Lśnienie. Audiobook

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-04-21
Kategoria: Horror
ISBN: 978-83-8097-468-5
Czas trwania:21 godz 06 min.
Czyta: praca zbiorowa
Dodał/a książkę: czytam

Okrzyknięte horrorem wszech czasów Lśnienie to powieść o rodzinie, która przyjeżdża do położonego wysoko w górach, odciętego od świata hotelu Panorama, gdzie musi spędzić całą zimę. Jack Torrance, pisarz i alkoholik, stopniowo popada w obłęd, a jego synek Danny, dzięki parapsychologicznym zdolnościom, dowiaduje się o makabrycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Panoramie. – Lśnienie to studium szaleństwa – przekonuje reżyser Janusz Kukuła. Konsekwentnie budowane napięcie stwarza niesamowitą, klaustrofobiczną atmosferę słuchowiska z udziałem największych gwiazd współczesnego polskiego kina.

– To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich fanów mistrza grozy – mówi Maciej Makowski, prezes Prószyński Media, wydawca książek Stephena Kinga. – Jeden z najlepszych współczesnych horrorów, w którym nastrój grozy i napięcia potęguje się z każdą minutą, trafia do czytelników w zupełnie nowej, zaskakującej formie słuchowiska. Cieszę się, że wspólnie z tak doświadczonym partnerem w roli producenta wykonawczego udało się nam doprowadzić ten skomplikowany projekt wydawniczy do szczęśliwego (a raczej przerażającego) końca.

Jest to już 19. powieść Stephena Kinga w kolekcji Audioteki i jednocześnie pierwsza wydana w formie superprodukcji. Realizacja angażująca kilkudziesięciu aktorów, z oryginalną muzyką i specjalnymi efektami dźwiękowymi to format wprowadzony w Polsce przez Audiotekę. – Od zawsze chciałem nagrać Lśnienie w formie superprodukcji, ale wiedziałem, że to bardzo ambitny projekt, wymagający ogromnego nakładu pracy. Wstępne prace zaczęliśmy już w marcu 2015 roku i łącznie Lśnienie to ponad 1 000 godzin w studio nagraniowym, nie wliczając wyjazdów terenowych, prac przygotowawczych, komponowania i nagrań muzyki – mówi Marcin Beme, prezes i założyciel Audioteki. Jest to prawdopodobnie pierwsza zrealizowana z takim rozmachem adaptacja Lśnienia od czasów ekranizacji w reżyserii Stanleya Kubricka z 1980 roku, gdzie główną rolę zagrał demoniczny Jack Nicholson, oraz zrealizowanego przez Stephena Kinga na podstawie własnej powieści i scenariusza miniserialu z 1997 roku.

Kup książkę Lśnienie. Audiobook

Opinie o książce - Lśnienie. Audiobook

Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 w 2016, Audiobook,
"(...)jest parę rzeczy które drażniły mnie w treści książki, np nie lubię postaci małych dorosłych, ale nadrabia się to stroną techniczną Każdemu polecam!" tekst pełnej opinii tu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/304473/lsnienie/opinia/34061630#opinia34061630
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
OLŚNIENIE ,,Lśnienie" Stephena Kinga to horror tak znany i tak kultowy, iż zdaniem wielu czytelników stanowiący literacki horror wszechczasów. Można się z tym zgadzać, można nie, ale nie można nie docenić wpływu tej powieści (a także jej udanej ekranizacji) na gatunek, a także miejsce w historii literatury/filmu. Przez niemal czterdzieści lat, jakie upłynęły od jej premiery, inspirowała kolejnych czytelników i twórców, a teraz nadszedł czas by zaprezentowała się nam w owej formie - jako bardzo udane słuchowisko, od którego ciężko się oderwać. Jack Torrance jest mężczyzną, jakich wiele: byłem alkoholikiem i niespełnionym pisarzem, który pewnego dnia podejmuje pracę dozorcy w położonym na odludziu hotelu Panorama. Zajęcie wydawałby się idealne dla kogoś takiego jak on. W zimę ten znajdujący się wysoko w górach budynek stoi pusty, odcięty od świata i turystów. Panuje więc cisza i spokój, a co za tym idzie Torrance będzie miał idealne warunki do pisania. Hotel kryje w sobie jednak mroczną tajemnicę - poprzedni dozorca wpadł tutaj w obłęd, zabijając swoich bliskich. Jack jednak, pomimo ostrzeżenia, zamieszkuje w Panoramie wraz z żoną Wendy oraz posiadającym paranormalne zdolności synem Dannym. To chłopiec dzięki swojemu darowi lśnienia szybko odkryje, że Panorama kryje w sobie o wiele więcej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać, a życie całej rodziny w odciętym od świata hotelu zawiśnie na włosku... Ta historia fascynuje. Ta historia urzeka klaustrofobicznym klimatem. Odizolowany budynek, długie korytarze, zamknięte pokoje, garstka bohaterów i powoli narastające dziwne zjawiska, które wywołują coraz większy niepokój. Ale także ta historia zachwyca realizmem niespiesznie snutych wątków obyczajowych, za które przede wszystkim pokochałem twórczość Stephena Kinga. Bo chociaż zwie się go Królem Horroru, to jednak właśnie tematy przyziemne wychodzą mu najlepiej, a tych tutaj nie brak, w szczególności zaś opartych na życiu autora wątków alkoholizmu i rodziny muszącej mierzyć się z koszmarem bycia u boku człowieka uzależnionego. Ponieważ jednak ,,Lśnienie" to przede wszystkim horror, rasowy, znakomity horror o nawiedzonym domostwie, warto nadmienić, że sam pomysł na opowieść także zaczerpnięty został z życia - King szukając spokoju do pracy nad kolejną powieścią zamieszkał tylko z żoną w takim oto opustoszałym hotelu (który, swoją drogą, miał opinię nawiedzonego, chociaż autorowi ducha pośród jego ścian spotkać się nie udało). Co z tego wynikło? Wiadomo. Jedna z najbardziej znanych i najlepszych książek, jakie stworzył. Pytanie, jak na tle pierwowzoru wypada przygotowane przez Audiotekę i wydawnictwo Prószyński i S-ka słuchowisko? Jak dla mnie znakomicie! Nastrój utworu został bowiem nie tylko zachowany, ale i spotęgowany przez świetnie dobraną muzykę oraz zestaw odgłosów, które wielkie wrażenie robią, gdy położyć się ze słuchawkami na uszach, zamknąć oczy i wsłuchać w opowieść. Aktorzy też poradzili sobie bardzo dobrze, przydając bohaterom nieco nowego wizerunku, a jako całość słuchowisko prezentuje się wprost rewelacyjnie - a może bardziej adekwatnie ,,olśniewająco". Trudno się od niego oderwać, ciężko też szybko się z nim pożegnać. Chce się go słuchać, chce się do niego wracać i ma się ochotę na więcej takich produkcji. Fani Kinga, fani horroru - sięgnijcie koniecznie. Nawet jeśli nie lubicie audiobooków, w tym wypadku warto jest posłuchać ,,Lśnienia". Robi wrażenie. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/08/01/lsnienie-sluchowisko-stephen-king/
CUJO
Stephen King0
Okładka ksiązki - CUJO

Cujo jest imieniem psa rasy bernardyn. Mieszka wraz z rodziną Cambers na farmie niedaleko Castle Rock. Jest spokojnym i przyjaźnie nastawionym zwierzęciem...

Ostatni bastion Barta Dawesa
Stephen King0
Okładka ksiązki - Ostatni bastion Barta Dawesa

Fantasy/Horror Bart już dawno stracił nadzieję na szczęście. Teraz jego życie mają rozjechać buldożery. Bart Dawes nie podda się jednak bez walki. Krwawej...