Marilyn - Ostatnie seanse

Niesamowicie wciągająca książka dla wszystkich miłośników Marylin Monroe. Książka znalazła się w ścisłej czołówce powieści nominowanych do Nagrody Goncourtów w 2006 roku, a jej prawa do wydania zostały zakupione przez największe wydawnictwa na świecie.

Informacje dodatkowe o Marilyn - Ostatnie seanse:

Uzależniłam się.
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem książki o Marilyn Monroe - zdecydowanie polecam tę pozycję. Książka jest świetna. Najlepiej ze wszystkich ukazuje prawdziwe życie Marilyn. Autor nie jest naiwny jak większość pisarzy opisujących życie Marilyn - nie przytacza setek absurdalnych plotek. Jednocześnie nie jest też tak naiwny jak D. Spoto i nie neguje wszystkich doniesień z otoczenia gwiazdy, które szkodzą jej wizerunkowi. Michael Schneider. opisuje Marilyn taką, jaką była. Nie zależy mu na wywołaniu sensacji swoją książką. Zależy mu na ukazaniu czytelnikowi prawdziwego oblicza Marilyn Monroe. Z zawodu jest psychoanalitykiem i świetnie udało mu się opisać osobowość aktorki. Bazując na najbardziej wiarygodnych źródłach opisał prawdziwą historię jej życia. Przytoczenie (w książce) dziesiątek wypowiedzi Marilyn sprawa, że po przeczytaniu tej książki człowiek ma wrażenie jakby osobiście ją znał! Gorąco polecam tę pozycję!

Jak sam autor pisze - książka ta nie jest tak do końca biografią, zaznacza, że będzie mijał się z prawdą. Książka jest pewnego rodzaju połączeniem prawdy z fikcją, co wcale nie umniejsza jej na jakości. Czyta się ją szybko i z zainteresowaniem. Czytelnik tak wsiąka w czytane słowa, że sam w pewnym momencie nie wie co jest prawdą, a co nie.
Plusem jest fakt, że rozdziały są krótkie, co sprawia, że tą książkę się wręcz połyka.
Minusem mogłyby by być dla kogoś przeskoki w czasie - gdyż raz czytamy o czasach z roku np. 1955, potem 1960, czy nawet lata na długo po śmierci aktorki, by w następnym rozdziale znów wrócić do roku 1955, bądź wcześniejszych. Poszczególne lata się przeplatają ze sobą, ale dla mnie to nie jest zły zabieg. Myślę nawet, że ta książka byłaby zbyt monotonna, gdyby autor zastosował chronologię czasową. Jak sam autor pisze na końcu książki - jest to celowe by móc powrócić do poszczególnych "seansów Marilyn" w całości lub w wybranych fragmentach.

Dodatkowym plusem tego tytułu jest spora ilość myśli, sentencji, cytatów, niekiedy będących słowami samej Marilyn cytowanymi przez autora z innych źródeł. Sporo z nich dowodzi o inteligencji aktorki, która paradoksalnie przez wielu była uważana za "słodką idiotkę". Niektóre zawarte w książce sentencje/myśli ukazują je postać jako normalną osobę, której obawy, myśli, stwierdzenia były obawami i myślami każdego, zwyczajnego człowieka. Czuła tak, jak każdy z nas, i miała obawy takie, jakie ma każdy z nas...
Przykład:

/„Gdy pomyślę o ulotności mego życia, o wieczności, która je poprzedzała i która po nim nastanie, o niewielkiej przestrzeni, jaką wypełniam, czuję przerażenie i dziwię się, że jestem tu, a nie gdzie indziej.” /

Nie wiem jak można dać tej książce "jedną gwiazdkę". Ze swojej strony polecam. Na pewno ktoś, kto szuka plotek, informacji o życiu erotycznym Marilyn, szczegółów o jej związkach i innych tym podobnych rzeczy - tutaj tego nie znajdzie, więc nie jest to dobra pozycja dla głodnych skandalu i sensacji.
Natomiast jeśli ktoś chce poznać Marilyn od strony kobiety jaką była, jej stany emocjonalne, a także poznać, co mają do powiedzenia na jej temat osoby, które były z nią blisko - reżyserzy, osoby z planów filmowych oraz znajomi i psychoanalitycy - to jest to książka, która zaspokoi oczekiwania.

Avatar użytkownika - Slavek
Slavek