Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale

Autorka zaprasza czytelników do staropolskiej alkowy, gdzie działo się naprawdę wiele. Nasi pradziadowie podlegali tym samym słabościom i pragnieniom, co my: potrzebie miłości, bliskości drugiego człowieka, pożądaniu. Pod aksamitnym kubrakiem zdobionym drogimi kamieniami, pod pancerzem zbroi dokładnie tak samo biło i pękało z miłości serce jak pod współczesnym garniturem. W książce spotkają czytelnicy zwykłych ludzi z ich namiętnościami - w sypialni, w nocnej koszuli, w plątaninie wątpliwości. W czasach staropolskich, podobnie jak i dziś, każda dziewczyna marzyła o wielkiej dozgonnej miłości. Śpiewano o niej piosenki, zaczytywano się w romansach, korzystano z porad wróżek. Niestety nie każdej pannie dane było wyjść za mąż z miłości. O zamęściu bowiem decydowała zwykle wola rodziców, którzy z racji wieku i doświadczenia uważali, że lepiej wybiorą kandydata do ręki córki.

Informacje dodatkowe o Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-11-10722-9

Kup książkę Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale

Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam, ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Mamy tu wiele ciekawostek na temat życia naszych królów, arystokracji, ale także i prostego ludu. Wśród ludności najniższy status miał kat, który uchodził za osobę nieczystą z racji wykonywanego zawodu. Na ulicy omijano go z daleka, więc o żonę takiemu było trudno. Jedyną z reguły nadzieją było, że skazana na śmierć kobieta mogła liczyć na uratowanie życia pod warunkiem wyjścia za mąż za kata. Jednak wiele niewiast wolało położyć głowę pod miecz niż dostapić wątpliwego zaszczytu i zostać panią katową.

Książka jest nawet ciekawa, chociaż dużo w niej powtórzeń. Autorka skupia się na pozycji kobiety w dawnej Polsce. Możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie królowych, szlachcianek, mieszczek a czasem nawet i chłopek. Autorka rysuje nam jak wyglądało aranżowanie małżeństw, życie małżeńskie, co robiono by rozkochać w sobie przeciwną płeć, jak wyglądała noc poślubna. Wszystko to jest jednak przedstawione dość pobieżnie bo i ramy czasowe są bardzo rozległe - od czasów Piastów po XVIII wieku. Ale możemy zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniała się pozycja kobiety. Jest też parę pikantnych historii. Polecam.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2018-12-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale
Agnieszka Lisak0
Okładka ksiązki - Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale

Autorka zaprasza czytelnika na chwilę do staropolskiej alkowy, gdzie działo się naprawdę wiele. Nasi pradziadowie podlegli tym samym słabościom i pragnieniom...

Agnieszka Lisak0
Okładka ksiązki - Sielankowanie pod Tatrami. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Zanim pod Tatrami zaczęli się regularnie pojawiać turyści, Zakopane zamieszkiwał ,,lud na pół dziki...