Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2014-06-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę: elibri

Stanisław Likiernik (ur. 1923) - jeden z dwóch pierwowzorów słynnego "Kolumba" - Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej.

Po siedemdziesięciu latach od Powstania Warszawskiego zdecydował się opowiedzieć o wstrząsających, prawdziwych losach żołnierzy i dowódców AK, o kulisach pracy w dywersji, o trudnych wyborach dotyczących życia i śmierci wrogów i przyjaciół.

Stanisław Likiernik jako żołnierz Kedywu brał udział w najważniejszych akcjach sabotażowych, wykonywał wyroki podziemnego sądu. W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Był kilkakrotnie ranny. Został odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Od 68 lat na emigracji we Francji.

Nigdy nie krył swojego krytycznego stosunku do powstania. O grupie dowódców wysyłających bohaterską młodzież na barykady mówi bardzo ostro (podkreślając, że nie dotyczy to J. Bokszczanina i K. Iranka-Osmeckiego). Jednocześnie broni honoru, godności i solidarności powstańczej młodzieży. - Byliśmy żołnierzami, musieliśmy wykonywać rozkazy - przypomina. Jego zdaniem rozsądek nie musi oznaczać tchórzostwa, chłodna analiza nie musi być podszyta cynizmem, a obrona wolności nie musi być samobójstwem. Tę wiarę ukształtowały w nim wspomnienia młodości.

I o tym jest ta książka: o pokoleniu Kolumbów, którego Stanisław Likiernik jest jednym z ostatnich przedstawicieli, o polskości, która nie musi być skażona przekleństwem nacjonalizmu i o odwadze, której nie można mylić z zamiłowaniem do bohaterskiego umierania.

Kup książkę Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik

Opinie o książce - Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik

Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 26 książek 2015,
Książki, w której leje się tyle krwi, nie da się rozpatrywać w kategoriach "podobała mi się". Mogę zatem powiedzieć, że gorąco ją polecam. Za ponowne rozważenie "Powstania", za format, który nie tylko nie odstrasza, ale pozwala wczuć się w atmosferę epoki. Za to, że autorzy docenili fakt, że należy się spieszyć.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
Porwanie króla czyli Olaf i Lena na tropie
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Porwanie króla czyli Olaf i Lena na tropie

Lena i Olaf to rodzeństwo z warszawskiej Ochoty. Dzieci podróżują w czasie w epokę stanisławowską. Rozwikłują tajemnice historii. Ich zadaniem jest poznać...

Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim

Było ich 316. Elita wyszkolona do zadań specjalnych. Został jeden. Po latach opowiada jak było naprawdę. Czy jesteśmy gotowi go usłyszeć? - Zgadza się...