Pięć Najważniejszych Słów


Tom 2 cyklu Letnia akademia uczuć
Ocena: 5.29 (7 głosów)

"Letnia akademia uczuć 2" zaczyna się parę dni po powrocie z obozu, w skąpanej w deszczu Warszawie, w chwili, gdy bohaterowie wypełnieni są jeszcze wspomnieniami wakacyjnej wyprawy i z trudem przystosowują się do chmur, zimna, a przede wszystkim do innego, nudniejszego życia pod kontrolą rodziców.

Ale czy na pewno to lato nie ma im już nic do zaoferowania? I co z uczuciami, które zrodziły się w Bułgarii? Czy Bogdan odnajdzie Annę? Czy związek Agi i Marcina przetrwa? Jakie tajemnice skrywa Wiesio? Czym zaskoczą Sara i Alan...?

Informacje dodatkowe o Pięć Najważniejszych Słów :

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2008-12-09
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788375062359
Liczba stron: 424
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pięć Najważniejszych Słów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pięć Najważniejszych Słów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Thalita
Thalita
Przeczytane:2019-03-10,
Druga część wakacyjnej, młodzieżowej "Letniej akademii uczuć". Poważniejsza i bardziej emocjonująca. Bohaterowie "Anny i wodorostów" wrócili już z Bułgarii. Przed nimi jeszcze dwa tygodnie wakacji, które - jak się okaże - przyniosą im nie mniej wrażeń niż pobyt nad Morzem Czarnym i będą zaczątkiem kolejnych zmian w ich życiu i osobowościach.

O ile pierwsza część "Letniej akademii uczuć" była pogodną opowiastką o pierwszych miłościach i mniejszych i większych nastoletnich problemach, o tyle w tomie drugim podejmowane są już kwestie poważniejsze, z depresją, starością, biedą i śmiercią na czele. Licealiści wracają do swych rodzinnych domów i ponownie muszą się zmierzyć z kłopotami w nich pozostawionymi, a także stawić czoło sytuacjom które narodziły się w Bułgarii.

Przyznam, że "Pięć najważniejszych słów" podobało mi się bardziej niż "Anna i wodorosty". Część pierwsza poza częstym uśmiechem na twarzy nie wywoływała we mnie żadnych silniejszych wzruszeń, przy części drugiej nie raz się popłakałam Szczególnie poruszyły mnie historie Wieśka i Jagody - szesnastolatków wywodzących się z tak różnych środowisk (chłopak jest synem dyrektora szkoły, a dziewczyna pochodzi z ubogiej rodziny naznaczonej alkoholizmem), którzy mimo swej odmiennej sytuacji materialnej i społecznej w równym stopniu czują się osamotnieni i odrzuceni przez świat zewnętrzny. Co ciekawe, odnaleźć swe szczęście pomaga im osoba równie wyalienowana, choć z innego powodu - starszy pan, który - kiedyś bardzo aktywny - z racji swego wieku także znalazł się na marginesie życia.

Za to wątek główny, ten dotyczący Anny, Bogdana i Małgorzaty, nie wciągnął mnie podobnie jak w poprzedniej części. Jego bohaterowie wydają mi się strasznie pretensjonalni i egzaltowani, rozmawiają ze sobą tak jakby nie byli nastolatkami lecz osobami które posiadły już całą życiową mądrość.

Podobnie denerwujący są także Aga i Marcin, którzy ciągle wahają się czy być ze sobą czy nie. Wkurza zwłaszcza dziewczyna ciągle analizująca każdy SMS od swego chłopaka, jego brak, odstępy między nimi itp. Czytając przemyślenia tej pary, a także Baśki i jej amerykańskich kuzynów można dojść do wniosku, że dzisiejsza młodzież zajmuje się i interesuje tylko tym kto z kim i dlaczego. Puste to, ale być może prawdziwe. Co innego rozterki sercowe bliźniaków! Sympatyczni chłopcy, po raz pierwszy w życiu zakochani, także rozkładają nowy dla siebie stan na czynniki pierwsze, ale robią to z właściwym sobie humorem i dystansem do otoczenia. Umieją kocha bez intryg, bez histerii, bez naprzemiennych odejść i powrotów, bez wkładania łap pod spódnice i ciągnięcia w krzaki, za to z czułością, odpowiedzialnością i masą pomysłów na to jak spędzić czas z ukochaną osobą STOSOWNIE do swojego wieku. Oni i Kaśka stanowią kontrast dla przesadnie chyba rozwiniętej i rozbudzonej kompanii Baśki, która skupia się wyłącznie na podrywaniu i zaliczaniu kolejnych "towarów". Baśka, Alan, Sara, a także Tymek (na szczęście w drugim tomie jest już zupełnie innym człowiekiem) mimo swoich szesnastu-osiemnastu lat zatracili gdzieś młodzieńczą niewinność i radość życia, a ich egzystencja ogranicza się wyłącznie do knucia przeciwko znajomym nie pasującym do ich wizji świata, bawienia się tymi którzy na swe nieszczęście ich pokochają, i wspinaniu się po drabinie szkolnej popularności.

Nie znaczy to bynajmniej, że jakieś postacie w tej książce są niepotrzebne. Autorka podobnie jak w pierwszej części dokonała za ich pomocą przekroju nastoletniego społeczeństwa. I to nie treść książki, lecz prawdziwe życie decyduje o tym, że jedni zmagają się z depresją i odrzuceniem, dla innych zaś końcem świata jest spóźniony SMS od ukochanego.

Polecam "Pięć najważniejszych słów" zarówno tym czytelnikom, którzy znają już przygody przyjaciół z Warszawy z pierwszej części "Letniej akademii uczuć", jak i tym, którzy nie mieli do czynienia z tamtą książką - nic nie stoi na przeszkodzie, by zaczęli znajomość z licealistami od tomu drugiego. Część drugą polecam zwłaszcza młodzieży starszej, a także dorosłym, bo niektóre problemy w niej poruszane są ponadczasowe.   Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/
Link do opinii
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2009-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Druga część Letniej Akademii Uczuć jest według mnie równie dobra jak jej poprzedniczka. Ciekawa historia, dalsze losy bohaterów i bardzo dobry styl pisania. Polecam ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - catling
catling
Przeczytane:2011-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2014-07-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - sweet_landrynka1
sweet_landrynka1
Przeczytane:2011-04-11, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Fleur
Fleur
Przeczytane:2011-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Tam, gdzie nie sięga już cień
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Tam, gdzie nie sięga już cień

Inka, młoda graficzka, pracująca w warszawskiej galerii, dostaje telegram od dawno niewidzianej ciotki Berty. Kobieta jest umierająca. Chce się pożegnać...

Tego lata, w Zawrociu
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Tego lata, w Zawrociu

"Tego lata, w Zawrociu" to powieść o wyprawie w nieznane i pełną tajemnic przeszłość rodzinną. Matylda, mieszkanka warszawskiego blokowiska, pracująca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy