Michael Jordan. Życie

Kultowa biografia króla koszykówki, powszechnie uznawana za najlepszą książkę o Michaelu Jordanie, jaka kiedykolwiek się ukazała. Roland Lazenby przez blisko 30 lat śledził karierę MJ-a i był świadkiem tego, jak z nieopierzonego chudzielca przemienił się w rozpoznawalnego na całym świecie ambasadora koszykówki. Dzieło amerykańskiego dziennikarza sportowego powstało na podstawie niezliczonych rozmów z przyjaciółmi, kolegami z parkietu oraz członkami rodziny koszykarza, a także nim samym. Dzięki temu „Michael Jordan. Życie” to książka ujawniająca najpełniejszą i niezwykle fascynującą historię nie tylko sportowca, ale też człowieka i ikony współczesnego sportu.

Informacje dodatkowe o Michael Jordan. Życie:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2014-11-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Michael Jordan. Życie

Michael Jordan. Życie - opinie o książce

Roland Lazenby "Michael Jordan Życie" kolejna bardzo fajna biografia u mnie na półce, którą ciesze się że miałam okazje przeczytać.
Każdy kto urodził się w latach 80 zna go na pewno albo chociaż usłyszał jego nazwisko, był na plakatach i okładkach czasopism zawsze w koszulce z numerem 23. Człowiek z olbrzymim talentem i aspiracjami, odpowiednie osoby dbały żeby było go dużo w mediach i żeby dużo o nim mówiono ale pomimo tego całego szumu Jordan cały czas trenował i najważniejsza była dla niego koszykówka.
Bardzo fajnie poprowadzony wątek jego dorastania, trud na drodze do kariery która do łatwych nie należała, jest opisana prawda jak to się działo a nie historia oparta na tym co znamy z mediów. Ukazany jest portret psychologiczny Jordana, jego zachowanie wobec rodziny, presja wywierana przez ludzi to wszystko wpływało na niego oraz na całą ligę NBA, zdarzały się chwile w których za bardzo naciskał na kolegów z drużyny a nawet był arogancki. Przez problemy z hazardem jego rodzinne stosunki nie układały się dobrze.
Biografia jest na prawdę autentyczna ukazuje nam te złe strony takie jakie były na prawdę ale autor nie miesza ich z tymi dobrymi, jest bardzo obiektywny. Pomimo to że poza parkietem jego życie nie układało się najlepiej, na meczu był gwiazdą, każdy go podziwiał, miał talent i potrafił go dobrze wykorzystać.
Kiedyś w ogóle nie czytałam biografii i autobiografii ale powoli się do nich przekonuję, ta na pewno jest na plus i pomimo to że jest na prawdę długa to przeczytałam ją bardzo szybko.

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2015), Przeczytane,
Dla wszystkich fanów NBA ten człowiek to prawdziwa legenda. Dzięki niemu drużyna Chicago Bulls przeszła do historii. To od jego nazwiska wzięły swoją nazwę słynne buty do gry w kosza. Nic zatem dziwnego, że na księgarskich półkach znajdziemy wiele książek poświęconych jego życiu i karierze. Jest jednak wśród nich pozycja, która pozostawia daleko w tyle wszelką literacką konkurencję. To książka wielkiego miłośnika koszykówki, Rolanda Lazenby`ego, który znaczną część swego życia poświęcił na śledzenie poczynań koszykarza z numerem 23. Z jego obserwacji, wywiadów prowadzonych z bliskimi Michaela i różnego typu informacji prasowych na temat Jordana powstała kompletna biografia jednego z najbardziej rozpoznawalnych sportowców wszech czasów. By wyjaśnić, na czym polega fenomen Michaela Jordana i w jaki sposób czarnoskóry chłopak z prowincji trafił do NBA, autor tej książki odtwarza niemal całe drzewo genealogiczne męskich przodków Jordana. I tak przez losy pradziadka, dziadka i ojca, docieramy wreszcie do postaci małego Mike`a, który każdą wolną chwilę spędza na grze w kosza i baseball. Dalsze koleje jego losu od pierwszych wsadów w rywalizacji z bratem, do prawdziwych gwiazdorskich popisów w Chicago Bulls poznacie na kolejnych kilkuset stronach tej wyjątkowo rozległej książki. Od biografii takich sław jak Michael Jordan, czytelnicy oczekują bardzo wiele. Nie wystarczy, że autor ze szczegółami opisze nam sportowe sukcesy swojego bohatera. Pragniemy także poznać jego rodzinę, kolejne etapy rozwoju psychofizycznego, pierwsze miłości, a przede wszystkim tajemnice, które ukrywa przed światem. Co ciekawe, książka autorstwa Rolanda Lazenby`ego pt.: "Michael Jordan. Życie" spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Pisarz nie pominął w niej żadnego epizodu z życia i kariery Michaela. Ba, przedstawił nam nawet sekrety, o których najwięksi fani tego sportowca nie mieli dotąd najmniejszego pojęcia. Wniosek zatem nasuwa się sam: tę biografię po prostu trzeba przeczytać! Jako osoba gustująca w biografistyce muszę przyznać, że książka Lazenby`ego to jedna z najbardziej kompletnych biografii, jakie do tej pory przeczytałam. Wiedza autora na temat najdrobniejszych szczegółów z życia Jordana po prostu powala czytelników na kolana. Wreszcie mamy biografię o wybitnym sportowcu spisaną ręką wielkiego pasjonata tej dziedziny sportu. Obiektywna, uporządkowana chronologicznie, miejscami zabawna - taka jest opowieść Michaelu Jordanie, koszykarzu z fotograficzną pamięcią. Mówi się, że Jordan swoją osobą odczarował wizerunek amerykańskiego sportowca. Jeśli tak w istocie jest, to książka autorstwa Rolanda Lazenby`ego obala mit, że biografia to zbiór informacji z życia gwiazdy, spisany jedynie w celach zarobkowych. "Michael Jordan. Życie" to więcej niż skrupulatnie odmalowana historia sukcesów znanego koszykarza. To pozycja ponadczasowa, która przez następne dziesięciolecia nie straci na popularności. Opowiada bowiem nie tylko o samym Jordanie, ale też o całym sztabie trenerów i koszykarzy, którzy dzięki współpracy z Michaelem stworzyli nową jakość koszykówki, amerykańskiego sportu narodowego lat 80. XX wieku.
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2015-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Od kilkunastu dni, każdego wieczoru czytuję książki, z gatunku autobiografia/biografia. W tym roku już przeczytałam dwie takie pozycje, a dziś pierwszą z nich pragnę wam zaprezentować. Postać Michaela Jordana chyba każdy kojarzy. Nie trzeba być fanem koszykówki, amerykańskiej, by kojarzyć tego wybitnego sportowca. A jeśli nie kojarzycie sportowca, chociażby z gry w koszykówkę, to z pewnością oglądaliście już kultowy film, pół fabularny, na pół animowany, z królikiem Bugsem -"Kosmiczny mecz". Michael Jordan jest jednym z najlepszych koszykarzy w historii zawodowej ligi NBA. Był wieloletnim zawodnikiem drużyny Chicago Bulls, z którą sześciokrotnie zdobywał mistrzostwo ligi. Michale Jordan był także graczem Washington Wizards. Niewielu wie, że sportowiec w swoim życiu miał niewielki sportowy epizod, w zupełnie innej dyscyplinie. Mianowicie został graczem baseball, lecz szybko wrócił do ukochanej koszykówki. Jak to zazwyczaj bywa prawdziwe gwiazdy muszą mieć swoje biografię. Najczęściej sami bądź ich najwięksi fani, którzy jednocześnie trudnią się dziennikarstwem latami zbierają materiały dotyczące ich idola. Nie inaczej jest autorem "Michael Jordan. Życie." Rolandem Lazenby. Autor latami kompletował materiały, by w stylu amerykańskim ukazać w pełnej krasie fenomen Michaela Jordana. Uważam, że w pełni zrealizował swój zamiar. Gwiazda tego formatu wymaga biografii na rangę mistrza.  "Michael Jordan. Życie." jest pozycją mistrzowską. Ponad 600 stron fantastycznej lektury. Roland Lazenby postawił na jakość. Autor Roland Lazenby postawił także na profesjonalizm. Aby napisać lekturę, która wiernie by odzwierciedlała wielkość sportowca zagłębił się oraz posiadł wiedzę dalece idącą w przeszłość. Dziennikarz zagłębił się w meandry drzewa genealogicznego mistrza. Pada porównanie Michaela Jordana do pradziadka, Dawsona. Można, by zadać pytanie: po co autor to czyni? Otóż, autor chcę poniekąd dowiedzieć się skąd koszykarz, a raczej po kim odziedziczył predyspozycje do tak wyczynowego sportu.  I tu swoje miejsce zajmuje pradziad koszykarza, który trudnił się flisactwem. Dawson był bardzo silnym, odważnym  człowiekiem, zawsze i wszędzie nastawionym na sukces oraz na dążenie do celu, mimo wielkiego trudu. Właśnie Michael Jordan takim człowiekiem jest. I zapewne te cechy próbuje przekazać piątce swoim dzieciom. O tym 51-letnim obecnie sportowcu najszczerzej, obiektywnie opowiadają marka, siostra, przyjaciele oraz współpracownicy. Autor napisał książkę, która jest dotychczas najwierniejszym oddaniem osobowości Michaela Jordana. Jest to książka kierowana do fanów koszykarza. Ze względu na objętość polecam ją dawkować, by nic nie uszło naszej uwadze. Polecam gorąco, bo naprawdę warto.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2022-12-05, Przeczytałem,
Chicago Bulls. Krew na rogach. Chicago Bulls. Krew na rogach
Roland Lazenby0
Okładka ksiązki - Chicago Bulls. Krew na rogach. Chicago Bulls. Krew na rogach

Od wiecznie przynoszącego straty zespołu, który planowano nawet przenieść do innego miasta, po niepodzielnego dominatora ligi. Chicago Bulls w ciągu...

Kobe Bryant. Showman
Roland Lazenby0
Okładka ksiązki - Kobe Bryant. Showman

,,Tylko jeden chłopiec na milion trafia do NBA" - zwrócił mu uwagę wychowawca. ,,Ale ja właśnie będę tym jednym z miliona" - odparł spokojnie...