Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne i samotność

Data wydania: 2012-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-231-2777-2
Dodał/a książkę: nunachopin

Wznowiona w tym wydaniu biografia Mikołaja Kopernika, pióra wybitnego mediewisty prof. Karola Górskiego, choć od jej powstania minęło przeszło 40 lat - jest w Polsce ciągle jedyną biografią naukową naszego astronoma, patrona Uniwersytetu w Toruniu. Powstało w najnowszej historiografii polskiej wiele prac przyczynkarskich, monografii tematycznych i rozpraw problemowych, ale biografię spełniającą kryteria naukowości, w pełni opartą na źródłach, interpretującą ze znawstwem wszelkie fakty z życia uczonego, który „zatrzymał słońce i poruszył ziemię" - mamy tylko w opracowaniu Karola Górskiego. Książka - legenda. Zaczytana dawno w bibliotekach, trudno dostępna w antykwariatach jest pracą toruńskiego uczonego poświęconą toruńskiemu astronomowi, która na stałe wpisała się już w historię nauki. To nie tylko biografia uczona, ale i dysertacja napisana z literackim oddechem, przeznaczona również dla szerokiego grona odbiorców. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy ją ponownie wydać dla Państwa wraz z nowym wstępem prof. Janusza Małłka.* *Od Wydawcy

Kup książkę Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne i samotność

Opinie o książce - Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne i samotność

O Koperniku słyszeli niemal wszyscy, mało kto jednak wie o nim nieco ponad to, że był astronomem, "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię", bronił jakiegoś zamku przed Krzyżakami i że jego książka wylądowała na indeksie. Sama do niedawna miałam bardzo ogólne pojęcie o nim, toteż postanowiłam nieco nadrobić zaległości w temacie. Książka Karola Górskiego jest ponoć najlepszą biografią Kopernika, powstała jednak dość dawno temu i zastanawiam się, czy od tamtej pory nie odkryto czegoś istotnego. W samej książce bowiem o Koperniku informacje nie są wyczerpujące, zapewne z racji utrudnień w badaniach tak odległych czasów. Astronom ginie gdzieś pomiędzy szczegółami sytuacji politycznej i społecznej ówczesnego świata, wśród wielości nazwisk i faktów. Wydaje się być jedynie pretekstem do opisu czasów, w których żył. I tu nie mogę się czepiać -- podtytuł częściowo tłumaczy treść. Z niniejszej publikacji dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, na przykład o pochodzeniu nazwiska Kopernika i o jego rodzinie, przy innych -- przyznaję -- zdarzało mi się przysypiać, więc lekturę dozowałam sobie. Z pewnością jest to cenne źródło informacji historycznych -- doceniam, skorzystałam na tym. Brakowało mi w tym jednak samego Kopernika, jakiejś psychologicznej analizy, szczegółowego pochylenia się nad jego zmaganiami z nauką.