Okładka książki - Marek Grechuta. Portret artysty

Data wydania: 2006-06-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-24-00755-4
Dodał/a książkę: szczepanik

Pierwsza książka o jednym z najważniejszych polskich muzyków. Marek Grechuta i jego twórczość zostali opisani przez znakomitego muzyka jazzowego Wojciecha Majewskiego, który pokazał nie tylko biografię artysty, ale podjął też próbę opisania fenomenu jego twórczości. Muzyczna wiedza i doświadczenie autora oraz rozmowy z samym Markiem Grechutą sprawiły, że powstał niezwykły przewodnik po jego twórczości. Całość uzupełniają fotografie, po raz pierwszy publikowane obrazy Marka Grechuty i płyta koncertowa z zapisem występów na festiwalach w Krakowie i Opolu. Tylko w tej książce o swojej współpracy z twórcą Korowodu opowiadają artyści tacy, jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Janda i Grzegorz Turnau.

Wojciech Majewski (ur. 1973) – wszechstronnie wykształcony muzyk jazzowy, który należy do ścisłej czołówki polskich pianistów. Pochodzi z muzycznej rodziny – jego ojciec Henryk Majewski to jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu, a brat Robert jest znakomitym trębaczem i kompozytorem. W 2001 roku ukazała się jego autorska płyta Grechuta z jazzowymi interpretacjami utworów artysty, z którym zagrał na jego płycie Niezwykłe miejsca.

Kup książkę Marek Grechuta. Portret artysty

Avatar użytkownika - kalina
kalina
Wojciech Majewski- autor książki- jest muzykiem jazzowym. Swojego czasu zafascynowała go twórczość Marka Grechuty. Miał to szczęście, że udało mu się poznać idola osobiście i zaprzyjaźnić się z nim. Widać zresztą, że książkę napisała osoba zaangażowana emocjonalnie, a nie obserwator stojący z boku. Przejmująco brzmią choćby słowa kończące ostatni rozdział biografii: "Marek Grechuta nie przyszedł na niczyje miejsce i nie będzie przez nikogo zastąpiony". Jednak nie jest to przesłodzona laurka, ale portret mieniący się wieloma barwami. Książka ukazuje nam życie oraz twórczość artysty, podzielone na kilka etapów. Towarzyszymy Grechucie od najmłodszych lat. Dowiadujemy się, że nie był on jako dziecko spokojnym aniołeczkiem, ale wszędobylskim urwisem, pełnym energii "żywym srebrem". Potrafił jednak także się zadumać, odkryć piękno w otaczającym świecie. Szczególnych wzruszeń dostarczał mu rosnący przy domu wielki, piękny ogród. Jak sam wspomina: "Któregoś ranka obudziłem się, nikogo nie było w domu, mama poszła na zakupy. Wybiegłem na taras, usiadłem na rozgrzanych słońcem stopniach schodów i wsłuchiwałem się w mój czarodziejski, zaklęty ogród. Ptaki śpiewały, lekko szumiały drzewa, była wspaniała cisza... Pamiętam tę chwilę do dziś." Już w tych najmłodszych latach przejawiał fascynację muzyką. Z własnej woli próbował grać na domowym pianinie. Widząc jego zapał matka ...

Opinie o książce - Marek Grechuta. Portret artysty

Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Świetna biografia artysty ukazuje jak wielki wpływ miała muzyka na jego życie. Czyta się równie przyjemnie jak słucha utworów Grechuty. Fakty z życia przeplatają się z interpretacjami jego tekstów.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789