Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-01-07
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788378396857
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 6 (1 głosów)

W swojej najnowszej książce Ian Stewart opowiada, jak matematyka pomaga nam w odkrywaniu tajemnic życia. Dzięki matematyce uczonym udaje się wyjaśnić ukrytą złożoność roślin i zwierząt, rzucić nowe światło na zachowanie i wzajemne oddziaływanie organizmów.

W sposób niezwykle klarowny i intrygujący Ian Stewart omawia matematyczne aspekty badań nad życiem, między innymi ukryte mechanizmy żywych komórek, działanie mózgu i zachowanie wirusów. Zastanawia się nad możliwościami zaprojektowania i stworzenia sztucznych form życia i szacuje prawdopodobieństwo istnienia organizmów żywych w innych zakątkach Wszechświata. 

Rozważa nawet intrygującą kwestię, skąd na ciele tygrysa wzięły się pręgi i dlaczego jaszczurki szukające partnerek grają ze sobą w nożyce, papier, kamień.

,,Matematyka życia", bogata w niezwykle ciekawe informacje i napisana z charakterystyczną dla Stewarta lekkością, głęboko zapadnie w pamięć czytelnikom. Ukazuje sposób, w jaki matematyka kształtuje nasze rozumienie rzeczywistości.

,,The Guradian"

Ian Stewart - światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 otrzymał nagrodę Towarzystwa Królewskiego im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki. Jest autorem licznych książek popularnonaukowych poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: ,,Oswajanie nieskończoności", ,,Histerie matematyczne", ,,Listy do młodego matematyka", ,,Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne", ,,Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne", ,,Dlaczego prawda jest piękna", ,,Stąd do nieskończoności", ,,17 równań, które zmieniły świat" oraz ,,Nauka Świata Dysku I, II, III" (z Terrym Pratchettem i Jackiem Cohenem).

Kup książkę Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury

Opinie o książce - Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-05-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Ian Stewart przybliża prawdy o życiu z punktu widzenia biologii. W ten trochę pokrętny sposób znany matematyk podkreśla, jak współcześnie zazębiają się poszczególne nauki - bez matematyki niektóre odkrycia biologiczne czy nawet astronomiczne nie byłyby możliwe. Więcej tutaj nauki w sensie ogólnym niż samej matematyki, zatem książka powinna być ciekawym uzupełnieniem wiedzy ogólnej.
Link do opinii
Inne książki autora
Niezwykłe liczby profesora Stewarta
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Niezwykłe liczby profesora Stewarta

Wyobraźcie sobie gigantyczną liczbę, taką, której zapis musiałby sięgać od jednego krańca Wszechświata do drugiego. Znajdziecie ją tutaj, razem z wszystkimi...

Wielkie problemy matematyczne
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Wielkie problemy matematyczne

Jest to książka poświęcona naprawdę wielkim pytaniom matematyki, problemom, które decydowały o rozwoju całej dziedziny. Są to zagadnienia takie jak wielkie...

Reklamy