Metamorfeusz, czyli magiczny kasztan

Dwunastoletnia Barbarka Korczyńska podczas spaceru znajduj pozornie zwyczajny kasztan, który nagle ożywa. Okazuje się, że jest przedziwnym stworzeniem, Metamorfeuszem, posiadającym nieograniczoną zdolność dokonywania przeróżnych metamorfoz postaci. Jego magicza moc sprawia, że Barbarka staje się najpiękniejszą i najmodniej ubraną dziewczyną w całej szkole, jej mama przemienia się w piękną Królową Sabę, ojciec zaś w siedmioletniego chłopczyka… Czy można jednak tak po prostu przybrać czyjąś postać i być szczęśliwym? Czy będąc kimś innym, można zdobyć czyjąś miłość?

Informacje dodatkowe o Metamorfeusz, czyli magiczny kasztan:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 83-7298-877-3
Ilustracje:Krystyna Łuczak

Kup książkę Metamorfeusz, czyli magiczny kasztan

Metamorfeusz, czyli magiczny kasztan - opinie o książce

Po książki dla dzieci sięgam jeszcze rzadziej niż po te przeznaczone dla młodzieży. W związku z tym kompletnie nie pamiętam, w jaki sposób pozycja ta znalazła się w moich rękach.

Bohaterką opowieści jest dwunastoletnia Barbarka Korczyńska, która między innymi z powodu swoich niemodnych strojów uchodzi za szkolne dziwadło i szarą myszkę. Dziewczynka ma bardzo niską samoocenę i duży problem z samoakceptacją. Życie Barbarki ulega jednak diametralnej zmianie, gdy znaleziony przez nią podczas jednego ze spacerów kasztan nagle ożywa, a mało tego okazuje się, iż posiada on nieograniczone możliwości w zakresie dokonywania różnego rodzaju metamorfoz.

Początkowo wszystkie dokonywane przez niego zmiany są dla Barbarki świetną zabawą, z czasem jednak okazuje się, że Metamorfeusz zaczyna sprawować coraz większą kontrolę nad życiem rodziny Korczyńskich i niestety dzieje się w myśl przysłowia, że miłe złego początki, lecz koniec żałosny… Magiczny kasztan zaczyna być coraz bardziej krnąbrny i rozstawiać wszystkich po kątach.

Jaki będzie finał działań rozzuchwalonego kasztana oraz jakich perypetii przysporzy on poprzez swą buntowniczą naturę rodzinie Korczyńskich dowiecie się z kart książki.

Krystyna Jakóbczyk kieruje do swoich czytelników klarowne i czytelne przesłanie – najlepiej zawsze być wyłącznie sobą, bo wszyscy jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i wyjątkowi. Natomiast próby upodabniania się do kogoś za wszelką cenę mogą wpędzić w duże kłopoty i przynieść nam więcej szkody niż pożytku.

Dodatkową zaletą książki w odniesieniu do młodych czytelników jest fakt, iż ma ona skondensowaną formę – liczy niespełna 240 stron, a całości dopełniają doskonale obrazujące tekst ilustracje wykonane przez Krystynę Łuczak.

Jeśli chcielibyście podsunąć młodszym odbiorcom historię z pouczającym przesłaniem to myślę, że „Metamorfeusz, czyli magiczny kasztan” sprawdzi się idealnie.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Forget Me Not