Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań

Wszystkie światy Terryego Pratchetta ponad trzydzieści opowiadań mistrza humorystycznej fantastyki, od debiutu, po historie z kultowego Świata Dysku.

W ciągu czterech dekad, jakie upłynęły od druku jego pierwszej książki, Terry Pratchett stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów. Tutaj, po raz pierwszy, w jednym tomie zebrane są jego opowiadania i inne krótkie formy literackie. Mgnienie ekranu kreśli kurs długiej kariery pisarskiej Pratchetta: od czasów szkolnych, poprzez pierwszą pracę w Bucks Free Press, do początków jego debiutanckiej powieści Dywan i dalej, po oszałamiające mistrzostwo fenomenalnego cyklu Świata Dysku.

Znajdziemy tu postacie zarówno znajome, jak i czekające na odkrycie; światy porzucone i inne, które wciąż się rozwijają; przygody, kurczaki, śmierć, disco, a także kilka dość niepokojących koncepcji Świąt, a wszystko to przesycone jego niemożliwym do podrobienia poczuciem humoru.

Edytor tekstów z pstryknięciem zbudził się do życia. Monitor zaś był pustkowiem i chaosem; ciemność była nad ekranem, z wyjątkiem oczywiście mrugającego zapraszająco kursora. Dłonie Doggera uniosły się nad klawiaturą. To powinno działać w obie strony. Jeśli to wiara napędzała wszystko, powinno udać się załapać na przejażdżkę, o ile tylko człowiek był dostatecznie szalony, by spróbować. Od czego zacząć? Niedługie opowiadane powinno wystarczyć dla wykreowania postaci. Chimera już istniała niewielki pęcherzyk fraktalnej rzeczywistości, stworzony tymi dziesięcioma palcami. Zaczął pisać, z początku niepewnie, ale potem coraz szybciej, kiedy idee zaczynały się krystalizować. Po jakimś czasie otworzył okno w kuchni. Za jego plecami, w ciemności, ruszyła drukarka.

Fragment opowiadania Ostateczna nagroda

Terry Pratchett jest uznanym twórcą światowych bestsellerów, cyklu powieści o Świecie Dysku, którego pierwszy tytuł Kolor magii ukazał się w roku 1983. Autor ponad pięćdziesięciu bardzo popularnych książek. Jego powieści były wielokrotnie ekranizowane i inscenizowane, jest też laureatem wielu nagród, w tym Medalu Carnegie. Za swe zasługi dla literatury otrzymał tytuł szlachecki. Na świecie jego książki rozeszły się w łącznym nakładzie 70 milionów egzemplarzy i były tłumaczone na trzydzieści siedem języków.

Informacje dodatkowe o Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-04-02

Kup książkę Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań

Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań - opinie o książce

Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Z oceną tej książki miałam problem. Z jednej strony kilka opowiadań jest genialnych (m.in. Piekielny interes", "Książę i kuropatwa", "Rincemangle...", czy "Uwaga na monolity"), a z drugiej kilka wręcz beznadziejnych (wszystkie mega krótkie na 1-3 strony). "Wysokie megi" przekonały mnie natomiast że nie ma raczej sensu zakup "Długiej Ziemi" i jej ciągu dalszego ponieważ skoro miałam problem przebrnąć przez opowiadanie to dłuższej historii tego typu raczej nie zdzierżę. Miło też przeczytać wreszcie opowiadania ze Świata Dysku :) chociaż i tutaj - najkrótsze formy które zresztą trudno nawet nazwać opowiadaniami odrzucają. Chociaż zbiór ten ma bardzo nierówny poziom, to jednak za niektóre genialne pomysły i szalone wizje ostatecznie oceniam go na 5 i polecam wszystkim fanom prozy Pratchetta.
Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-05-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
,,Mgnienie ekranu" to zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla fanów Terry'ego Pratchetta - gromadzi teksty autora od debiutu po opowiadania pisane na różne okazje, różnego rodzaju eksperymenty i pisarskie zabawy, a także szereg dodatków ze Świata Dysku, które dla fana będą ciekawymi smaczkami. Komentarze odautorskie umieszczają zaś teksty w kontekście, dzięki czemu są lepiej zrozumiałe. Jeśli jednak ktoś chce dopiero zacząć czytać Pratchetta, powinien sięgnąć po ,,Kolor Magii".
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
"Mgnienie ekranu" to pozycja idealna na pierwszy kontakt w twórczością pisarza. Nie ma konieczności czytania pozostałych części, bo ten zbiór stanowi indywudualną całość. Opowiadania są krótkie, pełne humoru i różnorodne. Możemy przyjrzeć się rozwojowi literackiemu Pratchetta. Dla wielbicieli Świata Dysku - doskonały dodatek.
Avatar użytkownika - Ainka
Przeczytane:2013-05-07, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki, Mam,
Potworny regiment
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Potworny regiment

Wszystko zaczęło się od nagłego, dziwnego kaprysu. Polly Perks musiała szybko stać się chłopcem. Ścięcie włosów i noszenie spodni było łatwe. Trudniej...

Zbrojni
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Zbrojni

Najnowsza prześmieszna książka Pratchetta. Straż Miejska potrzebuje ludzi. Ale ci, których naprawdę dostaje, to m.in. kapral Marchewa (formalnie krasnolud)...