Na szczycie. Kobiety na górze

Data wydania: 2012-11-28
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-61050-64-3
Dodał/a książkę: koshi

Kompleksowa praca na temat najwybitniejszych alpinistek świata i ich osiągnięć na przestrzeni dziejów. Rekordowe wysokości, rekordowe prędkości, zdobycie siedmiu najwyższych szczytów kontynentów i 14 ośmiotysięczników - wszystko w wydaniu kobiet. Hettie Dyrenfurth, Wanda Rutkiewicz, Gerlinde Kaltenbrunner, Junko Tabei, Lynn Hill - to tylko niektóre postaci opisane w pierwszej kompleksowej pracy na temat historii kobiet w górach.

"Jak zawsze Messner jest w swoich poglqdach niekonwencjonalnie bezkompromisowy. W tej ksiqżce jest on, w przeciwieństwie do innych swoich publikacji, tylko obserwatorem, a z racji swojego doświadczenia i reputacji także arbitrem." Dziennik Tages-Anzeiger

"Podczas wojny secesyjnej w USA w szeregach obu armii walczyło ponad 600 kobiet ukrytych pod męskimi przebraniami. Minęło 150 lat i podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku otwarcie dopingowaliśmy pięściarkom, które nie musiały już przebierać się za mężczyzn. Mało tego - mogły walczyć w spódniczkach, a nie w tradycyjnych bokserskich szortach.

Skąd biorą się kobiety lubiące okładać się po biustach? Skąd biorą się żeglarki, paralotniarki, windsurferki czy kitesurferki, alpinistki i inne ekstremalistki? Czy to tylko niewielki odsetek z krzywej Gaussa, ambicje tatusiów, chęć bycia zawsze i wszędzie ze swym facetem, a może pragnienie udowodnienia, że słaba płeć wcale niejest słaba? Mam na myśli tylko sportowy, wyczynowy charakter obcowania z naturą. Bo oczywiście w pozasportowej percepcji otaczającego świata różnic między płciami przecież nie ma.

Byłem jeszcze uczniem liceum, gdy podczas któregoś z klubowych, skałkowych wyjazdów z wielkim zdziwieniem zobaczyłem moją koleżankę z klasy. Próbowała się nawet wspinać. W sensie górskim ostatecznie niewiele z tego wyszło, ale nasze życie do dziś fajnie się układa. Znam jeszcze kilka podobnych przykładów.

A przecież, jak zapytałem wyżej, trudno dociec prawdziwych motywacji, którymi kierują się kobiety obierające jako zawód czy pasję czynności uznane powszechnie za wymagające atrybutów męskości. Tak samo trudno dociec, dlaczego dla niektórych mężczyzn demonstracja tychże atrybutów nie będzie nigdy priorytetem i daleko bardziej i silniej doznają spełnienia, łącząc kolory, dotykając tkaniny czy wykonując wdzięczne pas de deux. Co więcej, wiele kobiet, gdy tylko osiągną już doskonałość, wyczynia rzeczy niejednemu mężczyźnie niedościgłe i o nich często mówimy, że są wybitne. O takich właśnie kobietach gór pisze Reinhold Messner w swej kolejnej, arcyciekawej książce."

Kup książkę Na szczycie. Kobiety na górze

Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2013-03-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam, Wyzwanie - literatura faktu,
Początki lektury książki Reinholda Messnera Na szczycie. Kobiety na górze nie należą do łatwych. Trudno przestawić się na niemal filozoficzne wywody na tematy wspinaczkowe. Niektóre ze zdań z tych esejów trzeba przeczytać po kilka razy, aby ostatecznie zrozumieć ukryty w nich sens. Ale potem jest już tylko lepiej.   Autor, będący legendą gór, pierwszym zdobywcą Korony Himalajów, nakreśla historię kobiecej drogi do osiągania szczytów. Początkowo są to więc emancypacyjne próby, spotykające się z szyderstwem i pogardą męskiej części społeczeństwa. Ale kobiety dzielnie walczą o swoją pozycję! Ba - momentami okazują się lepsze od mężczyzn. Messner porusza też wiele drażliwych kwestii. Krytykuje wyprawy komercyjne za to, że prawie całkowicie eliminują niebezpieczeństwo. Klient może liczyć na poręczówki, butle z tlenem, pomoc Szerpów. Tylko czy na tym polega przygoda? Autorowi nie podobają się również chorobliwe ambicje i wyścigi - kto będzie najszybciej na szczycie, kto będzie najmłodszym zdobywcą... Tu zatraca się szacunek do gór i jakiekolwiek mistyczne przeżycie. Dochodzi do tego, że niektórzy przylatują do bazy helikopterem, zamiast docierać tam pieszo, aby zaoszczędzić czas, siły, a także by wyprzedzić rywala.   Z książki Na szczycie. Kobiety na górze wielokrotnie wręcz bije uczucie podziwu Messnera wobec kobiecych ...

Opinie o książce - Na szczycie. Kobiety na górze

Naga Góra
Reinhold Messner0
Okładka ksiązki - Naga Góra

27 czerwca 1970 roku Reinhold Messner i jego młodszy brat Günther zdobywają Nanga Parbat po wyczerpującej wspinaczce przez flankę Rupal, uznawaną wówczas...