, i zacznij znów cieszyć się życiem. Rady autorki są prostsze i skuteczniejsze, niż się spodziewasz.

Uwaga! Strategie prezentowane w książce autorka testowała na sobie i przyjaciołach – wszystkim żyje się LEPIEJ!

Informacje dodatkowe o Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście:

Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście - opinie o książce

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2016 r.,
Ludzie powiadja: mieć łut szczęścia. Łut to dawna jednostka ciężaru. A szczęście? Czym ono jest? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na (nie)szczęście. Są bowiem wartości uniwersalne, które przez wszystkim postrzegane są jako szczęście. Są rzeczy, sprawy indywidualne, które dla poszczególnych osób będą i są szczęściem. Jednak szczęście bywa ulotne, a przecież każdy z nas chciałby być szczęśliwym człowiekiem. Tylko co robić, by być szczęśliwym? Na to pytanie odpowiada najnowszy poradnik autorstwa Gretchen Rubin ,,Lepiej! 21strategii, by osiągnąć szczęście". Już okładka przyciąga wzrok swoją intensywną żółcią i czerwonym napisem LEPIEJ! A do tego zmęczona i zapracowana kobieta, która dzięki tej książce staje się szczęśliwa. Autorka, dla której czytanie jest jedyną formą rozrywki sprawiającą jej przyjemność, (należy do 3 klubów dyskusyjnych) kilka lat temu dostrzegła pewną prawidłowość. Otóż zmiany wpływające na fakt bycia szczęśliwym lub nie zależą od konkretnych nawyków, a nawyki kształcimy my sami! W swojej książce ukazuje, jak zmienić swoje istniejące już nawyki, jak wykształcić nowe, jednak nie daje konkretnej recepty. Przed rozpoczęciem czytania poradnika autorka radzi zrobić listę swoich nawyków do wyrobienia lub listę zmian do wprowadzenia do swego życia. Ja od siebie dodam, że warto zrobić krótki test z końca książki, by wiedzieć, jakim typem osobowości się jest: prymusem, wątpiącym, zobligowanym czy buntownikiem. To znacznie ułatwi nie tyle czytanie, co zrozumienie siebie i przystąpienie do zmiany nawyków, by być, by stać się szczęśliwym. Ale uwaga! Autorka niejako przestrzega: Zmiana nawyków jest prosta, ale i niełatwa. (s. 10) Gretchen na początku uświadamia czytelnikowi, czym są nawyki i jakie kolosalne znaczenie odgrywają w życiu człowieka. To one bowiem stanowią szkielet naszego codziennego życia. To one są kluczem do zrozumienia, jak ludzie mogą się zmieniać. Okazuje się, ze gdy człowiek robi coś nawykowo, to się nie wysila, aby podjąć decyzję. Mózg oszczędza nam wysiłku i gdy ma okazję, to zmienia dane zachowanie w nawyk. W stresujących sytuacjach człowiek wybiera dla siebie dobre zachowania. Jednakże z drugiej strony nawyki niosą ze sobą niebezpieczeństwo zniewolenia. I weź tu człowieku znajdź złoty środek! Nawyk jest dobrym służącym, ale złym panem. (s. 22) A wystarczy tak naprawdę... samoświadomość, dogłębna znajomość siebie samego. Dlatego tak ważne jest, by swe nawyki kształtować świadomie i z głową oraz na miarę swoich sił. Na początku z użyciem silnej woli, by dany nawyk rozpocząć kształtować i go wykształcić, a potem już z górki. Nawyk działa siłą rozpędu. Wszystko to po to, by żyło się lepiej, by człowiek był szczęśliwy. Ale każdy sam musi zdecydować, co jest dla niego najważniejsze, co da mu szczęście. Nie można użyć, pożyczyć czyjegoś nawyku dla siebie, gdyż każdy człowiek jest inny. Nawyki, to takie zachowania, które mają trwać zawsze, bez podejmowania decyzji, bez zastanawiania się, bez przerw i bez ostatecznego terminu. (s. 132) Kiedy czytelnik zrozumie, czym jest nawyk i jaka to potężna broń, wtedy stopniowo poznaje 21 strategii kształtowania nawyków. Wśród tych strategii znajdują się między innymi takie: planowanie, monitoring, inni ludzie, grom z jasnego nieba, nagroda, przyjemności, odwracanie uwagi, wstrzemięźliwość, wygoda, niewygoda, jasność. Niektóre się wykluczają, inne uzupełniają. Wszystko zależy od człowieka i rodzaju nawyku. Sama autorka radzi, aby używać nawet kilku strategii jednocześnie, oczywiście z uwzględnieniem rodzaju naszej osobowości. Nie ma gotowej recepty na szczęście, nie ma gotowej formuły czy zaklęcia. A że badania wykazują, iż mamy tendencję wierzyć w to, co mówimy, to... wszystko w naszych rękach i mózgu! Możemy kształtować nasze nawyki jedynie w zgodzie z naszą naturą. (s. 284) Poradnik ,,Lepiej! 21strategii, by osiągnąć szczęście" to pozycja popularno-naukowa napisana przystępnym językiem. Przy nieco rozbudowanych rozważaniach teoretycznych czytelnik niewątpliwie musi bardziej się skupić, ale mnogość przykładów z własnego życia autorki, jej rodziny, znajomych, czytelników jej bloga znacznie ułatwi zrozumienie schematu działania każdej strategii z uwzględnieniem każdego z czterech typów osobowości człowieka. Ale z drugiej strony ta mnogość przykładów, anegdot, postów, przytoczonych rozmów czy e-maili może nawet w pewnym momencie przytłoczyć czytelnika lub go znużyć. A w pewnym momencie czytania poradnika przyszła mi do głowy myśl, że aż się prosi, by niektóre z opisywanych sytuacji zilustrować i ukazać nieco satyrycznie. Wtedy inny byłby odbiór treści, inne spojrzenie na strategie i siebie samego wśród nich. Najważniejsza jest znajomość siebie i własnej natury. (s. 111) Na szczęście przypisy zostały zamieszczone na końcu poradnika, a w bonusie czytelnik otrzymuje: quiz ,,4 typy osobowości", dodatkowe materiały, które znajdzie na blogu autorki i jej kontach na portalach społecznościowych, możliwość napisania e-maila do autorki poradnika, wskazówki do założenia grupy ,,Lepiej!". Rady autorki są proste i klarowne, i co najważniejsze - przetestowane na żywych ludziach, nie są wyssane z palca i wydumane z książek. Dzięki nim czytelnik może odpowiednio sformułować nawyk i zacząć go kształcić. Ja już zaczęłam co wieczór pracować nad dwoma nawykami, a jeszcze kilka przede mną! Tego zamierzam się trzymać: Robić to, co jest dobre dla mnie (s. 270)
Projekt Szczęście
Gretchen Rubin0
Okładka ksiązki - Projekt Szczęście

Szczęście jest znaczeniem i sednem życia. Arystoteles   Wszyscy ludzie poszukują szczęścia. Bez wyjątków. Blaise Pascal   Gretchen Rubin zrozumiała...

Projekt Szczęśliwy Dom
Gretchen Rubin0
Okładka ksiązki - Projekt Szczęśliwy Dom

Najnowsza książka autorki bestsellerowego ,,Projektu Szczęście"! Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne; każda nieszczęśliwa rodzina jest...