Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej

Cały świat poznał jej syna. Każdy, kto miał okazję z nim rozmawiać, podkreślał to, jak dobrym, ciepłym i niezwykłym człowiekiem był Jan Paweł II. A on często mówił o tym, jak wiele zawdzięcza swojej matce i rodzinie, którą udało jej się stworzyć.

Kim była ta niezwykła kobieta? Jakie były jej losy? Jaki był dom, w którym wychowywał się Papież?

Milena Kindziuk przez kilka miesięcy przemierzała Polskę w poszukiwaniu choćby najdrobniejszych wspomnień o Emilii Wojtyłowej. Rozmawiała z krewnymi rodziny Wojtyłów oraz najbliższymi współpracownikami Jana Pawła II, przeglądała księgi parafialne, miejskie kroniki, muzealne zbiory. Dotarła do niepublikowanych wcześniej zdjęć i nieznanych dokumentów. To wszystko pozwoliło jej na stworzenie jedynego w swoim rodzaju portretu matki Świętego Papieża – Polaka, kobiety niezwykle silnej, odważnej i całkowicie oddanej swojej rodzinie.

Informacje dodatkowe o Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej:

Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ida
Ida
Przeczytane:2017-04-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
Biografia, którą czyta się chwilami jak powieść. Może to ze względu na obrazowy, wręcz plastyczny styl autorki, ale i głównie ze względu na bliską nam osobę, jaką w tle jest Jan Paweł II. Napisałam w tle, a tak naprawdę, to przecież Karol Wojtyła jest głównym napędem tej książki. Jego matka Emilia przedstawia nam tylko inne spojrzenie na świat, w jakim się urodził i wychowywał. Przenosimy się więc do czasów austro-węgierskiej Galicji. Obrazowe opisy autorki książki, pozwalają chwilami wręcz słyszeć stukot końskich kopyt po krakowskim bruku. Stare żydowskie sklepiki, mundury wojska cesarza Franciszka Józefa, któremu służył wiernie Karol Wojtyła senior. To on najczęściej był przywoływany w pamięci, gdy mówiło się o dzieciństwie naszego papieża, był ukochanym i troskliwym ojcem. Tym razem mamy możliwość poznać małego Karola oczami jego matki. I jest bardzo przekonująco. Chyba wszystkie matki poczują niesamowite emocje podczas czytania historii Emilii Wojtyłowej. Czytając tę książkę, pierwszy raz poczułam, że nasz wielki papież, dla mnie niedościgniony wzór, był jednym z nas. Takim zwyczajnym chłopcem, upragnionym, wyczekiwanym i kochanym przez swoich rodziców, ale poczułam to teraz z tej rodzicielskiej strony. Jako matka, polecam tę książkę każdej matce i ojcu. A słowa: " Życie, które było - nadal jest. Zwłaszcza życie matki. Trwa ono bowiem w dzieciach, które urodziła i wychowała..." niech będą przekazem dla nas, by wychowywanie naszej "Przyszłości" nie było przypadkowe. Więcej na: GodzinaZksiazka.blogspot.com
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2013-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
„Matka Papieża” to książka, która opowiada o tym, jak postać Emilii Wojtyłowej wpłynęła na syna (choć zmarła, kiedy ten miał dopiero 9 lat), jak wychowywała go w katolickim duchu i miała nadzieję, że syn zostanie księdzem. Nie spodziewała się chyba, że zostanie aż Papieżem. Milena Kindziuk napisała ciekawą biografię, uwzględniającą również lata przed narodzeniem i po śmierci bohaterki, reakcje jej męża i dzieci, jej relacje z własnymi rodzicami i rodzeństwem. Dużą zaletą książki jest też obecność zdjęć, przejrzyste kalendarium, genealogia rodziny i mapy.
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Napisanie biografii matki Jana Pawła II wydaje się dość karkołomnym zadaniem. W końcu to właśnie o Emilii Wojtyłowej wiemy bardzo mało; sam papież nie wspominał o niej publicznie. Mimo to Milena Kindziuk napisała książkę „Matka Papieża”, wykonując przy niej ogromną benedyktyńską pracę: docierając do dokumentów skrywających fakty, o których papież za życia nie wiedział, wypytując się żyjących krewnych, którzy często okazywali się zaskoczeni, że autorka nie pyta o syna Emilii. To książka, w której można znaleźć ślady reportażu, kiedy autorka opisywała swoje poszukiwania śladami rodziny Kaczorowskich, z której wywodziła się matka papieża.
Avatar użytkownika - madziq
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014 107,
Milena Kindziuk0
Okładka ksiązki - Rodzice Prezydenta. Janina Milewska - Duda i Jan Tadeusz Duda w rozmowie z Mileną Kindziuk

,,Skoro nasz syn został wybrany prezydentem, to znaczy, że jako rodzice mamy obowiązek o nim mówić. Podobnie o naszej rodzinie. Po to, by ludzie wiedzieli...

Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II
Milena Kindziuk0
Okładka ksiązki - Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II

Rodzice papieża, Emilia i Karol Wojtyłowie. Ich duchowa postawa uformowała przyszłego świętego papieża. To dzięki zaufaniu Bożej opatrzności Karol...